V Carolině jsem čekal větší šanci, v Detroitu si s vámi hrají, říká Frk po ztřeštěném měsíci

Daniel Poláček Daniel Poláček
10. 11. 2016 6:42
Z Detroitu přes listinu volných hráčů do Caroliny a zase zpátky. Útočník Martin Frk prožil zkraje nového ročníku nevšední cestu. Nyní je na farmě Red Wings v Grand Rapids, kde chce udělat další krůček, aby nastálo dobyl slavnou NHL. Do Evropy se mu nechce. "Ještě jsem mladý," podotýká 23letý útočník. V rozhovoru pro Aktuálně.cz mluví také o svých slabinách, pozici v nynějším klubu a zkušenostech z Caroliny, za kterou odehrál dva zápasy.
Martin Frk zatím oblékl dres Detroitu jen v přípravných zápasech.
Martin Frk zatím oblékl dres Detroitu jen v přípravných zápasech. | Foto: ČTK

Na začátku sezony jste zažil docela nezvyklý měsíc plný přesunů. Co se ve vás odehrávalo?

Bylo to zajímavé. Když se na to podívám zpětně, za šanci od Caroliny jsem strašně moc rád. Teď jsem zpátky v organizaci Detroitu, kde je těžší dostat šanci. Musím na farmě ukázat, že si ji zasloužím.

Byl jste rád, že si vás stáhla právě Carolina, kde hraje váš kamarád Andrej Nestrašil?

Když jsem šel na ten list, říkal jsem si, že je mi jedno, kdo si mě vezme. Moc jsem o tom nepřemýšlel. Nakonec vyšla Carolina, tím pádem to bylo o hodně lehčí, protože Andyho znám dobře. Se vším mi tam pomohl. Kdybych šel do jiného týmu, musel bych si na všechno zvykat.

Carolina vám dala šanci ve dvou zápasech. Myslíte, že se vám povedly? Udělal byste něco jinak?

Těžko říct. Za ty dva zápasy jsem určitě rád, ale když si mě brali, říkal jsem si, že mi dají větší šanci, aby viděli, jaký jsem. Za dva zápasy, ve kterých jsem neodehrál tolik minut, jsem je moc nepřesvědčil. Vím, že měli zraněného jednoho beka. Když se uzdravil, bylo nás tam o jednoho víc. Pryč poslali mě, byl jsem tam nový. Asi bych nic neudělal jinak, každý den jsem se snažil na sto procent. Holt to nevyšlo.

Poprvé jste hrál kolem deseti minut, podruhé jen šest a půl. Jelikož jste hlavně ofenzivní hráč, asi by vám lépe sedl větší prostor v jedné z prvních dvou lajn, že?

Určitě by to pro mě bylo o hodně lepší, ale nechtěl jsem si vybírat, jestli budu hrát první, druhou, třetí, nebo čtvrtou lajnu. Byl jsem připravený na to, že vezmu jakoukoliv roli a vytěžím z ní maximum.

Ve dvou zápasech za Carolinu Martin Frk (91) nebodoval.
Ve dvou zápasech za Carolinu Martin Frk (91) nebodoval. | Foto: ČTK

Jak na vás NHL celkově zapůsobila?

Je to sen. Starají se o vás na nejšpičkovější úrovni. Od tréninku po cestování. Prostě pohádka. Nemusíte řešit moc věcí kolem, jen to, abyste byli včas na správném místě a odtrénovali. Třeba na farmě se hodně jezdí autobusem, kde sedíte čtyři nebo pět hodin. V NHL jste na jiném místě letadlem za 45 minut. Kdo si to jednou zažil, už by neměnil.

Leckoho pobavilo, že z listiny volných hráčů si vás zpátky stáhl Detroit. Komunikoval s vámi někdo z klubu?

Akorát z Caroliny mi volali, že jdu znovu na waiver list a neodcestuji s nimi na zápas. Pak jsem musel celý den čekat, jestli si mě někdo zase vezme, nebo půjdu na farmu v Carolině. Jediný, s kým jsem v tu dobu mluvil, byl můj agent, který mi říkal, že nějaké varianty jsou, ale nic není jisté. Když jsem se druhý den dozvěděl, že jdu zpátky do Detroitu, bylo to trošku srandovní. Byl jsem ale rád, že jdu někam, kde to znám.

Sám jste řekl, že v Detroitu budete mít cestu nahoru těžší. Na farmě jste čtvrtým rokem. Cítíte, že se ještě můžete herně posunout?

Rezervy mám asi úplně všude. Kdybych byl dokonalý hráč, nejspíš bych už hrál v NHL. Detroit se z vás prostě snaží vychovat kompletního hráče na ledě i mimo něj. Co se týká věcí na ledě, každý by chtěl útočit, ale je třeba i bránit, takže musím být hodně platný na obou stranách hřiště. Pokud jde o bruslení, nesmím stát, ale být pořád v pohybu. V Detroitu vás na farmě klidně nechají delší dobu, musíte být i mentálně připravený na to, že si s vámi budou trochu hrát, aby viděli, jak jste odolný.

Nepomýšlel jste při nedávných přesunech na návrat do Evropy?

Osobně jsem si říkal, že nechci porušit smlouvu, abych neměl žádný problém. Kdybych teď odešel do Evropy, mohl bych si zavřít dveře, pokud bych třeba po jedné nebo dvou povedených sezonách měl šanci přijít zpátky. Navíc se mi do Evropy ani nechce, jsem mladý a o NHL se můžu ještě pár let prát.

V létě vám ale končí smlouva. Znamená to, že chcete podepsat novou a dál bojovat o hlavní tým?

Na sto procent. Vím, že mi končí smlouva, takže potřebuju mít hodně dobrou sezonu, abych Detroit přesvědčil. Je to pro mě velký rok. Doufám, že tady zůstanu co nejdéle.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 55 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy