Vaněček vychytal v NHL výhru popáté v řadě, blýskl se i náhradník Rittich

Aktualizováno 14. 1. 2023 9:44
Vítek Vaněček zastavil v NHL na ledě Anaheimu 31 střel, dovedl hokejisty New Jersey k vítězství 6:2 a připsal si výhru v pátém startu za sebou. Winnipeg zdolal Pittsburgh 4:1 i díky 22 zákrokům Davida Ritticha. U jediné branky poražených asistoval Jan Rutta.
Vítek Vaněček v dresu New Jersey
Vítek Vaněček v dresu New Jersey | Foto: Reuters

Edmonton zvítězil na ledě San Jose vysoko 7:1. Dva góly Oilers dal Connor McDavid, který má v této sezoně na kontě 37 tref a odskočil v tabulce střelců druhému Davidu Pastrňákovi na rozdíl pěti branek.

Hlavními strůjci výhry New Jersey byli Jack Hughes a Jesper Bratt, kteří vstřelili shodně po dvou gólech. Devils vedli po úvodní třetině 3:0 a ve 32. minutě 4:0. Ve zbytku zápasu překonali Adam Henrique a Trevor Zegras Vaněčka střelami zblízka, kterými snížili na 1:4 a 2:5. Z vítězství se radoval i Ondřej Palát, který ale nebodoval ani ve čtvrtém utkání od návratu po zranění třísel.

New Jersey vytvořilo nový rekord NHL. Je prvním týmem, který vyhrál venku 16 z úvodních 19 utkání.

"Klukům jsem řekl, že jsem na ně hrdý. Je těžké venku pravidelně vyhrávat, náš tým ale našel spoustu různých způsobů, jak zápas dovést do vítězného konce. Tentokrát jsme těžili z dobrého startu. Byla to příjemná změna, protože pár posledních utkání jsme museli dotahovat ztrátu," řekl kouč Lindy Ruff. Vaněček vychytal venku 10 výher z 12 startů.

Rutta založil obranným zákrokem protiútok, ve kterém Kasperi Kapanen naservíroval puk před branku a Drew Connor zakončil akci nad Rittichovu vyrážečku. Pittsburgh tím odpověděl v 17. minutě na úvodní gól zápasu, který vstřelil Blake Wheeler.

Winnipeg rozhodl v rozmezí 38. až 47. minuty, během kterých se prosadil dvakrát Mark Scheifele a jednou Nikolaj Ehlers. Jets vyhráli sedmé z posledních osmi utkání a ztrácí jen bod na Vegas, lídra Západní konference.

"Neměli jsme žádného černého pasažéra, každý přispěl k výhře svým dílem. Byl to jeden z našich nejlepších výkonů v sezoně. Dodržovali jsme systém a hráli, jak jsme chtěli. To je věc, jak se posouvat a být úspěšný," prohlásil trenér Winnipegu Rick Bowness. Pořádnou porci smůly si vybral jeho svěřenec Neal Pionk, jemuž rozhodčí neuznali v první třetině dva góly. V obou případech se ještě situace zkoumala u videa po trenérských výzvách.

Edmonton vedl ve 29. minutě 3:0 i díky dvěma gólům McDavida, který si v zápase připsal rovněž asistenci. Lídr produktivity se přehoupl už přes hranici 80 bodů (37+45) za pouhých 44 utkání. Rychleji dosáhli této mety naposledy Mario Lemieux (31 utkání) a Jaromír Jágr (37) v sezoně 1995/96. "Cítím se dobře, ale je to hlavně o týmu a o výhrách," řekl McDavid, který v den zápasu oslavil 26. narozeniny.

Tři body nasbírali také Leon Draisaitl (1+2) a Ryan Nugent-Hopkins (1+2). Oilers zvýšili své vedení až na 7:0, San Jose vstřelilo čestný úspěch až v 56. minutě, v níž připravil Oskar Lindblom o čisté konto Jacka Campbella. Na straně poražených byl Tomáš Hertl jedním ze čtyř hráčů, který se ve statistice +/- nedostal do záporných hodnot.

"Selhali jsme se ve všech herních situacích. Zklamali mě útočníci i obránci. Pouze na výkon brankáře si nemůžu stěžovat. Musíme tenhle zápas rychle hodit za hlavu," řekl trenér San Jose Dave Quinn.

NHL:

Pittsburgh - Winnipeg 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Branky: 17. O'Connor (Rutta) - 38. a 47. Scheifele, 12. Wheeler, 39. Ehlers. Střely na branku: 23:40. David Rittich odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval jednu branku z 23 střel a úspěšnost zásahů měl 95,7 procenta. Diváci: 18.268. Hvězdy zápasu: 1. Scheifele, 2. Wheeler, 3. Perfetti (všichni Winnipeg).

Anaheim - New Jersey 2:6 (0:3, 1:1, 1:2)

Branky: 34. Henrique, 56. Zegras - 11. a 32. Bratt, 17. a 56. J. Hughes, 9. Hamilton, 43. J. Boqvist. Střely na branku: 33:39. Vítek Vaněček odchytal za New Jersey celý zápas, inkasoval dvě branky z 33 střel a úspěšnost zásahů měl 93,9 procenta. Diváci: 16.167. Hvězdy zápasu: 1. Bratt, 2. Severson, 3. Hamilton (všichni New Jersey).

San Jose - Edmonton 1:7 (0:2, 0:3, 1:2)

Branky: 56. Lindblom - 11. a 29. McDavid, 19. Kostin, 34. Nugent-Hopkins, 38. Draisaitl, 53. Puljujärvi, 53. McLeod. Střely na branku: 26:41. Diváci: 15.887. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Draisaitl, 3. Nugent-Hopkins (všichni Edmonton).

2. Winnipeg 43 28 1 14 145:113 57
3. Minnesota 41 23 4 14 132:117 50
4. St. Louis 43 21 3 19 137:155 45
5. Nashville 41 19 6 16 115:121 44
6. Colorado 40 20 3 17 118:118 43
7. Arizona 41 13 5 23 113:154 31
8. Chicago 40 11 4 25 89:146 26