Věčná dvojka rozzářila v NHL svou hvězdu. Nechtěný veterán Budaj zažívá v 34 letech životní sezonu

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
26. 1. 2017 6:10
Matka je pediatrička, otec anesteziolog. Jablko však v tomto případě padlo docela daleko od stromu. Slovenský brankář Peter Budaj působí v zámoří už 17 let, ale roli jasné jedničky si mockrát neužil. Zlom přišel až letos, kdy 34letý dlouhovlasý sympaťák využil zranění svých konkurentů a usadil se v brance Los Angeles, které táhne do play-off. "Je to pro mě neuvěřitelné, fakt jako pohádka. Kdyby mi tohle někdo řekl před dvěma lety, vysmál bych se mu," vypráví Budaj.
Peter Budaj
Peter Budaj | Foto: ČTK

Los Angeles – Za tři roky v Montrealu zasáhl jen do 67 utkání. Za Carey Pricem to měl však těžké. Tak Peter Budaj odešel do Winnipegu, který ho ale okamžitě bez jediné šance poslal na farmu do St. John's. Slovenský veterán se ale nevzdal.

"Bylo to pro mě po psychické stránce hrozné období. Věděl jsem ale, že musím být silný hlavně mentálně. Pořád jsem si říkal, že když budu makat, do NHL se můžu vrátit," popisuje 34letý gólman. Za celý rok odchytal na farmě Jets jen devatenáct zápasů, přičemž nezapsal ani jednu výhru a vytvořil nelichotivý rekord.

Ročník skončil a o jeho služby již nebyl zájem. Stal se volným hráčem.

Posezónní prázdninové dny ubíhaly a Budaj marně hypnotizoval telefon s toužebnou zprávou o tom, že o něj zase někdo stojí. Byly poslední dny srpna roku 2015 a účastník tří olympiád se přeci jen dočkal. "Dohodl jsem ti zkoušku v Los Angeles!" sdělil mu agent radostnou novinu.

Přestup a zase farma

Nabídku zrovna od Kings ale rozhodně nečekal. "Když jsem se díval na soupisky týmů, kdo by mě třeba mohl chtít, LA bylo snad tím posledním týmem, který by mě napadl. Měli spoustu mladých kluků a kvalitní brankářskou dvojici. Musel jsem to ale zkusit," vypráví dlouhovlasý sympaťák.

Kemp se mu povedl na výbornou a od Králů dostal dvoucestnou smlouvu. Dopředu věděl, že začne na farmě v AHL. Los Angeles mělo totiž v prvním týmu dva brankáře s jednocestnou smlouvou: Jonathana Quicka a Jeffa Zatkoffa.

"Byl jsem připravený jít do záložního týmu, čekat na šanci a prostě zabojovat. Nechodil jsem s hlavou dole a prostě jsem makal," vrací se Budaj k minulé sezoně. Ta byla v jeho podání nakonec parádní.

V celku Ontario Reign se stal jasnou jedničkou. Odchytal 60 zápasů s průměrem 1,75 obdržené branky. Byl nejvytěžovanějším gólmanem ligy, měl nejlepší úspěšnost zákroků (93,2 %), nejvíc vítězství i čistých kont. Jenže oba konkurenti v prvním týmu chytali rovněž slušně, ale hlavně - byli zdraví.

Z trojky rovnou jedničkou

To se však letos změnilo. Hned na startu nové sezony vypadli v rychlém sledu za sebou vinou zranění jak Quick, tak Zatkoff. Stalo se tak něco, v co už snad sám Budaj ani nedoufal. Byl ze dne na den jedničkou týmu NHL.

"Johnny Quick je podle mě nejlepší gólman v lize. Z ničeho nic jsme ztratili absolutní jistotu vzadu. Jenže pak přišel Buddy a všechny ohromil," popisuje Marian Gáborík.

Na všechny okolnosti kolem telefonátu od vedení Kings si Budaj dobře vzpomíná. "Byl jsem tou dobou doma v Ontariu a na ten zápas, kdy se Jonathan zranil, jsem se díval. O pár hodin později mi už zvonil telefon a já šel nahoru," říká.

Ač podle svých slov nikdy nikomu zranění nepřál, šanci přivítal a chytil za pačesy. "Je to pro mě neuvěřitelné, fakt jako pohádka. Kdyby mi tohle někdo řekl před dvěma lety, vysmál bych se mu. V mém věku už se hokejisti do NHL příliš často nevracejí," směje se gólman, jehož oba rodiče jsou doktoři.

Nejlepší výkony na sklonku kariéry

Bezprostředně po zranění obou brankářů se začalo spekulovat o možné náhradě z venku. Mluvilo se o Retu Berrovi, Miku Condonovi a Ondřeji Pavelcovi. Nakonec ale takový krok vůbec nebyl třeba. Budaj totiž vzadu stále připomíná zeď a v 34 letech předvádí nejlepší výkony kariéry.

