Kämpf pokračuje v Chicagu, Nosek se dohodl s Vegas

ČTK Sport ČTK, Sport
1. 7. 2019 21:18
Český hokejový útočník David Kämpf bude pokračovat v NHL v Chicagu. Čtyřiadvacetiletý odchovanec Chomutova uzavřel nový dvouletý kontrakt celkem na dva miliony dolarů a nepřijde o start Blackhawks v pražské O2 areně, kde se představí 4. října na úvod sezony NHL proti Philadelphii.
David Kämpf.
David Kämpf. | Foto: ČTK

Klub v minulých dnech nepředložil Kämpfovi takzvanou kvalifikační nabídku, hráč tedy mohl být ode dneška po vypršení dvouletého dvoucestného kontraktu na 1,85 milionu dolarů k dispozici i ostatním klubům jako nechráněný volný hráč. Generální manažer Blackhawks Stan Bowman ale uvedl, že věří v dohodu a pokračování jeho angažmá, což se nakonec stalo.

Kämpf si v uplynulé sezoně připsal v 63 utkáních 19 bodů za čtyři góly a 15 asistencí. V ročníku 2017/18 v NHL debutoval a ve 46 utkáních zaznamenal 11 bodů za čtyři góly a sedm přihrávek. Na farmě v Rockfordu v AHL měl na kontě z 33 utkání základní části 18 bodů (7+11) a ve 13 kláních play off vstřelil jeden gól.

Kämpf se už od březnového potvrzení pražského duelu těšil, že zápas v české metropoli bude velká událost jeho kariéry. "Určitě je to velká věc jak pro mě, tak pro Česko. Doufám, že dorazí hodně lidí a všichni si to užijeme," řekl Kämpf tehdy pro NHL.com/cs.

Bojovat o NHL bude po jeho boku také útočník Dominik Kubalík, který po působení ve švýcarském celku Ambri-Piotta podepsal před měsícem s Chicagem nováčkovský roční kontrakt na 925 tisíc dolarů.

Ve Philadelphii jsou pod smlouvou jeden z lídrů Flyers Jakub Voráček a další útočník David Kaše, který zatím bojoval o první šanci v NHL na farmě v Lehigh Valley v AHL.

Na trhu volných hráčů získalo Chicago amerického útočníka Ryana Carpentera, který uzavřel tříletou smlouvu s ročním příjmem jeden milion dolarů. V uplynulém ročníku si připsal v 68 zápasech 18 bodů za pět branek a 13 asistencí.

Nosek zůstává ve Vegas

Útočník Tomáš Nosek zůstává v NHL ve Vegas. Šestadvacetiletý odchovanec Pardubic se s Golden Knights dohodl na roční smlouvě na milion dolarů. Vegas sice nepředložilo Noskovi kvalifikační nabídku na nový kontrakt, takže se mohl dnes stát nechráněným volným hráčem, ale nakonec se s ním dohodlo na pokračování angažmá.

Loni Nosek uzavřel v polovině července s Vegas roční smlouvu na 962.500 dolarů a vyhnul se arbitráži. V uplynulé sezoně si v 68 utkáních připsal 17 bodů za osm branek a devět asistencí. V sedmi duelech play off nebodoval.

Nosek, který nebyl do NHL draftován, vstoupil na scénu nejlepší hokejové ligy světa jako hráč Detroitu. Před pěti lety podepsal s Red Wings dvouletý kontrakt, šanci v prvním týmu ale dostal až v sezoně 2015/16, a to jen v šesti utkáních. V roce 2017 si jej jako čerstvého vítěze Calderova poháru v AHL s Grand Rapids vybralo Vegas.

V NHL Nosek zaznamenal ve 152 zápasech 33 bodů za 16 branek a 17 asistencí. Ve 24 duelech play off přidal čtyři góly a dvě přihrávky. Z toho tři branky dal v nakonec neúspěšné pětizápasové loňské finálové sérii proti Washingtonu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy