To je smůla, gólman Francouz se zase zranil. Zohorna pomohl k výhře Pittsburghu

6. 10. 2021 8:30
Hokejový útočník Radim Zohorna přispěl prvním gólem v přípravě na sezonu NHL k výhře Pittsburghu 5:4 po samostatných nájezdech nad Buffalem. Brankář Colorada Pavel Francouz se zranil v utkání s Vegas, které vyhrálo 7:4. Český gólman kryl 18 z 20 střel a opustil hrací plochu v polovině utkání kvůli problémům v dolní části těla.
Pavel Francouz
Pavel Francouz | Foto: Reuters

Petr Mrázek předvedl dvacet zákroků a dovedl Toronto k vítězství 6:2 nad Montrealem.

Pittsburgh prohrával 0:2 a před startem třetí třetiny ještě 1:3. Manko smazal i díky Zohornovi, který zakončil v 50. minutě rychlý protiútok střelou do odkryté branky a vyrovnal na 3:3. Buffalo ještě jednou vedlo, ale v čase 59:07 poslal Kasperi Kapanen zápas do prodloužení. Duel rozhodl až v devátém kole rozstřelu Jason Zucker. Zohorna, který byl vyhlášen druhou hvězdou utkání, při nájezdu neuspěl.

Francouz inkasoval v předchozím startu v přípravě dvakrát za půl hodiny hry, než byl střídán. Ve druhém utkání dopadl stejně, jen jeho výměna byla v polovině zápasu za stavu 1:2 vynucená. Podrobnosti o jeho stavu klub neuvedl, Francouz ale vynechal celou minulou sezonu kvůli potížím s kyčlemi, se kterými podstoupil operaci. Kvůli drobnému zranění scházel v sestavě Colorada Martin Kaut.

Hlavním strůjcem výhry Vegas byl Peyton Krebs, jenž jeden gól dal, na tři přihrál a připsal si pět kladných bodů. Dva góly vítězů, kteří v době od 35. do 42. minuty odskočili ze stavu 2:1 na 6:2, vstřelil obránce Alec Martinez.

Mrázek, který minule vychytal čisté konto, inkasoval obě branky v úvodní třetině. Při prvním gólu zápasu jej překonal spoluhráč Mac Hollowell, od jehož chráničů se puk odrazil do branky. Na 2:2 vyrovnal Alex Belzile střelou mezi Mrázkovy betony. Poté už ale střílelo góly jen Toronto, dvakrát se prosadil Nick Ritchie.

Florida vyhrála i pátý zápas v přípravě, tentokrát porazila Tampu Bay 3:2. V dresu vítězů se při hromadné strkanici spároval Radko Gudas s Rossem Coltonem a dostal pět trestných minut za bitku. V zadních řadách obhájce Stanleyova poháru nechyběli Jan Rutta s Andrejem Šustrem, v útoku nastupoval Ondřej Palát. Vyrovnané utkání rozhodl Owen Tippett, po jehož dvou gólech ve třetí třetině se Panthers dostali do vedení 3:1 a klíčového trháku.

Rakouští vojáci objevili na hranici s Maďarskem v minibusu těla dvou migrantů

Rakouští vojáci dnes u hranice s Maďarskem objevili v minibusu těla dvou migrantů. Informovala o tom agentura APA. Dalších 26 migrantů bylo zadrženo, po pašerákovi, který tuto skupinu převážel, se dál pátrá.

Vojáci vozidlo zastavili ke kontrole nedaleko obce Siegendorf ležící nedaleko hranic, protože jim bylo podezřelé. Jeho řidič utekl a policie po něm pátrá v Rakousku i Maďarsku. Oba mrtví muži byli zřejmě už před cestou ve špatném zdravotním stavu, ostatním migrantům se vede dobře, nikdo z nich nepotřeboval lékařskou pomoc. Šlo o Syřany a Kurdy.

V srpnu roku 2015 šokoval svět nález 71 mrtvých, pravděpodobně udušených, migrantů v odstaveném chladírenském voze na dálnici u obce Parndorf na východě Rakouska. V červnu 2019 soud v maďarském městě Segedín (Szeged) v odvolacím řízení hlavní čtveřici obžalovaných v tomto případu potrestal doživotním.

Aktualizováno před 1 hodinou

Tempela se zastal Ústavní soud, měl by být bezodkladně propuštěn z vězení

Ústavní soud (ÚS) v úterý vyhověl stížnosti Roberta Tempela, který po zrušení doživotí za dvojnásobnou vraždu na Sokolovsku zůstával ve vězení kvůli dřívějšímu trestu. Okresní soud v Sokolově by měl dát bezodkladně pokyn k propuštění Tempela na svobodu, starší tresty si již odpykal, plyne z nálezu ústavních soudců. Další držení ve výkonu trestu je neústavní, zdůraznil soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk.

Soudce očekává, že by se Tempel mohl dostat na svobodu už dnes. Nález ÚS dostane do datové schránky sokolovský soud i Vězeňská služba, od nichž Fenyk očekává neprodlenou reakci. Do datové schránky sokolovského okresního soudu ale rozhodnutí Ústavního soudu do úterních 15:00, kdy na soudě končí pracovní doba, nedorazilo.

"Musíme vyčkat na doručení rozsudku," řekla po 15:00 mluvčí sokolovského soudu Gabriela Siegelová a dodala, že je tak minimální pravděpodobnost, že by se o Tempelově propuštění rozhodlo ještě dnes.

Propuštění Tempela na svobodu během úterka neočekává ani jeho advokát Jakub Kříž. "Já jsem před nějakou dobou mluvil s panem Tempelem a on mi říkal, že vedení věznice volalo na Okresní soud v Sokolově a tam jim řekli, že už nikdo není v práci a nemají fax. Mně z toho vyplývá, že se k tomu dostanou až zítra (ve středu)," uvedl Kříž s tím, že jde o neověřenou informaci. Sám však ve své datové schránce nález ÚS zhruba v 16:30 ještě neměl. Podle ředitele věznice Bělušice Ondřeje Kroupy jsou pracovníci zařízení připraveni pustit Tempela na svobodu i v noci, dnes však věznice nedostala ze Sokolova signály, že soud pokyn vydá.