Ve Vegas se Nosek zasnoubil, teď tam má hrát hokej: Je to lepší místo pro život než Detroit

Daniel Poláček Daniel Poláček
29. 6. 2017 7:13
Pět dní slavil zisk prestižního Calder Cupu, k němuž výrazně přispěl, a pak 24letý útočník Tomáš Nosek vyrazil na Bahamy, aby po zásluze relaxoval. Jenže ho vyrušil důležitý telefonát. Od generálního manažera George McPheeho a trenéra Gerarda Gallanta slyšel, že v rámci rozšiřovacího draftu opouští Detroit a míří do Las Vegas. Že je novou posilou nováčka NHL. "Chtěl jsem si od hokeje trochu odpočinout, nepovedlo se. Dovolenou mi to ale nezkazilo. Jsem zase připravený trénovat," říká Nosek v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Tomáš Nosek v dresu Detroitu.
Tomáš Nosek v dresu Detroitu. | Foto: ČTK

Překvapilo vás, že lasvegaští Golden Knights sáhli právě po vás, přestože mohli získat třeba brankáře Petra Mrázka, kterého Detroit také nechránil?

Trochu mě to překvapilo, ale nikdy nevíte, kam vás hokejový život zažene. Las Vegas mělo na výběr hodně gólmanů. Myslím, že chtělo hlavně Fleuryho a jako dvojku k němu někoho levnějšího (Mrázek bere v průměru čtyři miliony dolarů ročně, pozn. red.).

Co jste se na dovolené od zástupců Las Vegas dozvěděl?

Říkali, že mě hrozně chtěli a že jsou rádi. Taky mi gratulovali. Prostě běžné věci, které se říkají, když někam přecházíte.

Máte jisté místo v hlavním týmu, respektive v klubu obecně? Ptám se i proto, že Golden Knights pár hráčů vybraných v rozšiřovacím draftu už vyměnili a je možné, že tím neskončili.

Nevím, to je spíš otázka na generálního manažera. Každopádně nemám zprávy, jestli bych měl být ještě vyměněný, nebo ne. A jisté místo nemáte nikdy. Musíte o něj bojovat, hlavně tady v Americe. Každý den, na každém tréninku. Kdybych počítal s tím, že mám jisté místo, byl bych blázen. Doufám, že šanci dostanu.

Koukal jste na soupisku svého nového klubu a porovnával jste ji s tou detroitskou? Máte teď větší šanci na stálé místo v NHL?

Samozřejmě jsem koukal, co je tam za hráče, ale neporovnával jsem, protože ty hráče osobně neznám. V Detroitu jsem byl tři roky a hráče jsem znal osobně i po hokejové stránce. Když s nimi trénujete, je to jiné, než když koukáte na zápas. Takže neporovnávám a počkám si na kemp. Musím se soustředit sám na sebe, abych jim ukázal, že do týmu patřím.

Těšíte se do Las Vegas? Je to poněkud exotická hokejová destinace.

Já vím, kolem je poušť. Už jsem tam byl, před půl rokem jsme se tam s přítelkyní zasnoubili. Nechci říkat, že nás tam teď osud táhne zpátky, ale město se mi líbilo. Je tam živo. Po životní stránce je Las Vegas určitě lepší než Detroit. Těším se, co přijde.

Nosek působil v organizaci Detroitu tři roky, během kterých odehrál 17 zápasů v hlavním týmu s bilancí 1+0. Na farmě v Grand Rapids měl stále důležitější roli.
Nosek působil v organizaci Detroitu tři roky, během kterých odehrál 17 zápasů v hlavním týmu s bilancí 1+0. Na farmě v Grand Rapids měl stále důležitější roli. | Foto: ČTK

Co vám tři roky v Detroitu daly? Necítíte trochu, že odcházíte od rozdělané práce?

Detroitu jsem vděčný, že mi dal šanci. Podepsal mě jako neznámého hráče z Evropy a dal mi možnost hrát NHL. Za to mu budu vděčný nadosmrti. Všechno tady suprově fungovalo. Jak nahoře, tak na farmě. Bude se mi stýskat, ale jak jsem řekl, tohle je hokejový život. Je pravda, že se mnou už asi počítali do prvního týmu, takže i kvůli tomu mě odchod mrzí. Doufám, že v Las Vegas taky dostanu šanci.

S Detroitem se de facto loučíte Calder Cupem pro šampiony farmářské AHL. Jak vysoko tuhle trofej řadíte? Je cennější než extraligový titul?

Calder Cup zatím řadím nejvýš, oproti extralize je tady jedna série play-off navíc. Pardubického titulu si vážím taky, ale tehdy jsem nehrál. Když jste na ledě přímo u toho a k titulu přispějete, určitě si ho vážíte víc.

Během vyřazovacích bojů jste v rámci mužstva nasbíral nejvíc bodů, nastřílel nejvíc gólů, hrál oslabení. Nečekal jste, že dostanete cenu pro nejužitečnějšího hráče play-off?

Popravdě jsem ani nevěděl, že se tady taková cena uděluje, takže jsem to opravdu nečekal. Myslím, že je úplně jedno, kdo ji dostal. Hlavně jsem rád, že jsem pomohl týmu vyhrát Calder Cup, to je nejdůležitější.

Jack A. Butterfield Trophy nakonec dostal Tyler Bertuzzi. Bavili jste se spolu o tom při oslavách?

Vůbec ne. V tu chvíli mi to bylo úplně jedno. Byl jsem strašně šťastný, ale i unavený. V tom rozhodujícím zápase jsem poslední tři minuty nešel z ledu. Pak zazněla siréna a my začali řvát, bylo tam hodně emocí. To vás unaví.

Jaké vlastně byly oslavy? Prý jste u McDonald's nechali účet v přepočtu za necelých deset tisíc korun.

Jo, to jsme nechali. Slavili jsme asi čtyři nebo pět dní v kuse. Také jsme měli projížďku městem, což byla paráda. Jeli jsme na autech s pohárem. A ten McDonald - dohráli jsme v deset a pak slavili na zimáku. Když jsme se dostali ven, bylo asi půl jedné. Po druhé, kdy se všude zavírá, jsme měli hlad, takže někteří kluci jeli a nakoupili velké věci.

Po vašem odchodu je cesta z Grand Rapids do hlavního týmu Detroitu volnější. O místo by se měli prát hlavně Bertuzzi, Martin Frk a Jevgenij Svečnikov. Kdo má největší šanci?

Je to ještě otevřené. Myslím, že Detroit někoho podepíše na trhu po prvním červenci. Jinak pokud jde o tyhle tři, všichni jsou kvalitní hokejisté a záleží jen na nich. Samozřejmě jsem Čech a s Frkáčem jsem tři roky hrál, takže bych to určitě přál Martinovi. Ještě ale nemá podepsanou smlouvu, takže se uvidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Zdražení energií dopadlo na lidi na přístrojích, rada pro ně žádá příspěvek

Prudký růst cen energií výrazně dopadl na lidi se zdravotními obtížemi a handicapem, kteří se neobejdou bez podpory přístrojů s vyšší spotřebou elektřiny. Výdaje se jim tak zvedly víc než ostatním. Týká se to více než 10 tisíc lidí. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 osob. Další handicapovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.

"Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Domníváme se, že mají tak enormní náklady na energie, že je potřeba jejich problém řešit," uvedl Krása. Podotkl, že řada handicapovaných žije z invalidního důchodu. "Jsou to většinou lidé, kteří mohou pracovat jen minimálně. Situace je pro ně tak velmi složitá," dodal šéf rady. O problému a jeho možném řešení chce jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy