Je to zvíře, opěvují Hertla. Po roční pauze zazářil před "extraligovou" návštěvou

Počtvrté marodil s pochroumaným kolenem a bezmála rok nehrál. Obavy o výkonnost však Tomáš Hertl prozatím rozptýlil. Do nového ročníku hokejové NHL vstoupil famózně.
Podívejte se na řádění Tomáše Hertla. Český útočník dal v Arizoně první dva góly a asistoval u branky na 3:1. | Video: Youtube.com

Za San Jose odehrál na půdě Arizony téměř 22 minut, nejvíc ze všech útočníků. Vstřelil dva góly, na jeden nahrál a mužstvo dovedl k vítězství 4:3 po nájezdech. Coby největší hvězda zápasu plnil novinové titulky.

"Před bránou a v držení puku je hrozně silný," chválil českého parťáka kapitán Logan Couture. "Dneska odrážel bodyčeky, chodil do branky a vytvářel šance pro ostatní. Když hraje takhle, je to zvíře, které se jen těžko brání. Ještěže ho máme."

Rok nazpět, na konci ledna, schytala Hertlova kariéra nečekanou ránu.

Centr, který si tou dobou konečně zvykl na práci bez vážnějších zdravotních problémů, slyšel po nedohraném utkání nepříjemnou diagnózu: přetržený přední zkřížený i vnitřní postranní vaz v koleni.

Situace, z níž zranění vyplynulo, přitom nevypadala nikterak hrůzostrašně. Hertl nevyužil šanci a skončil na zadním mantinelu. Vzápětí sice ucítil bolest v noze, když mu do ní vletěl padající Christopher Tanev z Vancouveru, ale na střídačku zamířil bez pomoci. Při televizní přestávce pak znovu vyjel na led, chtěl pokračovat. Jenže nemohl.

Nakonec musel na operaci. S kolenem marodil už počtvrté, ale poprvé schytal ránu do toho levého. A rozpoutal obavy fanoušků. "Bude Hertl stejný, až se vrátí?" říkali si.

"Beru to jako výzvu," vzkázal Hertl skeptikům. "Chci změnit pohled lidí, kteří říkají, že po dalším zranění už nebudu stejný. Chci ukázat klukům, kteří se zraní, že se můžou vrátit. A být ještě lepší."

Svá slova 27letý centr potvrdil. Minimálně úvodním vystoupením, na které si kvůli úskalím s koronavirovou pandemií musel počkat až do půlky ledna, byť připravený byl už na podzim.

Arizonu Hertl načal už v první třetině, kdy díky skvělé práci v předbrankovém prostoru dvakrát skóroval. Ve třetím dějství asistencí přispěl ke gólovému úniku Evandera Kanea.

I když nájezdy nakonec rozhodl Couture, největší podíl na výhře měla právě Hertlova lajna, kde kromě Kanea, jenž na sebe nedávno upoutal pozornost žádostí o osobní bankrot, zářila také univerzitní hvězda John Leonard. Premiéru v NHL ozdobil dvěma nahrávkami.

"Líbí se mi naše spolupráce," pochvaloval si Hertl. "S Kanerem jsem už dřív odehrál pár zápasů. Dokázali jsme, že můžeme být jednou z nejlepších formací v lize. Funguje mezi námi chemie. Musíme takhle pokračovat."

Řádění Hertla vidělo přímo na stadionu 3450 diváků. Za návštěvu, z níž by nejásaly ani týmy české extraligy, je nyní ráda i Arizona. Některé kluby NHL mají kvůli pandemii zavřeno úplně. "Překvapivě to vypadalo docela dobře, protože diváky dobře rozmístili," prohlásil útočník domácích Conor Garland.

San Jose vstoupilo do sezony vítězně poté, co tu minulou zakončilo na posledním místě Západní konference. Podle předpovědí šance klubu na Stanleyův pohár už pominula.

Pomůže vyléčený Hertl rozptýlit i tuto nelichotivou prognózu?

 

Právě se děje

před 15 minutami

Prověřování Vrbětické kauzy se soustředí na jedinou verzi, uvedl šéf dozorujícího státního zastupitelství

Prověřování výbuchů skladů ve Vrběticích se soustřeďuje pouze na verzi o podílu agentů ruské vojenské tajné služby GRU, která vychází z logických dedukcí a řady opatřených důkazů. Řekl to ve čtvrtek Jan Sladký, šéf Krajského státního zastupitelství v Brně, jehož zlínská pobočka případ dozoruje. Pro zahájení trestního stíhání je podle něj u této verze "mimořádně klíčové" poskytnutí právní pomoci ze zahraničí. Dodal, že vyjadřovat se k možnému odložení věci je nyní předčasné. Připustil ale, že i takové ukončení kauzy může nastat.

"Trestní řízení související s explozemi muničních skladů ve Vrběticích je v současné chvíli ve fázi prověřování, což znamená, že doposud žádné osobě nebylo sděleno obvinění," uvedl Sladký. "Mohu vyloučit, že by kdokoliv již byl souzen a zproštěn obžaloby pro jednání související s těmto výbuchy," doplnil. Zároveň pochválil práci policistů i zpravodajců.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Šéf vojenských zpravodajců Beroun potvrdil, že se debatovalo o cestě do Moskvy, ale ne o tom, že by se měly měnit informace za vakcínu

Šéf vojenských zpravodajců Jan Beroun potvrdil, že se na schůzce na ministerstvu vnitra debatovalo o cestě do Moskvy, ale ne o tom, že by se měly měnit informace za vakcínu, řekla předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS).

Šéf komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství Vít Rakušan (STAN) uvedl, že nemá pochybnosti o tom, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) cestu do Ruska plánoval. Není to podle něj v souladu s tím, co bylo řečeno dřív.

Připravujeme podrobnosti.

Další zprávy