Vladař si připsal v českém brankářském souboji výhru, Vejmelka ovšem čelil 51 střelám

23. 2. 2023 9:11
Daniel Vladař pomohl v NHL v českém brankářském souboji jedenácti zákroky k výhře hokejistů Calgary 6:3 v Arizoně. Mnohem více práce měl ale na druhé straně jeho krajan Karel Vejmelka, který čelil 51 střelám.
Brankář Calgary Daniel Vladař zasahuje proti pokusu Matiase Maccelliho z Arizony | Foto: Reuters

Vejmelku překonal zblízka na začátku zápasu Milan Lucic, Arizona ale v pasáži od 22. do 32. minuty otočila na 3:1. Nejdříve využil přesilovou hru Nick Schmaltz střelou bez přípravy z levého kruhu.

Druhý gól si Calgary vstřelilo samo, odražený puk si srazil do vlastní branky Chris Tanev. Povedenou desetiminutovku korunoval Matias Maccelli v přečíslení dva na jednoho.

Calgary ještě ve druhé třetině vyrovnalo. Z dorážky se prosadil v přesilové hře Elias Lindholm a za 62 vteřin zaskočil Tyler Toffoli Vejmelku střelou zpoza levého kruhu přes obránce. V početní převaze strhl Jakob Pelletier tečí vedení na stranu Flames.

V brejku tři na dva se Walker Duehr natlačil z pravé strany před českého gólmana a bekhendem zvýšil. Výsledek završil Mikael Backlund, který v další přesilové hře zakončil souhru do odkryté branky.

"I když jsme prohrávali 1:3 a trochu pracovaly nervy, tak jsme věřili, že dříve nebo později nám to začne padat, protože jsme měli spoustu šancí a střel," uvedl Lindholm, který si připsal pětistý bod v NHL (198 + 302).

Calgary snížilo ztrátu na postupovou osmičku v Západní konferenci na rozdíl dvou bodů. "Před třetí třetinou (za stavu 3:3) jsme si zdůrazňovali, že je v sázce naše sezona a že jsou tyhle body velmi důležité. Hráli jsme pak solidně," dodal Lindholm. Vladař si připsal výhru poprvé od 27. ledna.

Petr Mrázek kryl záda Jaxsonu Stauberovi, který dovedl Chicago k vítězství 4:3 v Dallasu.

Chicago se ještě před týdnem krčilo na dně celé NHL, ale poslední čtyři zápasy vyhrálo. V Dallasu se Blackhawks nezlomili ani poté, co prohrávali po gólech Tylera Seguina, Jamieho Benna a Jasona Robertsona ve 25. minutě už 0:3. O obrat se postarali Max Domi a Patrick Kane shodnou bilancí dvou branek a jedné přihrávky.

Obrovskou šanci na vyrovnání zahodil Radek Faksa sto vteřin před koncem třetí třetiny. Český útočník stál na hranici brankoviště a dostal se k němu od zadního mantinelu puk, kterým pouze oprášil chrániče Staubera, který se díval jiným směrem.

Situace se ještě zkoumala u videa, ale puk nepřešel brankovou čáru. Dallas tak prohrál popáté za sebou a přišel o možnost vrátit se v případě výhry do čela Západní konference.

"Měli jsme hrát za stavu 3:0 chytřeji. Nakopl je první gól, který dali v přesilovce, a zbytečnými ztrátami jsme je vrátili do zápasu," zlobil se trenér Dallasu Peter DeBoer.

"Neudělali nic mimořádného. Už nemají co ztratit, hrají uvolněněji. Využili naše chyby, tři góly dali z přečíslení. Bylo to o nás. Zbytečně jsme polevili," doplnil kapitán Benn.

Během série čtyř výher, z nichž dvě vychytal Mrázek, nasbíral Kane deset bodů (7+3). "Najednou jsme se rozjeli. Začal jsem se cítit dobře, sebevědoměji a z toho vyplývají i dnešní akce," vysvětlil Kane.

David Rittich sledoval ze střídačky Winnipegu prohru spoluhráčů 1:2 na ledě New York Islanders.

Islanders dostal do vedení na konci první třetiny z dorážky Sebastian Aho, ve 25. minutě vyrovnal v početní převaze Nikola Ehlers. Na další gól se čekalo až do poloviny třetí třetiny, v níž se prosadil zblízka Simon Holmström.

První hvězdou zápasu byl vyhlášen gólman Islanders Ilja Sorokin, který kryl 25 střel. I jeho zásluhou si tým z New Yorku upevnil pozici v postupové osmičce Východní konference. Před devátým Pittsburghem má náskok čtyř bodů.

Výsledky NHL:

Arizona - Calgary 3:6 (0:1, 3:2, 0:3)

Branky: 22. Schmaltz, 30. Keller, 32. Maccelli - 5. Lucic, 33. E. Lindholm, 34. Toffoli, 45. Pelletier, 46. Duehr, 57. Backlund. Střely na branku: 14:51. Vejmelka odchytal za Arizonu celé utkání, inkasoval šest branek z 51 střel a úspěšnost zásahů měl 88,2 procenta. Vladař odchytal za Calgary celé utkání, inkasoval tři branky ze 14 střel a úspěšnost zásahů měl 85,7 procenta. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. E. Lindholm, 2. Toffoli (oba Calgary), 3. Keller (Arizona).

NY Islanders - Winnipeg 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)

Branky: 18. Aho, 50. Holmström - 25. Ehlers. Střely na branku: 22:26. Diváci: 17.255. Hvězdy zápasu: 1. Sorokin, 2. Aho, 3. Martin (všichni NY Islanders).

Dallas - Chicago 3:4 (2:0, 1:3, 0:1)

Branky: 13. Seguin, 15. Jamie Benn, 25. Robertson - 31. a 45. Domi, 36. a 39. P. Kane. Střely na branku: 32:23. Diváci: 18.326. Hvězdy zápasu: 1. Domi, 2. P. Kane (oba Chicago), 3. Jamie Benn (Dallas).

3. Colorado 55 31 5 19 173:155 67
4. Minnesota 57 31 5 21 169:162 67
5. Nashville 55 27 6 22 157:167 60
6. St. Louis 57 26 3 28 176:209 55
7. Arizona 58 20 9 29 158:205 49
8. Chicago 57 20 5 32 143:206 45