Francouz vychytal nulu, Vejmelka deptal New Jersey. Oba vyhlásili hvězdami zápasu

20. 1. 2022 6:49
Hokejový brankář Pavel Francouz kryl v NHL na ledě Anaheimu všech 34 střel při výhře Colorada 2:0 a vychytal v šestém startu v sezoně první čisté konto. Další český brankář Karel Vejmelka zastavil v New Jersey 35 pokusů domácích a dovedl Arizonu k vítězství 4:1. Oba byli vyhlášeni první hvězdou zápasu.
Karel Vejmelka
Karel Vejmelka | Foto: Reuters

Francouz nastoupil poprvé v sezoně po operaci kyčle a zranění kotníku až týden před Vánoci. V premiéře inkasoval čtyři branky, v dalších pěti startech si už ale připsal výhru a tu poslední ozdobil nulou. Dlouho odolával v Anaheimu i John Gibson, kterého překonal až v 39. minutě střelou z mezikruží Samuel Girard. Výhru Colorada pojistil při hře bez brankáře Nazem Kadri.

Vejmelku zachránila už po pár sekundách tyč po střele Nica Hischiera, který ale přece jen později otevřel skóre: v čase 6:09 využil přesilovou hru střelou z mezikruží. Více český gólman New Jersey nepovolil, přestože byl zejména v úvodních čtyřiceti minutách v neustálé permanenci. Devils vyhráli první třetinu 12:1 na střely a ve druhé části se Vejmelka zapotil ještě více, protože domácí jej zasypali patnácti pokusy.

K obratu ve skóre došlo v pasáži od 27. do 35. minuty, kdy se hráči Arizony prosadili třikrát. Obránce Dysin Mayo vyrovnal tvrdou ranou od modré čáry, Lawson Crouse dostal Coyotes z dorážky do vedení, které zvýšil tečí Travis Boyd. Odpor New Jersey definitivně zlomil Johan Larsson střelou z mezikruží ve 49. minutě. Na straně poražených nastupoval v první lajně Pavel Zacha a byl na ledě u jedné inkasované branky.

Hokejisté New York Rangers prohrávali na svém ledě s Torontem po první třetině 1:3, ale nakonec zvítězili 6:3. Hlavním strůjcem obratu byl Ryan Reaves, který snížil na 1:2 i na 2:3. Dvě branky domácích vstřelil také Adam Fox a tu vítěznou zařídil v 51. minutě Ryan Strome.

Útočník Rangers Filip Chytil si připsal jeden plusový bod stejně jako na straně poražených David Kämpf, jemuž chyběl kvůli covidovému protokolu spoluhráč Ondřej Kaše. Do hry nezasáhl ani brankář Toronta Petr Mrázek, který plnil roli dvojky.

Výsledky NHL:

New Jersey - Arizona 1:4 (1:0, 0:3, 0:1)

Branky: 7. Hischier - 27. Mayo, 32. Crouse, 35. Boyd, 49. J. Larsson. Střely na branku: 36:17. Karel Vejmelka odchytal celý zápas za Arizonu, inkasoval jeden gól z 36 střel a úspěšnost zásahů měl 97,2 procenta. Diváci: 10.592. Hvězdy zápasu: 1. Vejmelka, 2. Mayo, 3. Crouse (všichni Arizona).

NY Rangers - Toronto 6:3 (1:3, 2:0, 3:0)

Branky: 13. a 23. Reaves, 38. a 58. Fox, 51. R. Strome, 56. Kreider - 3. Michejev, 4. Marner, 18. Bunting. Střely na branku: 27:38. Diváci: 16.624. Hvězdy zápasu: 1. Reaves, 2. Fox, 3. R. Strome (všichni NY Rangers).

Anaheim - Colorado 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Branky: 39. Girard, 59. Kadri. Střely na branku: 34:28. Pavel Francouz odchytal za Colorado celé utkání a z 34 střel neinkasoval. Diváci: 11.240. Hvězdy zápasu: 1. Francouz (Colorado), 2. Gibson (Anaheim), 3. Girard (Colorado).