Detaily monstrózní výměny v NHL: Může mít pokračování, balíček s Čechem neprošel

jzp jzp
26. 7. 2022 6:04
O trejdu amerického útočníka Matthewa Tkachuka se v hokejové NHL bude mluvit ještě dlouho. Navíc je možné, že monstrózní výměna bude mít pokračování.
Matthew Tkachuk opustil Calgary, jehož dres oblékal šest let.
Matthew Tkachuk opustil Calgary, jehož dres oblékal šest let. | Foto: Reuters

Připomeňme, že na konci minulého týdne poslalo Calgary na Floridu Tkachuka spolu s podmíněnou volbou ve čtvrtém kole draftu 2025. Na oplátku získalo zcela mimořádný balík - hvězdného centra Jonathana Huberdeaua, komplexního beka MacKenzieho Weegara, nadějného mladíka Colea Schwindta a podmíněný výběr v prvním kole draftu 2025.

Hlavními položkami trejdu jsou bezesporu 24letý Tkachuk a o pět let starší Huberdeau, kteří v minulé sezoně nastřádali přes sto bodů.

Je to podobné, jako kdyby Patrik Eliáš odešel v létě 2001 z New Jersey do Pittsburghu za balíček včele s Martinem Strakou. Oba hvězdní Češi měli tehdy za sebou ročník, v němž atakovali stobodovou hranici a pronikli do elitní desítky ligové produktivity.

Spouštěčem nynějšího megatrejdu byl samotný Tkachuk, kterému skončila smlouva, ale v Calgary, které na něj drželo práva, nechtěl podepsat novou.

Rozhodnutí v něm uzrávalo delší dobu, ani po výměně však jednoznačně nevysvětlil, proč nechtěl zůstat. Spekuluje se o vysokých daních v Calgary, tamějším chladném podnebí nebo touze křídelníka hrát v rodných Spojených státech.

Tkachuk v každém případě věděl, kde hrát chce. Generálnímu manažerovi kanadského klubu Bradu Trelivingovi poskytl krátký seznam ideálních klubů, s nimiž rád podepíše dlouhodobou smlouvu. 

Nakonec vyhrála Florida, kde je teď Tkachuk vázaný osmiletým kontraktem s roční gáží 9,5 milionu dolarů (asi 230 milionů korun). Nebýt Floridy, zřejmě by se rozhodovalo mezi St. Louis a Carolinou.

V St. Louis Tkachuk vyrůstal, za tamní Blues totiž hrál jeho otec Keith Tkachuk, který momentálně pracuje v klubovém managementu. 

Carolina podle renomovaného webu The Athletic nabízela za Tkachuka balíček, v němž figuroval i Martin Nečas. Nepřekvapivě. Český útočník neprožil zrovna ideální sezonu a už delší dobu se spekuluje o jeho výměně.

Zatímco Tkachuk dostal, co chtěl, Huberdeau minimálně v první chvíli po megatrejdu nejásal. "Pro mě i pro celou moji rodinu to byl šok," přiznal. "V pátek večer úplně nečekáte, že vám někdo zavolá s tímhle. Ale stalo se, beru to jako součást hokejového byznysu."

Novinář David Dwork z regionální rozhlasové stanice WPLG krátce po výměně přišel s informací, že Huberdeau "není zrovna šťastný z toho, jak se všechno vyvrbilo".

Tvořivý Kanaďan, kterému za rok skončí smlouva, podle Dworka čekal, že za ním Florida přijde s nabídkou na další spolupráci, ale nedočkal se. Místo toho přišla výměna. Z kdysi obávané floridské lajny Huberdeau - Barkov - Jágr tak zbyl jen centr Aleksander Barkov.

Manažer Treliving teď musí řešit, jak s Huberdeauem vzhledem k jeho končícímu kontraktu naloží. Bek Weegar je v totožné situaci. Oba můžou za rok okusit trh s volnými hráči a z Calgary bez náhrady odejít. Stejně jako to letos udělal Johnny Gaudreau. 

"Jsem otevřený tomu zůstat dlouhodobě v Calgary, ale o mé rozhodnutí nakonec nejde. Je to o tom, jak se generální manažer dohodne s mým agentem," prohlásil Huberdeau. 

Pokud si obě strany neplácnou, je možné, že Huberdeaua potká v brzké budoucnosti další trejd. Několik klubů už údajně zjišťovalo, jestli je hvězdný křídelník k mání.

 

Právě se děje

Další zprávy