Video: Krásný dárek pro brášku s autismem. Brankáře Ritticha dohnalo setkání k slzám

Sport Sport
19. 1. 2019 17:43
Český hokejový brankář David Rittich z Calgary splnil sen svému bratrovi Tomášovi, který trpí autismem. Zprostředkoval mu po tréninku setkání s legendárním maskotem Flames - loveckým psem Harveym. A udělal tím mladšímu sourozenci obrovskou radost.
David Rittich
David Rittich | Foto: Reuters

"Typické," smál se šestadvacetiletý David Rittich při rozhovoru pro oficiální web Calgary. Tomáš vzal Harveyho do náručí, potom přiběhl k Davidovi a s poděkování ho objal také. Pak se vrátil k legendárnímu Harveymu, který se stal v roce 1983 vůbec prvním maskotem v NHL, a radostí ho vyzdvihl do vzduchu.

"Když se doma koukají na mé zápasy, pořád hledá Harveyho. Opravdu ho miluje. Chtěl jsem mu připravit něco, na co nezapomene, a naplánoval jsem mu překvapení. Věděl jsem, že bude šťastný, ale netušil jsem, jak bude reagovat. Dojalo ho to k slzám. A mě skoro taky," řekl gólman, který patří v této sezoně k hlavním oporám Flames. Tomáš mu děkoval, ale vycházející hvězda Calgary bratrovi odpověděla: "Já děkuji tobě."

Rittich přiznal, že boj sourozence s vrozenou indispozicí je i pro něj velkou inspirací v hokejové kariéře. A také je vděčný mamince Janě a otci Davidovi, co všechno jim oběma obětovali. Pro všechny byla i díky Tomášově setkání s Harveym návštěva v Calgary velkým zážitkem.

"Mít tady Tomáše a vidět každý den úsměv na jeho tváři, to je to nejlepší. Mám to strašně moc rád. Kvůli němu makám a chci být co nejlepší. Dělám to všechno proto, aby na mě byl pyšný. On takovou možnost nemá, takže to dělám pro nás oba," prohlásil Rittich.

S o tři roky mladším bratrem si vytvořil velké pouto. Když nastal nějaký problém ve škole, v parku nebo kdekoliv jinde, David Tomáše bránil. Snažil se být vždy jeho oporou. "Především když byl menší, neměl rád, když se něco měnilo. Vždycky jsem dělal, co jsem mohl, aby se cítil dobře. Když to tak nebylo a cítil nějakou bolest, byl to pro mě nejhorší pocit. Nenáviděl jsem to," uvedl Rittich.

Uvědomuje si, jak bylo pro rodiče těžké jej vozit na šestou ráno na hokejové tréninky a zároveň věnovat všechnu potřebnou péči Tomášovi. "Rodina je nejdůležitější. Nepamatuji si, kdy jsem si jeho problémy uvědomil já, ale rodiče pro něj hodně obětovali. Pro nás oba. Tak to je a musí se s tím člověk vyrovnat. Bylo to pro všechny těžké, ale nás to ještě více sblížilo a on je mojí inspirací," podotkl Rittich.

Tomáš zamířil za bratrem do Severní Ameriky teprve podruhé. Před dvěma roky ale za ním byl na farmě ve Stocktonu, kde odchovanec Jihlavy a bývalý gólman Mladé Boleslavi bojoval o pevné místo v Calgary. Telefonicky jsou ale v každodenním kontaktu.

"Vždycky mi cinkne. Jde mu to dobře. Ani nevím, kde se to tak naučil. Je to vždycky nejlepší část mého dne. Já jsem pyšný, jak se ve všem zlepšuje a bojuje se všemi výzvami. Chodí do školy a dojde si sám i do obchodu. Stává se z něj nezávislý kluk. Já k němu vzhlížím víc než ke komukoliv jinému v mém životě," připojil Rittich.

Do extraligy se prosadil poprvé až ve 22 letech a po dvou sezonách v Mladé Boleslavi podepsal v roce 2016 jako nedraftovaný hráč s Calgary smlouvu. Po roce v AHL si řekl o místo v kádru Flames a v této sezoně má na kontě víc zápasů než dosavadní jednička Mike Smith.

"Hrát v této lize je velké štěstí. Není moc brankářů, kteří tu šanci mají. A vidí mě v NHL můj bratr, takže dělám všechno pro to, aby se dál zlepšoval a byl na mě pyšný. On je mým mentorem a já jeho," dodal Rittich.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D11 zablokoval na dvě hodiny kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 byl ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. Na 64. kilometru u Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stálo napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová. Situaci navíc komplikovala cisterna, která zůstala stát na krajnici a bránila kamionu v manévrování. Provoz byl obnoven krátce před 22:30.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Svět je podle apokalyptických hodin stále 100 vteřin před zničením

Vědci dnes ponechali ručičky na ciferníku symbolických hodin posledního soudu na pozici 100 vteřin před půlnocí. Na stejném místě byly i minulé dva roky. Podle dnešního sdělení expertů svět z hlediska ohrožení jadernou válkou a klimatickou změnou není o nic bezpečnější, než byl loni.

"Toto rozhodnutí v žádném případě neznamená, že se bezpečnostní situace stabilizovala. Naopak, údaj hodin je stále nejblíže apokalypse, jaká může civilizaci zničit," uvádí se v prohlášení vědců, kteří byli přizváni jako poradci ke stanovení polohy ručiček. Pomyslný odpočet posledního soudu, který vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). Symbolické apokalyptické hodiny jsou na Chicagské univerzitě.

Hodiny mají být ukazatelem toho, jak daleko je zničení světa nebezpečnými technologiemi, přičemž půlnoc znamená globální katastrofu, například jadernou válku nebo nezvratnou klimatickou krizi.

Časopis BAS založil v roce 1945 Albert Einstein a vědci z Chicagské univerzity, kteří byli při vývoji první atomové bomby v projektu Manhattan. Hodiny posledního soudu vznikly o dva roky později.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v Ghaně srovnala se zemí stovky domů, z místa jsou hlášeni mrtví

Exploze ve venkovské oblasti na západě Ghany srovnala se zemí stovky domů a připravila o život zatím neupřesněný počet obyvatel. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž výbuch zapříčinila srážka motocyklu s nákladním autem, které převáželo výbušniny do zlatého dolu.

Na videích, která zveřejnila místní média, je vidět doutnající místo výbuchu a trosky domů, popsal Reuters, jenž zároveň poznamenal, že pravost videí zatím není ověřena. Na jednom záznamu jsou podle něj vidět také dvě bezvládná těla pokrytá prachem.

Zástupce šéfa úřadu pro řešení katastrof Seji Saji Amedonu uvedl, že exploze zničila na 500 domů. Místní pracovník úřadu pro mimořádné události médiím sdělil, že viděl deset mrtvých lidí. Oficiálně však úřady počet obětí neoznámily.

"Veřejnosti bylo doporučeno, aby se v zájmu své bezpečnosti přesunula z oblasti do okolních měst," uvedla policie a dodala, že nedaleká města úřady požádaly, aby přeživším zpřístupnili veřejná místa včetně školních tříd a kostelů.

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo mezitím potvrdil, že neštěstí, které se stalo mezi městy Bogoso a Bawdie, si vyžádalo lidské životy. "Je to skutečně tragická událost a jménem vlády vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám zesnulých," uvedla hlava státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy