Jako kluk si hrál na Hejduka, teď je Nosek top střelcem finále. Přesto ho spoluhráči moc neznají

jzp jzp
4. 6. 2018 15:10
Jako kluk si hrál na Milana Hejduka a představoval si, že po vítězném gólu získává Stanley Cup. Teď hokejový útočník Nosek píše vlastní příběh.
Tomáš Nosek slaví gól v prvním finále Stanley Cupu.
Tomáš Nosek slaví gól v prvním finále Stanley Cupu. | Foto: ČTK

Praha - Washington vede ve finále NHL 2:1 na zápasy. Nejlepším střelcem série však není Alexandr Ovečkin ani Jevgenij Kuzněcov, nýbrž nenápadný muž z Vegas - Tomáš Nosek.

25letý Čech dal ve třech kláních tři góly, přestože na ledě v průměru tráví pouze deset a půl minuty. Nečekaná produktivita pramení z výborné práce čtvrté lajny, kterou tvoří ještě francouzský bojovník Pierre-Édouard Bellemare a jeden z nejtvrdších hráčů ligy Ryan Reaves.

"Myslím, že naše formace hraje hodně energicky a jednoduše," řekl Nosek deníku Las Vegas Review-Journal. "Pokaždé když přeskočíme mantinel, snažíme se mít dobré střídání."

Pokud jde o body vzhledem k odpracovaným minutám, je Nosek (3+0) nejefektivnějším mužem finále. "Hraje přímočaře, což potřebujeme," hodnotí svého svěřence kouč Gerard Gallant. "Chodí do brány a správně pracuje i za ní."

Nosek je zároveň expertem na oslabení. Výborně brání, blokuje střely a napadá. Přesto se ve třech kláních letošního play off nevešel do sestavy. Ve zbylých 15 bodoval šestkrát (4+2).

"Myslím, že s počtem odehraných zápasů mu roste sebevědomí," dodává Gallant. "Je to zodpovědný kluk směrem dozadu. Také umí vystřelit a založit útok. Odvádí dobrou práci a maká tvrdě."

Nosek nejvíc zazářil v prvním finále proti Washingtonu, kdy deset minut před koncem vsítil rozhodující gól. Později přidal do prázdné brány pojistku na 6:4. Vegas vzývalo nového a tak trochu tajemného hrdinu.

Takhle čtvrtá lajna Vegas otočila první finále Stanley Cupu. | Video: Youtube.com

"Kdo je Tomáš Nosek? To popravdě nikdo neví," hlásal titulek listu Toronto Sun.

Než pardubický rodák odešel při rozšiřovacím draftu do Vegas, válel na farmě Detroitu, kde dokonce vyhrál Calder Cup. U nového zaměstnavatele si vydobyl lepší místo. V kabině je díky 191 centimetrům vidět, ale ne slyšet.

"Je dost tichý," řekli o Noskovi parťáci Reaves a Marc-André Fleury.

"Možná je to nejtišší kluk v týmu," přidal útočník Reilly Smith. "Moc toho nenamluví. Pravdou je, že nikdo z nás ho pořádně nezná."

"Jedné věci jsem si na něm všiml," podotkl brankář Fleury. "Možná se vám zdá, že je hubený, ale když se podíváte dolů, zjistíte, že má velký zadek a mohutné nohy."

I díky vypracované spodní části těla to Nosek dotáhl tak daleko.

Když jako kluk hokejově rostl v Pardubicích, často si hrál na Milana Hejduka, který tou dobou střílel góly za Colorado a v roce 2001 mu výrazně pomohl k celkovému triumfu.

"Představoval jsem si, že také zvedám nad hlavu Stanleyův pohár," prozradil Nosek. "Ale tehdy jsem jen snil. Teď ho můžu vyhrát doopravdy."

Noskovo gólové vzplanutí však na obrat série ze stavu 1:2 stačit nebude. Zabrat musí i ostatní, především elitní lajna, která zatím skórovala pouze dvakrát. Jestliže Washington vyhraje i další domácí utkání, hrané v noci na zítřek, získá dva mečboly.