Vaněček znovu zazářil, vychytal výhru Washingtonu. Hertl řídil výhru v Los Angeles

3. 4. 2021 7:26
Útočník Tomáš Hertl gólem a asistencí řídil výhru hokejistů San Jose v Los Angeles 3:0. Z vítězství se radoval také brankář Vítek Vaněček, který pomohl Washingtonu 22 zásahy k výhře 2:1 v prodloužení na ledě New Jersey. Capitals se díky tomu v čele Východní divize bodově odpoutali od Pittsburghu a New York Islanders.
Vítek Vaněček v dresu Washingtonu.
Vítek Vaněček v dresu Washingtonu. | Foto: ČTK

San Jose se v Los Angeles dostalo do vedení již ve třetí minutě. Po několika soubojích se puk odrazil k obránci Nikolaji Knyžovovi, jehož nahození před brankou šikovně tečoval Hertl a gólman Calvin Petersen nedokázal reagovat. Sedmadvacetiletý český útočník je s 11 brankami čtvrtým nejlepším střelcem mezi českými hráči.

Také u druhého gólu Sharks hrál Hertl důležitou roli. Odchovanec Slavie za brankou sebral odražený puk, počkal si na ideální okamžik a našel Tima Meiera, který prostřelil Petersena podruhé. Výhru pojistil v poslední minutě do prázdné branky Rudolfs Balcers.

San Jose potvrdilo, že na Los Angeles umí. Sharks porazili Kings popáté v sezoně a na šestém místě Západní divize se přiblížili příčkám zajišťujícím play-off na tři body.

Washington otevřel skóre zápasu v 29. minutě, kdy se trefil obránce John Carlson. Vedení Capitals ale vydrželo pouze čtyři minuty. Vaněček vyrazil střelu Jespera Boqvista jen před sebe a dojíždějící Michael McLeod v ideální pozici nezaváhal - 1:1.

V prodloužení mohli Devils dvakrát rozhodnout, ale únik Jacka Hughese zneškodnil Vaněček výborným zákrokem levým betonem a Travis Zajac trefil pouze tyčku. Ihned po Zajacově zakončení se odraženého puku ujal obránce Dmitrij Orlov, projel až do útočného pásma a přesnou střelou z levého kruhu rozhodl o vítězství Capitals.

"Vybruslil jsem z obranného pásma a čekal, co bude. Nakonec jsem zkusil vystřelit a spadlo to tam," řekl Orlov. "Jsem rád, že jsme to dneska zvládli. Po dvou prohrách jsme tohle vítězství potřebovali, teď na něm můžeme stavět dál," dodal ruský zadák.

Washington uspěl i v sedmém duelu proti New Jersey a podruhé v historii porazil jednoho soupeře více než šestkrát za sezonu. Poprvé se to hráčům z americké metropole povedlo v ročníku 1990/1991, kdy sedmkrát vyzráli na New York Islanders.

Vaněček uspěl popáté z posledních šesti zápasů a s patnácti vychytanými výhrami v ročníku je šestým nejúspěšnějším brankářem v soutěži. "Vítkovi se nedostává takové pozornosti, ale jeho výborné zákroky nás drží ve hře," chválil českého brankáře Nick Jensen.

Edmonton v bitvě o Albertu porazil Calgary 3:2 a vyhrál pátý ze sedmi vzájemných zápasů v sezoně. Oilers v polovině utkání prohrávali 1:2, dvěma góly ale skóre zápasu otočili. Skóre po parádní kombinační akci srovnal Dominik Kahun a vítěznou branku vstřelil v 48. minutě nejproduktivnější hráč NHL Connor McDavid.

Před Davidem Rittichem dostal v brance Calgary přednost Jacob Markström. Švédský gólman inkasoval třikrát z 25 střel a jeho úspěšnost zásahů nepřesáhla 90 procent.

Nathan MacKinnon pomohl Coloradu dvěma góly k vítězství 3:2 nad St. Louis. Brankář Colorada Jonas Johnson, který dostává při zranění Pavla Francouze šanci jako týmová dvojka za Philippem Grubauerem, kryl 25 střel a po více než roce se radoval z výhry. Hráči Avalanche bodovali potřinácté v řadě a posunuli se do čela NHL - stejně bodů mají i Washington, Tampa Bay a Florida.

NHL:

New Jersey - Washington 1:2 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 0:1)

Branky: 33. M. McLeod - 29. Carlson, 65. Orlov. Střely na branku: 23:40. Vítek Vaněček za Washington odchytal 64 minut a 39 sekund, inkasoval jednu branku z 23 střel a úspěšnost zásahů měl 95,7 procenta. Diváci 3600 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Orlov (Washington), 2. Blackwood, 3. M. McLeod (oba New Jersey).

Winnipeg - Toronto 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)

Branky: 32. Copp - 26. Dermott, rozhodující sam. nájezd Spezza. Střely na branku: 32:38. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. J. Campbell (Toronto), 2. Hellebuyck (Winnipeg), 3. Spezza (Toronto).

Edmonton - Calgary 3:2 (0:1, 2:1, 1:0)

Branky: 22. Nugent-Hopkins, 32. Kahun, 48. McDavid - 13. Michael Stone, 26. M. Tkachuk. Střely na branku: 25:26. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Draisaitl (Edmonton), 2. Michael Stone (Calgary), 3. Yamamoto (Edmonton).

Colorado - St. Louis 3:2 (2:1, 1:1, 0:0)

Branky: 15. a 34. MacKinnon, 4. Saad - 4. Hoffman, 38. Perron. Střely na branku: 39:27. Diváci: 4039 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. MacKinnon, 2. Landeskog (oba Colorado), 3. Perron (St. Louis).

Anaheim - Arizona 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)

Branky: 17. Volkov, 25. Silfverberg - 19. Johan Larsson, 31. Pederson, 53. Kessel, 57. Schmaltz. Střely na branku: 29:31. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Johan Larsson (Arizona), 2. Drysdale (Anaheim), 3. Chychrun (Arizona).

Los Angeles - San Jose 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Branky: 3. Hertl, 29. Meier (Hertl), 60. Balcers. Střely na branku: 30:36. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. M. Jones, 2. Meier, 3. Hertl (všichni San Jose).