"Odvádí pro nás skvělou práci. Není snadné nahradit top světového gólmana, jako je Quick, ale on to dokázal. Působí velmi klidně, mentálně je ohromně vyzrálý, což pomáhá celému týmu," vysekl Slovákovi poklonu generální manažer LA Dean Lombardi.

I po návratu Zatkoffa zůstává rodák z Bánské Bystrice nadále jedničkou. Jako první gólman naskočil do 39 zápasů, z nichž 21 vyhrál. Navíc vychytal čtyři čistá konta.

Přesto jsou však v těchto dnech fanoušci Kings po vyslovení jména Petera Budaje naštvaní. Důvod? Nechápou totiž, jak je možné, že po tak famózních výkonech byl opomenut z nominace na All-Star Game.

I bez ní je ale trnitá cesta tohoto tichého bojovníka úžasná.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 51 minutami

V hlavním městě Burkiny Faso se střílí a v ulicích jsou vojáci. Zřejmě dochází k pokusu o převrat

V Burkině Faso zřejmě dochází k pokusu o převrat, píše zpravodajský web BBC. Z hlavní vojenské základny a v několika obytných čtvrtích v hlavním městě Ouagadougou se v pátek rozléhala těžká střelba, uvedla s odkazem na své reportéry na místě agentura Reuters. Několik ozbrojených vojáků v metropoli zaujalo pozice podél třídy vedoucí k sídlu prezidenta. Vojáci podle reportérů také zablokovali přístup k úřadům a státní televizi, která přerušila vysílání. S mluvčím armády se agentuře Reuters nepodařilo spojit. Vláda na sociálních sítích vyzvala spoluobčany ke klidu a uvedla, že probíhají jednání, napsala agentura AP.

V pátek dopoledne byl podle zpravodajů Reuters v blízkosti prezidentského paláce slyšet silný výbuch. Vojenská vozidla podle BBC zablokovala přístup k významným budovám, včetně parlamentu, rezidence premiéra a státní televize. Ta na chvíli přerušila vysílání, později jej sice obnovila, ale o událostech v hlavním městě neinformuje. Místo toho odvysílala reportáž o pěstiteli bavlny. Agentura Reuters píše, že události v Burkině Faso nesou znaky minulých převratů v západní a centrální Africe. Agentura AP píše o možné vojenské vzpouře devět měsíců po vojenském puči.

Armáda letos v lednu svrhla prezidenta Rocha Kaborého, zdůvodnila to jeho neschopností vypořádat se se skupinami islamistických radikálů. V bojích s nimi umíralo mnoho vojáků. Vůdce pučistů Paul-Henri Damiba následně složil přísahu jako nový prezident a slíbil, že bezpečnostní situaci zlepší. Zda je Damiba nyní v zemi, podle agentury AP není jasné. Ve čtvrtek měl projev na severu ve městě Djibo a minulý týden promluvil na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Damiba ve svém projevu obhajoval svůj lednový převrat jako "otázku přežití našeho národa", ačkoliv mohl podle něj být mezinárodním společenstvím považován za "odsouzeníhodný".

"Probíhají jednání o opětovném nastolení klidu," stojí ve vládním prohlášení. "Nepřítel, který útočí na naši zemi, chce pouze rozdělit obyvatele Burkiny Faso," cituje agentura AP příspěvek, který rovněž uvádí, že žádný člen současné vlády nebyl zatčen.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

Na jihovýchodě Íránu zemřelo při střetech protestujících s armádou 19 lidí, včetně plukovníka vládních revolučních gard, uvedla státní televize

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Belgická policie zadržela radikálního muslimského vůdce hledaného ve Francii

Belgická policie zadržela muslimského vůdce, kterého francouzské úřady viní z podněcování nenávisti v duchu radikálního islámu. Agentuře AFP to sdělilo belgické ministerstvo spravedlnosti. Na Maročana Hasana Ikuiusena Francie v srpnu vydala mezinárodní zatykač.

Paříž chtěla osmapadesátiletého kazatele už od konce července vyhostit ze země, muž ovšem po výnosu rozhodnutí zmizel. Předtím už byl několik měsíců na seznamu osob sledovaných úřady kvůli podezření z radikalizace.

Ikuiusen se sice narodil ve Francii, ale má marockou státní příslušnost. Ve svých promluvách k věřícím podle francouzských soudů šířil nenávist a zastával antisemitské postoje, hlásal také podřadnost žen a jejich podřízenost mužům. Jeho kanál na sociální síti YouTube sleduje 178 tisíc odběratelů. V příkazu k vyhoštění je obviněn z "proselytismu (verbování nových věřících), podněcování k nenávisti a diskriminaci a šíření vize islámu, která je v rozporu s hodnotami republiky".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bouře Ian udeřila na pobřeží Jižní Karolíny. Má sílu hurikánu prvního stupně

Rychlost větru dosahuje až 137 kilometrů za hodinu. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy