Vegas se nevzdává. Nováček touží po finále Stanley Cupu, výhrou 3:1 srovnal stav série s Winnipegem

15. 5. 2018 6:40
Český útočník Tomáš Nosek se po třízápasové absenci vrátil do sestavy Golden Knights.
Jonathan Marchessault (uprostřed) slaví jeden ze dvou gólů, kterými rozhodl o výhře Vegas ve Winnipegu | Foto: Reuters

Winnipeg - Hokejisté Vegas porazili Winnipeg 3:1 a srovnali stav série finále Západní konference NHL na 1:1. Dvěma góly se o výhru Golden Knights postaral útočník Jonathan Marchessault zvolený první hvězdou utkání. Brankář Marc-André Fleury zastavil 30 střel Jets.

Winnipeg o osudu prvního duelu rozhodl už po necelých osmi minutách hry, kdy skóroval třikrát. I tentokrát začali domácí aktivně. Nejdříve se Mark Scheifele, se 12 zásahy nejlepší střelec letošního play off, prosmýkl mezi dvěma hráči a prostřelil Fleuryho mezi betony, ale puk se zastavil těsně před brankovou čarou. Poté dánský forvard Nikolaj Ehlers orazítkoval tyčku.

"Vlétli na nás, hráli strašně rychle," řekl Fleury, trojnásobný vítěz Stanley Cupu s Pittsburghem. "V prvních sedmi minutách předvedl tři nebo čtyři skvělé zákroky," pochválil oporu Golden Knights trenér Gerard Gallant. "Potom jsme se vzpamatovali, ujali se vedení 2:0 a najednou se zápas vyvíjel jinak. Když dotahujete, je těžké se vrátit," dodal kanadský kouč.

Vegas se z prvního gólu radovalo ve 14. minutě zásluhou Tomáše Tatara, který se z bezprostřední blízkosti nejprve neprosadil, ale dojel si k mantinelu pro odražený kotouč a rychlou otočkou ho umístil za bezmocného gólmana Connora Hellebuycka. Slovenský křídelní útočník spolu s Tomášem Noskem znovu dostali od Gallanta důvěru poté, co předchozí tři souboje strávili pouze mezi náhradníky nováčka NHL.

"Nejsem frustrovaný. Chcete mužstvu pomoct, jak jen to jde, a trápí vás, když sedíte na tribuně a nedaří se vám. Máme jediný cíl - vyhrát Stanley Cup. Uděláme pro něj všechno. Pokud to znamená, že si nezahraju, musím to respektovat, být dobrým spoluhráčem a motivovat kluky co nejvíce," řekl Tatar, jenž s Noskem nahradil v sestavě Oscara Lindberga a Davida Perrona. Perron nehrál kvůli zranění, ale do příštího utkání by měl opět zasáhnout.

Čtyři minuty po Tatarově brance vstřelil Marchessault vítězný gól po sólovém úniku. Kontaktní trefa Jets přišla v 48. minutě v přesilové hře, když útočník Kyle Connor našel u bližší tyče mezírku pod Fleuryho ramenem.

Golden Knights si ale o 88 vteřin později vzali dvougólový náskok zpět. Útočník Reilly Smith vyřešil přečíslení dvou na jednoho přihrávkou na Marchessaulta, jenž bekhendem vyzrál na Hellebuycka podruhé v zápase. Fleury si v nadstavbové části sezony připsal 71. vítězství, čímž na devátém místě historických tabulek vyrovnal Jacquesa Plantea.

"Dokážeme předvést týmový výkon pokaždé, když ho opravdu potřebujeme. Ukázali jsme hokejovému světu, že jsme v konferenčním finále plným právem," prohlásil Marchessault. "Když v médiích tvrdíte, že se potřebujete zlepšit, musíte jít příkladem. To jsem se snažil udělat," doplnil sedmadvacetiletý Kanaďan.

"Zhruba 57 minut jsme hráli velmi dobře. Zbylé tři minuty nás stály vítězství, mohli se v nich trefit čtyřikrát," uvedl kapitán kanadského týmu Blake Wheeler. "Nepanikaříme. Podobnou situaci jsem už zažili. Bude to dlouhá série. Venku se nám daří," uzavřel obránce Jacob Trouba.

Finále Západní konference play off NHL - 2. zápas:

Winnipeg - Vegas 1:3 (0:2, 0:0, 1:1)

Branky: 48. Connor - 18. a 49. Marchessault, 14. Tatar. Střely na branku: 31:28. Diváci: 15.321. Hvězdy utkání: 1. Marchessault, 2. M.-A. Fleury (oba Vegas), 3. Connor (Winnipeg). Stav série 1:1.

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.