Tohle nikdo nečekal. Českého brankáře odepisovali, teď v NHL nepřestává udivovat

jzp jzp
5. 3. 2021 10:37
Vítek Vaněček je spolu s Pavlem Zachou největším českým překvapením v letošním ročníku hokejové NHL. Může z dlouholetého "farmáře" vyrůst stálá brankářská jednička Washingtonu?
Vaněček v první polovině letošní základní části kraluje brankovišti Washingtonu.
Vaněček v první polovině letošní základní části kraluje brankovišti Washingtonu. | Foto: Reuters

Do nejlepší ligy světa vtrhl Vaněček jako mazák. V prvních osmi zápasech vždy vychytal alespoň bod, což se dosud žádnému gólmanovi Capitals nepovedlo.

Slušný počin na zelenáče, který měl původně krýt záda lépe hodnocenému Iljovi Samsonovovi a hvězdnému Henriku Lundqvistovi. První z nich však v lednu chytil koronavirus a Lundqvista ještě předtím vyřadily srdeční problémy.

Jako nutná výztuha sice přišel veterán Craig Anderson, ale bylo jasné, že Vaněček dostane životní šanci.

Využil ji bravurně. Po senzačním startu sice zažil krizi, ale rychle se z ní oklepal, a tak si udržuje důvěru trenérů. Přestože Samsonov už má po covidu, Vaněček odchytal čtyři z posledních pěti duelů. Patří k nejvytěžovanějším gólmanům ligy. Celkově v 18 kláních dosáhl na úspěšnost zákroků 91 procent. 

Rozhodně nepatří k absolutní špičce soutěže, ale zastavuje větší procento puků než Jacob Markström, jemuž Calgary platí šest milionů dolarů ročně, či zkušený Tuukka Rask.

A co je hlavní - přímí konkurenti Samsonov a Anderson zatím nejsou ani na 90 procentech.

"Každý touží po příležitosti," komentoval Vaněčkův vzestup trenér Washingtonu Peter Laviolette. "Vítek je tady první rok. Čelí věcem, které předtím nezažil. Ví, že je to na něm. Myslím, že odvedl vynikající práci. Snad až na jeden nepovedený zápas nás vždycky držel ve hře."

Vít Vaněček
Vít Vaněček | Foto: Reuters

Vaněček jako první brankářský nováček letos posbíral deset výher. Zběsilé "covidové" tempo, které NHL nasadila, protože ji škrtí čas, ho nezlomilo.

"Tohle nikdo nečekal," chválil českého parťáka centr Lars Eller. "Dostal se přinejmenším do těžké situace. Zkrácený tréninkový kemp, žádné přípravné zápasy, žádné zkušenosti z NHL… On ale přijde a chytá na vysoké úrovni, přestože zápasy jdou letos hodně rychle po sobě. Řekl bych, že ani normální jedničky na to nejsou zvyklé."

Odepisovaný farmář

Vaněčkova kariéra nabrala strmý vzlet poté, co hokejista pět let dřel na farmách včetně nepopulární ECHL. Putování záložními týmy trvalo tak dlouho, až někteří přestali Čechovi z druhého kola draftu věřit.

"Někteří lidé ho možná odepsali, když ve druhém nebo třetím roce mezi profíky nevystřelil nahoru," řekl serveru The Athletic Spencer Carbery, který Vaněčka vedl na farmách v Hershey a Jižní Karolíně. "Mezi třetím a čtvrtým rokem se ale zlepšil. Stejně jako mezi čtvrtým a pátým. Každý rok se trošku zlepšuje. A je pořád je velmi mladý."

Konkrétně mu je 25 let. Současné výkony ho ještě nesměrují k Vezina Trophy pro nejlepšího gólmana ligy a dokonce ani k nováčkovské Calder Trophy, protože lepší úspěšnost má třeba chicagská senzace Kevin Lankinen, ale vyvstává důležitější otázka…

Může se Vaněček stát stálou jedničkou Washingtonu?

Česku by to prospělo, protože David Rittich a Pavel Francouz (momentálně zraněný) dělají dvojku, Petr Mrázek (další marod) je na hraně a mladíci jako Lukáš Dostál teprve čekají na pořádnou šanci.

Vaněčkův potenciál však zůstává záhadou. Záleží, jak dlouho ještě usměvavému brankáři vydrží prokazatelné každoroční zlepšování.

"Myslím, že chytá solidně a působí klidně," okomentoval Vaněčka pro server The Athletic představitel konkurenčního klubu. Mladému Čechovi věští pozici náhradníka v NHL nebo horší jedničky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Ruské úřady vydaly zatykač na spolupracovnici Navalného Sobolovou

Ruské úřady vydaly zatykač na Ljubov Sobolovou, která je blízkou spolupracovnicí vězněného opozičního politika Alexeje Navalného. Informace se podle ruských médií objevila ve středu večer v databázi ministerstva vnitra. Sobolová v srpnu odjela z Ruska, poté co jí soud omezil svobodu.

V databázi ministerstva vnitra se objevila strohá informace, že "Ljubov Sobolová, narozená 13. září 1987, je hledaná na základě článku trestního zákoníku Ruské federace". Žádné jiné podrobnosti sdělení neobsahuje.

Soud v Moskvě 3. srpna Sobolové vyměřil trest 18 měsíců omezení svobody za porušení hygienických norem. Pět dní nato spolupracovnice Navalného zemi opustila. Provinění se dopustila účastí na lednové nepovolené demonstraci za Navalného osvobození. Rozsudek jí například zakázal opouštět byt v nočních hodinách, účastnit se masových akcí či vycestovat za hranice města, kde má bydliště.

Sobolová nicméně po vynesení verdiktu v rozhovoru s nezávislou rozhlasovou stanicí Echo Moskvy poukázala na to, že rozsudek ještě nevstoupil v platnost. "V zásadě to můžete interpretovat jako možnost opustit zemi," dodala.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Mateřská firma FlixBusu koupila amerického autobusového dopravce Greyhound

Společnost FlixMobility, která je mateřským podnikem německého FlixBusu, koupila amerického autobusového dopravce Greyhound. Společnost to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Transakce věhlasnou americkou značku oceňuje na 46 milionů dolarů (zhruba jednu miliardu Kč) a Němci ji převzali od britské společnosti FirstGroup. Podle deníku Handelsblatt se tak německý podnik stane jedničkou na trhu dálkových autobusů ve Spojených státech.

Britský provozovatel vlaků a autobusů FirstGroup hledal zájemce o převzetí Greyhoundu už před pandemií, uvedla agentura Reuters. Po dokončení všech náležitostí s prodejem se stáhne z mezinárodního trhu. Firma je největším provozovatelem autobusů v Británii.

FlixMobility je jeden z nejúspěšnějších německých dopravních start-upů. Vznikl v roce 2012, v USA působí od roku 2018. Zastřešuje značky FlixBus a FlixTrain. Podle Handelsblattu může transakce představovat krok směrem ke vstupu společnosti na burzu.

FlixMobility získá od společnosti FirstGroup autobusy, řidiče i v USA proslavenou značku. Součástí obchodu nejsou nemovitosti, penzijní závazky Greyhoundu ani aktivity v Mexiku. FirstGroup získá z prodeje podle svého sdělení 172 milionů dolarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy