Popichovali ho přezdívkou "Mladý Messier". Hertl roste v lídra a dostane tučnou smlouvu

jzp jzp
18. 5. 2018 18:44
Tomáš Hertl by měl v následujících týdnech či měsících podepsat v hokejové NHL životní smlouvu.
Tomáš Hertl na setkání s novináři.
Tomáš Hertl na setkání s novináři. | Foto: ČTK

Praha - Před dvěma týdny sršel při soupeřově mečbolu optimismem natolik, až došlo k legračnímu nedorozumění. "Určitě vyhrajeme, věřím tomu," prohlásil Hertl ze San Jose za stavu 2:3 pro Vegas. Pozitivní slova opakoval v různých variacích, což novináři zužitkovali k dramatické lince.

"Hertl je jako Mark Messier, garantoval výhru v šestém utkání," četl pak o sobě český útočník. Spoluhráči ho kvůli tomu popichovali přezdívkou "Mladý Messier". Srovnání s legendou vyvolalo pozdvižení.

"Přitom já jsem nic negarantoval," ohlíží se Hertl. "Jenom jsem říkal, že vzhledem k naší hře věřím, že se do Vegas ještě vrátíme. Druhý den vidím, že mě srovnávají s Messierem. Ten výhru garantoval v roce 1994, rok po mém narození, takže jsem zjišťoval co se vlastně dělo."

Messierův slib patří k ikonickým momentům bojů o Stanley Cup. Kapitán Rangers tehdy v kritické situaci ujistil fanoušky, že dovede mužstvo k vítězství nad New Jersey, což následně splnil, když zazářil hattrickem.

"Kluci mi dva dny říkali, že jsem 'Mladý Messier'. Spíš to bylo srandovní," vypráví Hertl.

Ještě před šestým zápasem uvedl všechno na pravou míru. To přišlo vhod i proto, že San Jose mečbol nakonec neodvrátilo a ve druhém kole vypadlo.

Hertl si rozhodně nepočínal jako slavný Messier, ale v play off k němu neměl až tak daleko. Patřil k lídrům Sharks. V průměru hrál přes dvacet minut a střílel důležité góly. Nakonec jich dal šest, nejvíc v týmu. Blýskl se i v základní části, o čemž svědčí účet 22+24.

"Neřešilo se moje koleno. Konečně jsem mohl ukázat, že na to mám," podotýká 24letý forvard.

Už není jen vysmátým jinochem, který nebezpečně pálí z křídla. Má víc úkolů. Chodí na vhazování, cloní gólmanovi, zastane roli centra, brání v oslabení. I díky radám parťáků Thorntona a Pavelského hokejově hodně vyrostl.

Nyní si maluje velkou budoucnost v San Jose: "Od (generálního manažera) Douga Wilsona vím, že mě chtějí. Počítají se mnou. Mají mě rádi a já je taky. Věřím, že smlouvu brzy podepíšeme."

Během play off jednání zamrzlo, ale teď už se znovu žhaví telefony. Pokračuje hra čísel.

"Myslím, že to ještě nějakou dobu potrvá, protože jde o delší a vysoký kontrakt," říká Hertlův agent Robert Spálenka. "Obě strany mají představy, které se pomaličku sbližují. Ještě nejsme úplně spokojení."

Hertl se během poslední sezony zařadil ke klíčovým hráčům Sharks.
Hertl se během poslední sezony zařadil ke klíčovým hráčům Sharks. | Foto: Reuters

Hertl je chráněným volným hráčem, což při jeho kvalitách reálně znamená, že téměř jistě zůstane v San Jose. Teoreticky může podepsat až osmiletou smlouvu.

"Na takovouhle délku ale jít nechceme. Preferujeme tak dlouhou smlouvu, abychom po ní mohli podepsat ještě jednu dlouhou," přiznává Spálenka. Konkrétní však být nechce. Požadovanou částku také neprozradí.

Poslední dvě sezony pobíral Hertl v průměru tři miliony dolarů ročně. Teď určitě dostane přidáno. Nesbírá sice hromadu bodů, ale vyzrál v kompletního hokejistu.

Proto může myslet minimálně na podobný balík, který před rokem dostal Ondřej Palát. Ten vydělává 5,3 milionu.

Hlavně ale Hertl věří, že s několikrát operovaným kolenem už nikdy nebude mít potíže: "Od minulého léta jsem nezažil jediný moment, kdy bych koleno cítil a musel za doktorem. Všechno bylo v pohodě."

Pokud Hertlovi zdraví vydrží, třeba v play off ještě zažije podobně slavný moment jako Messier.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy