"Jiným by to neprošlo." Manažer udivil výrokem o své hvězdě, kterou chtěl i Boston

Sport Sport
6. 2. 2023 20:30
Zájem o něj měl Boston, ale nakonec kanadský centr Bo Horvat skončil u newyorských Islanders, s nimiž následně podepsal lukrativní smlouvu. Podle některých až moc lukrativní.
Před výměnou k newyorským Islanders oblékal Bo Horvat dres Vancouveru.
Před výměnou k newyorským Islanders oblékal Bo Horvat dres Vancouveru. | Foto: Reuters

Když generální manažer Islanders Lou Lamoriello předstoupil před novináře a měl zveřejnit detaily ohledně Horvatovy smlouvy, spustil: "Můžu vám říct jen to, že je příliš dlouhá a příliš vysoká."

Jak později odhalili jiní, Horvat se newyorskému mužstvu upsal na osm let s roční gáží 8,5 milionu dolarů. Tolik vydělává elitní centr konkurenčních Rangers Mika Zibanejad a o pár stovek tisíc dolarů méně dostává Tomáš Hertl. Horvat si oproti současnému platu polepší o tři miliony.

Podle některých Lamoriello žertoval, když hanil kontrakt, který sám podepsal, ale jiní to tak nevidí. Zvlášť když manažer v tom samém výstupu podotkl, že "dnešní smlouvy jsou příliš dlouhé".

"Nikomu jinému by to neprošlo," smál se bývalý útočník NHL a nyní analytik stanice TSN Mike Johnson, podle něhož myslel Lamoriello svá slova vážně. "Kteréhokoliv jiného manažera, jenž by přišel před kamery a po podpisu kontraktu za 68 milionů by řekl, že je vlastně špatný, by si lidé podali."

Svéráz Lamoriello je v 80 letech nejstarším generálním manažerem v historii NHL. Dvakrát byl vyhlášen nejlepším manažerem soutěže, s New Jersey třikrát vyhrál Stanleyův pohár.

Vyšší smlouvu než s Horvatem podepsal během své dlouhé kariéry jen se dvěma hráči - s Mattem Barzalem, současnou hvězdou Islanders, a Iljou Kovalčukem.

Bývalou ruskou superhvězdu tehdy nalákal na astronomických 100 milionů za 15 (!) let v New Jersey. Navíc se tak stalo poté, co liga zamítla původní nabídku na 17 let.

Spolupráce nicméně skončila krachem. Kovalčuk už po třech sezonách prchl do Ruska a týmu New Jersey za předčasné ukončení kontraktu stále platí penále v hodnotě 250 tisíc ročně.

I proto Lamoriello způsobil svým komentářem takové pozdvižení. Kritizuje současné smlouvy v NHL, jejichž maximální délka je osm let, a sám podepsal jednu ještě mnohem delší.

Podle analytika Johnsona má ale šéf Islanders pravdu, alespoň pokud jde o 27letého Horvata. "Jeho kontrakt je opravdu příliš dlouhý a nejspíš i trochu vysoký," poznamenal s odkazem na hokejistovy výkony během kariéry.

Horvatovi nejde upřít, že momentálně prožívá životní sezonu. Ve Vancouveru získal skvělých 54 bodů (31+23) ze 49 startů. Také skvěle zvládá buly a tvrdě dře i při bránění. Do této základní části ale dal dohromady maximálně 31 branek a 61 bodů za rok. Nikdy tedy nesbíral bod na zápas.

Islanders však měli velkou motivaci si Horvata pojistit. Při výměně s Vancouverem za něj totiž obětovali solidního křídelníka Anthonyho Beauvilliera, nadějného centra Aatua Ratyho a volbu v prvním kole draftu.

Bez nové smlouvy by Horvat v létě skončil na volném trhu, kde by mohl přijmout nabídku od kteréhokoliv klubu. Newyorský tým tak snadno mohl přijít zkrátka. 

O Horvata, jehož bývalý klub Vancouver spadá do ligového podprůměru a pořádá výprodej, stálo před letošní uzávěrkou přestupů více mužstev. Údajně mezi nimi byl i Boston, který do budoucna hledá náhradu za stárnoucí centry Patrice Bergerona a Davida Krejčího.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Americká prokuratura viní zakladatele burzy FTX z uplácení čínských úředníků

Americká prokuratura dnes vznesla nové obvinění vůči zakladateli zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX. Sam Bankman-Fried podle ní uplácením čínských úředníků porušil americký zákon proti korupčním praktikám v zahraničí (FCPA). Informovala o tom agentura Reuters.

Prokurátoři tvrdí, že Bankman-Fried nařídil poskytnutí kryptoměn v hodnotě nejméně 40 milionů dolarů (zhruba 874 milionů Kč) ve prospěch úředníků čínské vlády. Pomocí tohoto úplatku chtěl podle prokurátorů dosáhnout uvolnění účtů patřících jeho investičnímu fondu Alameda Research, které čínské úřady zmrazily. Na těchto účtech byly kryptoměny v hodnotě přes miliardu dolarů.

Převod první části úplatku se podle prokurátorů uskutečnil kolem listopadu 2021 z hlavního obchodního účtu fondu Alameda do soukromé kryptoměnové peněženky a zmrazené účty byly následně uvolněny. Poté podle prokuratury Bankman-Fried schválil převod zbývající části úplatku v hodnotě desítek milionů dolarů.

Jedenatřicetiletý Bankman-Fried již čelí řadě obvinění v souvislosti s kolapsem kryptoměnové burzy FTX. Podle prokurátorů ukradl miliardy dolarů z účtů klientů FTX, aby jimi pokryl ztráty fondu Alameda. Prokurátoři rovněž tvrdí, že Bankman-Fried organizoval poskytování nezákonných politických darů, aby si zajistil vliv ve Washingtonu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

Žalobce zastavil trestní stíhání, kvůli kterému odešel šéf Vojenské policie

Státní zástupce zrušil trestní stíhání bývalého šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z nelegálního nákupu přístroje proti odposlechům. Uvedla to v úterý Česká televize. Kvůli případu skončil ve funkci Voráčův tehdejší nadřízený, náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. Podle ministerstva obrany Vrchní státní zastupitelství kauzu vrátilo k novému rozhodnutí.

Úterním rozhodnutím Vrchního státního zastupitelství se podle mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánkové v kauze Voráče nic zásadního nezměnilo. Foltýn podle ní loni v prosinci ponechal Voráče v pozici šéfa inspekce Vojenské policie, přestože věděl, že je Voráč obviněn. Poznamenala, že měl nejpozději do osmi pracovních dnů učinit příslušné kroky. "To je v zásadním rozporu s povinnostmi náčelníka Vojenské policie, přičemž plukovník Foltýn o obvinění podplukovníka Voráče neinformoval ani ministryni obrany," uvedla.

Foltýn v únoru požádal o uvolnění poté, co mu ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vytkla, že ji o obvinění neinformoval a záležitost se dozvěděla z médií. Navíc podle ní Fotýn měl Voráče na základě dřívějšího rozkazu ministra obrany postavit mimo službu. Foltýn řekl, že podle jeho právního názoru bylo "50 na 50", zda Voráče služby zprostit. Podotkl, že ve chvíli, kdy se jeho nadřízený domnívá, že nesplnil rozkaz, nezbývá mu nic jiného než rezignovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy