Nestojím za nic, kála se drahá hvězda. Levnému českému náhradníkovi tleskají

jzp jzp
4. 12. 2022 15:33
V brankovišti hokejového Calgary došlo k neočekávanému scénáři. Dan Vladař poslední dobou dostává více prostoru než osmkrát dražší hvězda Jacob Markström.
Jacob Markström v dresu Calgary.
Jacob Markström v dresu Calgary. | Foto: Reuters

V noci na neděli nastoupil Vladař proti Ovečkinovi a spol. a 27 zákroky jistil výhru 5:2. Hlavně ale odchytal čtvrtý z posledních šesti zápasů Calgary.

Stalo se tak poté, co Vladařův parťák Markström ve čtvrtek neudržel nervy, neboť mu nevyšlo utkání proti Montrealu. Hned po pár vteřinách riskantně vyjel z brány a od slovenského nováčka Juraje Slafkovského dostal gól. Při prohře 1:2 zůstal těsně pod 90procentní úspěšností zákroků. 

"V hokeji teď nestojím za nic. Kluci odvedli dobrou práci, ale já musím být lepší," tvrdě se zkritizoval 32letý Markström, který v minulé sezoně skončil druhý v hlasování o Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře NHL. Zaujal mimo jiné devíti čistými konty.

Ve stávající základní části nemá po 17 zápasech ani jedno. S procentuální úspěšností zákroků 88,9 navíc patří k ligovému podprůměru a rozhodně neospravedlňuje svůj šestimilionový plat v dolarech.

Zatímco u spoluhráčů nachází Švéd zastání, média jsou méně shovívavá. "V tom, že nestojí za nic, se Markström zhodnotil dost přesně," řekl třeba novinář Steven Ellis s tím, že něco se musí změnit.

Tou změnou je častější nasazování 25letého Vladaře, jenž v osmi utkáních vytáhl procentuální úspěšnost zákroků na 91,5 a získává si respekt.

"Vladdy chytá úžasně," zhodnotil v týdnu českého spoluhráče obránce Chris Tanev. "Za rok a čtvrt, co s námi je, se jeví naprosto neuvěřitelně. Kdykoliv je v bráně, extrémně mu a jeho schopnostem věříme."

Že nejde o fráze, dokazuje jednání klubového managementu, který si hned zkraje sezony pojistil Vladaře dvouletým kontraktem se slušnou roční gáží 2,2 milionu dolarů.

Momentálně však českému obrovi ještě dobíhá stará smlouva z Bostonu, podle níž zabírá pod platovým stropem pouhých 750 tisíc, čili je přesně osmkrát levnější než Markström.

Nicméně se nezdá, že by v Calgary mělo dojít k trvalé změně na postu brankářské jedničky. Jordan Sigalet, který v kanadském klubu trénuje gólmany, předpokládá, že Markström najde ztracenou formu v řádu týdnů. Hvězdě má pomoct právě častější nasazování Vladaře, získá tím víc prostoru na pilování svojí hry a psychický odpočinek.

Vladař, jenž do sezony vstupoval jako jasný náhradník, ví, že Markström je stále brankářem číslo jedna. Zvlášť když má smlouvu až do roku 2026.

"Samozřejmě to teď pro něj není lehké, ale je do své práce ponořený a snaží se. Jenom výsledky zatím nepřicházejí," prohlásil o zkušenějším kolegovi Vladař. "Jsem si jistý, že pokud bude pokračovat v tom, co dělá, brzy se to projeví." 

"Kvůli těmto chvílím ostatně máte dva brankáře," pokračoval. "Můžete se podporovat a přenášet na sebe pozitivní přístup. Jinak si nemyslím, že bych měl Markymu říkat, co má dělat. Je to jeden z nejlepších gólmanů v lize, takže si poradí. Já jsem tady od toho, abych ho při chytání podporoval."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

ČOV nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na olympijských hrách 2024 v Paříži

Český olympijský výbor (ČOV) nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na hrách 2024 v Paříži. Je pro zachování platných sankcí, které by sportovce z těchto zemí o olympiádu připravily.

Zdůraznil to na svém webu v dalším vyjádření k aktuální snaze Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který hledá cesty, jak by se někteří jednotlivci z těchto zemí mohli jako neutrální olympijských soutěží zúčastnit. I kdyby se tak stalo, ČOV o bojkotu neuvažuje a rozhodnutí o účasti na hrách chce nechat na jednotlivých sportovcích.

Úvahy MOV vyvolaly ostré reakce z okupované Ukrajiny i dalších zemí, které hovoří o možném bojkotu, pokud by sportovci z Ruska a Běloruska v Paříži startovali. Ani ČOV není těmto plánům nakloněn.

"Český olympijský výbor i nadále podporuje sankce vůči Rusku a Bělorusku, které Mezinárodní olympijský výbor přijal v loňském roce a jež jsou stále platné. Nevidíme důvod je měnit. Ruští a běloruští sportovci na olympijských hrách startovat nemohou," uvedl.

Bojkot ČOV odmítá. Olympijská charta ho zavazuje zajistit účast českých sportovců pod pěti kruhy a navíc nechce opakovat neblahou zkušenost z roku 1984, kdy tehdejší komunističtí politici rozhodli o tom, že se českoslovenští sportovci nezúčastní OH 1984 v Los Angeles.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Čína přiznala, že balón nad Latinskou Amerikou je rovněž její

Čína přiznala, že balón, který byl pozorován nad Latinskou Amerikou a Karibikem, je její - stejně jako balón sestřelený v sobotu Spojenými státy. Peking dodal, že se do oblasti dostal nedopatřením a jeho využití je civilní, informovala britská stanice BBC. Létající objekt podobný balónu objevila ve svém vzdušném prostoru v pátek Kolumbie.

Kolumbie uvedla, že objekt nepovažuje za hrozbu pro národní bezpečnost a že jej sledovala do doby, než opustil její vzdušný prostor. Balón, který se vznášel nad Latinskou Amerikou, se podle mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning odchýlil od své původní trasy. Důvodem podle ní byla jeho "omezená řiditelnost" a povětrnostní podmínky.

"Čína je zodpovědná země a vždy přísně dodržovala mezinárodní právo a informovala všechny zúčastněné strany a řádně s nimi jednala, aniž by představovala hrozbu pro jakoukoli zemi," dodala mluvčí.

Podle Washingtonu byl balón, který se vznášel minulý týden nad USA, vybavený špionážní technikou. USA v sobotu přistoupily k jeho sestřelení nad Atlantským oceánem.

Čína obvinění ze špionáže popírá a o obou balónech tvrdí, že se jednalo o civilní objekty používané k účelům meteorologického výzkumu. Incident vedl k diplomatické roztržce mezi Spojenými státy a Čínou a americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli němu odložil plánovanou návštěvu Pekingu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy