Tři Češi v prvním kole draftu? Máme průměrný ročník. Pro kluky je lepší odejít do ciziny, říká skaut

Daniel Poláček Daniel Poláček
19. 9. 2017 7:22
Kanadský časopis The Hockey News nedávno potěšil české fanoušky. Když věštil, jak dopadne první kolo příštího draftu zámořské NHL, zmínil hned tři Čechy. Ne všichni ale hýří optimismem. "Náš ročník směřující k draftu je podle mě průměrný," tvrdí skaut Jakub Bažant. "Budeme rádi za dva kluky v prvním kole a deset hráčů celkem. To je realita, kterou nemá cenu si vymlouvat. Ostatní země jdou neskutečně napřed."
Český skaut Jakub Bažant (první zprava) pracuje na South Florida Hockey Academy ve hvězdné společnosti. Zleva: Tomáš Vokoun, Mikko Saarni, Olli Jokinen.
Český skaut Jakub Bažant (první zprava) pracuje na South Florida Hockey Academy ve hvězdné společnosti. Zleva: Tomáš Vokoun, Mikko Saarni, Olli Jokinen. | Foto: Bill Shettle, [email protected]

Praha - Při dražbě talentů je ze všeho nejdůležitější úvodní den, kdy probíhá první kolo. Na pódium postupně vystoupá 31 vyvolených. Drtivá většina z nich do NHL nakoukne. Mnozí zapadnou, někteří zásadním způsobem přispějí k zisku Stanley Cupu.

Proto je kolem prvního kola takový humbuk po celý rok, nejen těsně před červnovým vyvrcholením. Konečné umístění hráče ovlivňují výkony v klubu i na velkých turnajích či herní a fyzický potenciál.

Jak sledovaná událost dopadne, odhadují média i specializované organizace. Přestože aktuální sezona sotva začala, první žebříčky už existují. Čechům zatím nejméně věří kanadská stanice TSN, která do elitní dvacítky zařadila pouze Filipa Zadinu. To časopis The Hockey News dává vcelku optimistický výhled. První kolo věští Zadinovi, Jakubu Škarkovi a Jakubu Laukovi.

Na tvorbě žebříčků se podílí také Jakub Bažant, který třetím rokem pracuje jako skaut pro organizaci ISS. Ta žebříček k letošní sezoně ještě nevydala. Výsledek práce zhruba 150 lidí zveřejní začátkem října.

Zadina jako celková trojka?

Není však tajemstvím, že šanci na vyšší příčky momentálně mají právě Zadina, Škarek a Lauko.

Prognóza: Češi na draftu 2018

The Hockey News: 6. Filip Zadina, 23. Jakub Škarek, 27. Jakub Lauko

TSN: 7. Filip Zadina

Hockeyprospects: 7. Filip Zadina, 14. Jakub Lauko

Futureconsiderations: 3. Filip Zadina, 31. Jakub Škarek

Žebříčky od dalších organizací, jako je například ISS, vyjdou později. Obecně platí, že pořadí hokejistů se bude postupně měnit podle výkonů v klubu nebo na mezinárodních turnajích.

Vyloženě zazářit má útočník Filip Zadina. Loni se trápil v Pardubicích, odkud chtěl odejít do Švédska, letos začne v Halifaxu. Zkusí tedy kanadskou juniorku. Podle organizace HockeyProspect může jít v červnu na řadu jako celková trojka. K takové senzaci však vede dlouhá a náročná cesta.

"Díky předchozímu působení v marketingovém oddělení pardubického Dynama jsem měl možnost Filipa velmi dlouho pozorovat," říká skaut Bažant. "Je to velice šikovný a komplexní hráč s výbornou střelou a slušnou porcí talentu."

Škarek má navzdory dorosteneckému věku plno zkušeností z první ligy dospělých a teď - pořád v dresu Jihlavy - poznává náročnost extraligy. "Podrobně jsem ho sledoval na loňském Memoriálu Ivana Hlinky," komentuje Bažant nadějného gólmana. "Předváděl tam senzační výkony. Určitě má potenciál, aby se stal špičkovým brankářem."

Lauko roste pod dozorem kouče Vladimíra Růžičky. Druhým rokem nastupuje v chomutovském áčku a dostává čím dál víc prostoru. "Je silný na puku, umí si ho výborně pokrýt. Také má výbornou stabilitu bruslení," popisuje Bažant mladého forvarda.

Zůstat doma, nebo zkusit cizinu?

Každý z této trojice myslí hlavně na vlastní výkony, ty rozhodují, ale draft z hlavy nevymaže. Vyšší umístění skýtá prestiž a zajímavější vyhlídky. Stále neexistuje shoda, kde ideálně k prvnímu kolu vykročit. Doma, nebo raději za mořem, případně jinde v cizině?

