Vejmelka se oháněl, předvedl 46 úspěšných zákroků. Výhru ale stejně neslavil

19. 4. 2022 9:17
Český hokejový brankář Karel Vejmelka se v souboji Arizony s Carolinou blýskl 46 zákroky, prohru Coyotes 3:5 ale odvrátit nedokázal. Na vítězství Hurricanes se svou třiadvacátou asistencí v sezoně NHL podílel Martin Nečas. Jeden gól připravili také Dominik Kubalík a Radek Faksa, oba ale jen zmírnili prohry svých týmů.
Karel Vejmelka v brance Arizony likviduje další šanci Caroliny
Karel Vejmelka v brance Arizony likviduje další šanci Caroliny | Foto: Reuters

Vejmelka proti Carolině poprvé v zámořské kariéře čelil více než padesáti střelám. Hurricanes ho zasypali 51 pokusy a donutili ho k 46 zákrokům, čímž pětadvacetiletý brankář vyrovnal své maximum. Původně měli hosté ve statistikách ještě o střelu více.

Vejmelka pošesté v ročníku kryl více než 40 střel a stal se teprve čtvrtým brankářským nováčkem v historii, který ve své první sezoně čelil takovému tlaku.

V souboji s Carolinou Vejmelka poprvé inkasoval po čtyřech minutách hry, kdy ho po akci Nečase a Bradyho Skjeie překonal osamocený Vincent Trocheck. Další tři branky obdržel ve druhé třetině od Jespera Fasta, Maxe Domiho a Nina Niederreitera. Skóre v 49. minutě uzavřel Sebastian Aho, jenž napotřetí dorazil kotouč za českého gólmana.

Právě závěrečná trefa ukázala největší problém defenzivy Coyotes. Obránci před Vejmelkou nedokázali vyklidit prostor ani přes dva jeho vydařené zákroky a Aho napotřetí volného místa využil. Arizona zůstala nejhorším týmem v lize.

Nedaří se ani Chicagu, které na domácím ledě podlehlo Calgary 2:5 a ztratilo desátý z posledních jedenácti zápasů. I kvůli mizerné bilanci z posledního měsíce jsou Blackhawks v tabulce Centrální divize předposlední právě před Arizonou.

Hosté se v Chicagu dostali do vedení ve 22. sekundě, kdy gólmana Kevina Lankinena překonal Dillon Dubé. Vedení zvýšil nejproduktivnější hráč Flames Johnny Gaudreau, ale již po necelé minutě vrátil Blackhawks do hry Tyler Johnson, který zakončil akci, do níž se zapojil také Kubalík. Chicago se drželo na dostřel až do konce, při hře bez brankáře ale dvakrát inkasovalo a prohrálo 2:5.

"Nemyslím si, že bychom hráli vyloženě špatně. V první třetině jsme zaspali, ale pak jsem byl s naším výkonem spokojený. Výsledek 5:2 podle mě neodpovídá průběhu, a navíc je ovlivněn dvěma góly do prázdné branky. Opravdu si myslím, že se klukům druhá a třetí třetina povedla," řekl trenér Blackhawks Derek King.

V duelu týmů bojujících v Západní konferenci o elitní osmičku Vancouver porazil Dallas 6:2 a díky šesté výhře v řadě se přiblížil Stars na rozdíl pěti bodů. Dallasu nestačily ani dvě branky Roopea Hintze. Gól na 2:3 připravil finskému útočníkovi Radek Faksa a bodoval posedmnácté v ročníku.

Boj o play off si zkomplikovali také hokejisté Vegas. Prohráli s New Jersey 2:3 a na devátém místě ztrácí tři body na Los Angeles.

V duelu Colorada s Washingtonem mohlo dojít na český brankářský souboj, Pavel Francouz i Vítek Vaněček však zůstali na střídačce. Vaněčkův tým porazil lídra NHL 3:2. Rozhodující branku vstřelil v polovině třetí části Marcus Johansson.

Výsledky NHL:

Arizona - Carolina 3:5 (0:1, 3:3, 0:1)

Branky: 27. N. Ritchie, 37. L. Eriksson, 39. Galchenyuk - 5. Trocheck (Nečas), 22. Fast, 25. Domi, 32. Niederreiter, 49. Aho. Střely na branku: 26:52. Vejmelka odchytal za Arizonu celý zápas, inkasoval pět branek z 51 střel a úspěšnost zákroků měl 90,2 procenta. Diváci: 8496. Hvězdy zápasu: 1. Domi, 2. Niederreiter (oba Carolina), 3. Capobianco (Arizona).

Chicago - Calgary 2:5 (1:3, 1:0, 0:2)

Branky: 8. T. Johnson (D. Kubalík), 33. Regula - 7. a 59. J. Gaudreau, 1. D. Dubé, 15. Coleman, 59. Kylington. Střely na branku: 24:35. Diváci: 18.523. Hvězdy zápasu: 1. Coleman, 2. Gaudreau (oba Calgary), 3. Regula (Chicago).

Colorado - Washington 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)

Branky: 18. Ničuškin, 49. Lehkonen - 5. Hathaway, 34. Ovečkin, 51. Marcus Johansson. Střely na branku: 26:27. Diváci: 18.020. Hvězdy zápasu: 1. Marcus Johansson (Washington), 2. Makar, 3. Byram (oba Colorado).

Vegas - New Jersey 2:3 (0:1, 1:0, 1:2)

Branky: 38. Kolesar, 59. Stephenson - 7. Bastian, 44. A. Johnsson, 48. J. Boqvist. Střely na branku: 44:28. Diváci: 18.077. Hvězdy zápasu: 1. A. Hammond, 2. Bastian (oba New Jersey), 3. S. Theodore (Vegas).

Seattle - Ottawa 4:2 (1:0, 2:2, 1:0)

Branky: 5. Sprong, 30. Beniers, 37. V. Rask, 59. McCann - 22. B. Tkachuk, 24. Holden. Střely na branku: 29:14. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1. V. Rask, 2. Vince Dunn, 3. Beniers (všichni Seattle)

Vancouver - Dallas 6:2 (2:1, 2:1, 2:0)

Branky: 16. a 57. Elias Pettersson, 8. Garland, 22. Boeser, 31. Dickinson, 41. Podkolzin - 9. a 25. Hintz (na druhou Faksa). Střely na branku: 31:30. Diváci: 18.890. Hvězdy zápasu: 1. Dickinson, 2. Boeser, 3. Elias Pettersson (všichni Vancouver).