Arizona se i díky Vejmelkovi zvedla, zpackaný duel se St. Louis už ale nezachránila

19. 10. 2021 8:40
Karel Vejmelka si podruhé v kariéře zachytal v NHL. Po famózním debutu proti Buffalu, v němž byl vyhlášen největší hvězdou duelu, šel do branky v průběhu zápasu se St. Louis, prohru Arizony už ale neodvrátil.
Brankář Arizony Karel Vejmelka zasahuje v utkání NHL proti šanci Jordana Kyroua ze St. Louis | Foto: Reuters

Český brankář naskočil na led ve 37. minutě, za hrozivého stavu 2:6 vystřídal Cartera Huttona. Vejmelka se ve zbytku zápasu zdatně oháněl, kryl 11 střel a inkasoval jediný gól: v 53. minutě ho střelou z prostoru mezi kruhy překonal Ivan Barbašev. Bývalý brankář Komety Brno měl úspěšnost zásahů 91,7 procenta.

Arizona ztratila slibně rozjetý zápas mezi 32. a 37. minutou, kdy inkasovala pět branek. Po Vejmelkově nástupu se Coyotes zvedli a snížili na 4:6, ale Barbaševova trefa jejich tlak zase otupila a zařídila Blues pohodový závěr.

Český útočník Dmitrij Jaškin se do sestavy Arizony nevešel.

Toronto s českými útočníky Ondřejem Kašem a Davidem Kämpfem v sestavě podlehlo na domácím ledě 1:2 v prodloužení New York Rangers, za které nastoupil Filip Chytil.

Rangers se dostali do vedení ve 14. minutě, kdy se poprvé v sezoně prosadil Mika Zibanejad. Maple Leafs srovnali na začátku druhé části zásluhou Michaela Buntinga, a protože ve zbytku základní hrací doby vyšli střelci naprázdno, šlo se do prodloužení.

Nastavení přineslo intenzivní hokej plný šancí na obou stranách. V největší z nich se po špatné rozehrávce brankáře Igora Šesťorkina objevil navrátilec do sestavy Toronta Auston Matthews, ale střelou bez přípravy trefil jen ruského gólmana a neuspěl ani z následné dorážky.

Na druhé straně Jack Campbell skvělým zákrokem lapačkou zlikvidoval Zibanejadův pokus a udržel Toronto ve hře. Po následném vhazování si však našel puk Artěmij Panarin a ranou zápěstím rozhodl o výhře newyorského celku.

Hlavní hvězdou zápasu byl brankář Rangers Šesťorkin, který zlikvidoval 40 střel Toronta. "Jeho výkon byl neuvěřitelný. Pomohl nám ukrást pár bodů. Je atletický, silný, soustředí se na každý puk a vždy si dokáže najít tu nejvýhodnější pozici. Opravdu výborný výkon," pochválil Šesťorkina trenér Rangers Gerard Gallant.

Ruského brankáře ve službách Rangers nepřekonal ani kanonýr Matthews, který v prvním duelu po operaci zápěstí odehrál více než 22 minut a vyslal osm střel na branku.

"Myslím, že můžu odejít spokojený. Byl to první zápas a já se dokázal dostat do několika nadějných příležitostí. Celkově jsem se na ledě cítil docela dobře," řekl Matthews.

Nováček ze Seattlu podlehl Philadelphii 1:6 a neuspěl ve třetím z úvodních čtyř utkání v ročníku, když nezvládl úvodní dvě třetiny zápasu, po kterých prohrával 1:5. Na výhře Flyers měla hlavní podíl druhá útočná formace ve složení Joel Farabee (1+1), Derick Brassard (1+2), Cam Atkinson (0+1), která zaznamenala šest kanadských bodů.

Druhou výhru ve třech zápasech získali hokejisté Anaheimu. Ducks otočili souboj s Calgary a po výhře 3:2 v prodloužení mají na kontě čtyři body. Obrat nastartoval v 53. minutě Rickard Rakell, který srovnal na 2:2, v prodloužení pak rozhodl o výhře Anaheimu Jamie Drysdale.

NHL:

Arizona - St. Louis 4:7 (1:1, 1:5, 2:1)

Branky: 6. Keller, 24. Crouse, 46. Ch. Fischer, 49. Ljubuškin - 33. a 37. Kyrou, 35. a 36. K. Kostin, 8. Bučněvič, 32. Faulk, 53. I. Barbašev. Střely na branku: 26:33. Diváci: 15.235. Hvězdy zápasu: 1. Kyrou, 2. K. Kostin (oba St. Louis), 3. Gostisbehere (Arizona). Vejmelka odchytal za Arizonu 23 minut a 43 sekund, inkasoval jednu branku z 12 střel a úspěšnost zásahů měl 91,7 procenta.

Philadelphia - Seattle 6:1 (3:0, 2:1, 1:0)

Branky: 10. C. Giroux, 13. Konecny, 15. Brassard, 28. R. Ellis, 29. Braun, 46. Farabee - 38. Soucy. Střely na branku: 27:25. Diváci: 17.727. Hvězdy zápasu: 1. Hart, 2. Brassard, 3. Seeler (všichni Philadelphia).

Toronto - NY Rangers 1:2 po prodl. (0:1, 1:0, 0:0 - 0:1)

Branky: 22. Bunting - 14. Zibanejad, 64. Panarin. Střely na branku: 41:23. Diváci: 18.098. Hvězdy zápasu: 1. Šesťorkin, 2. Panarin (oba NY Rangers), 3. J. Campbell (Toronto).

Calgary - Anaheim 2:3 po prodl. (1:1, 1:0, 0:1 - 0:1)

Branky: 8. Coleman, 24. E. Lindholm - 16. Fowler, 53. Rakell, 64. Drysdale. Střely na branku: 43:27. Diváci: 15.174. Hvězdy zápasu: 1. J. Gibson (Anaheim), 2. Coleman, 3. J. Gaudreau (oba Calgary).