Jakub Bažant

Třetím rokem pracuje jako regionální skaut pro organizaci ISS Hockey, která se zabývá například sestavováním žebříčků pro draft NHL. Letošní sezonu tráví v Miami na Floridě, kde coby asistent generálního manažera přispívá k chodu South Florida Hockey Academy. Má druhou nejvyšší trenérskou licenci v ČR. Získal inženýrský titul na Fakultě ekonomicko-správní Univerzity Pardubice.

Martin Nečas a Filip Chytil pronikli před několika měsíci mezi 21 nejlepších mladíků díky výkonům v české extralize. Statisticky je však od roku 2007 úspěšnější zámořská či švédská cesta.

"Obecná rovnice neexistuje, ale můj osobní názor je jednoznačný. Pokud to finanční okolnosti dovolí, v kategorii do 16 nebo nejpozději do 18 let je lepší odejít a zkusit štěstí v zahraničí," tvrdí Bažant. Argumentuje třeba tím, že za oceánem jsou hokejisté pod bedlivějším dohledem skautů.

Vržení do zcela jiné reality však leckomu nesvědčí. "Kluk se najednou ocitne v jiném prostředí, s úplně odlišným hokejovým systémem, na malém kluzišti, s jinými stravovacími návyky, vysokými požadavky v oblasti studia a bez svých blízkých," vypráví český skaut. "Ale takový je tady systém. Právě ten podle mě vychovává kvalitní sportovce. Velmi záleží na hráči samotném a jeho přístupu."

Průměrný ročník

Bažant má zkušenosti z obou světů. Momentálně pracuje na Floridě, kde coby asistent generálního manažera a evropský skaut přispívá k chodu hokejové akademie. Projekt s názvem South Florida Hockey Academy vedou známé tváře - Olli Jokinen, Tomáš Vokoun a Radek Dvořák.

I když Bažant vidí, že oproti 90. letům a začátku tisíciletí není za oceánem po Češích velká poptávka, odmítá mluvit o tragédii: "Nebyl bych v tomto ohledu až tak skeptický. Češi pořád mají svou kvalitu a respekt, akorát se momentálním nastavením systému připravujeme o konkurenci."

Špatně nastaveným systémem myslí například nabobtnalé mládežnické soutěže, kde mezi sebou zápolí příliš mnoho mužstev.

Pokud jde o příští draft, nečeká Bažant žádný velký posun oproti devíti vybraným hráčům z letoška: "Náš ročník směřující k draftu je podle mě průměrný. Budeme rádi za dva kluky v prvním kole a deset hráčů celkem. To je realita, kterou nemá cenu si vymlouvat. Ostatní země jdou neskutečně napřed, především v USA udělali za poslední dekádu neskutečný pokrok. Je to asi dané také mentalitou, ale opravdu bych nebyl negativní. Věřím, že za nějaký čas budeme z pohledu draftovaných hráčů zase patřit mezi elitu. Je jen otázkou, za jak dlouho to bude."

 

Právě se děje

před 17 minutami

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na ME na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté místo v závodu na 1500 metrů a zaznamenala nejlepší individuální výsledek v kariéře. Zvítězila Suzanne Schultingová z Nizozemska.

Hrůzová Sejpalová postoupila do finále z druhého místa v semifinálové jízdě, v níž jí k úspěchu pomohl i pád tří soupeřek. V boji o medaile ji od bronzu dělila sekunda.

Mezi muži se Zdeněk Sejpal probojoval do finále B, ve kterém skončil šestý, a celkově obsadil 13. místo.

před 46 minutami

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

O devět let mladší Zdráhalová nastoupila na led v komplexu Thialf hned po reprezentační kolegyni a příliš se jí nedařilo. Za výkonem z minulého týdne zaostala o 0,89 sekundy.

Boweová se jako jediná dostala časem pod hranici 1:54 minuty. Druhá skončila domácí hvězda Ireen Wüstová, jež před týdnem nestartovala na kontinentálním šampionátu, protože se neprobojovala do nizozemského výběru. Třetí skončila čerstvá mistryně Evropy Antoinette de Jongová.

před 47 minutami

Český dvojbob skončil v závodě SP v Königssee čtrnáctý

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a v novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo nejlepší desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech za sebou. Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

SP v jízdě na bobech v Königssee (Německo):

Muži - dvojboby: 1. Friedrich, Margis 1:38,69 (49,40+49,29), 2. Lochner, Franke (všichni Něm.) -0,20 (49,45+49,44), 3. Maier, Hubar (Rak.) -0,96 (49,81+49,84), …14. Dvořák, Suchý (ČR) -1,59 (50,31+49,97).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Friedrich 2460 b., 2. Lochner 2269, 3. Vogt (Švýc.) 1794, 4. Dvořák 1688.

před 1 hodinou

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

Další zprávy