Palát vyrovnal Jágra, ale Stanley Cup nezdvihl. Dallas v 90. minutě odvrátil mečbol

Aktualizováno 27. 9. 2020 10:17
Hokejisté Dallasu porazili v pátém finálovém duelu play off NHL Tampu Bay 3:2 ve druhém prodloužení a snížili stav série na 2:3. První mečbol Lightning odvrátil v 90. minutě druhou trefou večera Corey Perry. Floridskému celku nepomohl ani gól Ondřeje Paláta.
Ondřej Palát v pátém finále Stanley Cupu překonává Antona Chudobina z Dallasu.
Ondřej Palát v pátém finále Stanley Cupu překonává Antona Chudobina z Dallasu. | Foto: Reuters

"Celý den jsme se bavili o tom, že vyhrajeme a budeme pokračovat. Začínáme zde něco budovat. Podle mě začínáme něco mimořádného," řekl na tiskové konferenci Perry. "Máme mužstvo, které se nikdy nevzdává, jsme houževnatí. Budeme bojovat až do konce," dodal vítěz Stanley Cupu s Anaheimem z roku 2007.

Sobotní zápas se uskutečnil jen 24 hodin po čtvrtém duelu. Poprvé od roku 2009 se finále odehrálo dva dny po sobě. Tampě Bay chyběl kvůli zranění kapitán Steven Stamkos, Dallasu zase centr Radek Faksa.

V Edmontonu, kde se kvůli pandemii koronaviru hraje bez diváků, padl první gól v závěru úvodní dvacetiminutovky, kdy Perry prostřelil Andreje Vasilevského. Lightning srovnali v 25. minutě zásluhou Paláta, který si po straně najel před branku a překonal Antona Chudobina.

Rodák z Frýdku-Místku zaznamenal 11. gól v letošních vyřazovacích bojích a jediná trefa mu chybí k dosažení českého maxima, které v roce 2011 stanovil David Krejčí z Bostonu. Kromě Paláta si 11 zásahů v jednom play off připsal z českých hokejistů pouze Jaromír Jágr v dresu Pittsburghu v letech 1992 a 1996. Palát skóroval ve třetím z pěti finálových duelů a bodoval počtvrté za sebou.

Asistenci si u Palátovy branky připsal Nikita Kučerov, který po legendách Waynu Gretzkém a Mariu Lemieuxovi jako teprve třetí hráč v dějinách NHL zaznamenal v jednom play off minimálně 26 nahrávek. Ruský útočník vede produktivitu vyřazovacích bojů s 33 body. Více jich (36) naposledy zaznamenal v roce 2009 jeho krajan Jevgenij Malkin z Pittsburghu.

Ve 44. minutě otočil celek z Floridy skóre. Point nabil na střelu z první Michailu Sergačovovi, jenž dělovkou od modré k tyči nedal Chudobinovi šanci.

Vyrovnání zařídil o deset minut později Joe Pavelski, který dorazil střelu Mira Heiskanena. Pavelski se 61. gólem v play off osamostatnil v čele nejlepších amerických střelců všech dob.

Utkání dospělo stejně jako v pátek do prodloužení. V něm však tentokrát rozhodl Dallas, když se Perry zblízka prosadil z dorážky. Pětatřicetiletý Kanaďan se dočkal ocenění pro první hvězdu zápasu.

"Podle mě jsme hráli dostatečně dobře na to, abychom vyhráli. V prodloužení jsme utahovali šrouby, hodně jsme drželi puk, měli několik šancí, ale nezužitkovali jsme je. Mají dobrý tým a vrátili nám to," prohlásil Palát.

Lightning nedokázali na první pokus ukončit ani předchozí sérii s New York Islanders ve finále Východní konference. "Tuhle situaci jsme už zažili. Jsme hodně odolní, víme, jak reagovat na nepřízeň," konstatoval švédský bek Victor Hedman.

Šestý souboj je na programu v noci na úterý od 2:00 SELČ.

Finále Stanleyova poháru v Edmontonu - 5. zápas:

Tampa Bay Lightning - Dallas Stars 2:3 v prodl. (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 25. Palát (Kučerov, Point), 44. Sergačov (Point) - 18. Perry (Seguin, Oleksiak), 54. Pavelski (Heiskanen, Seguin), 90. Perry (Klingberg, Seguin). Rozhodčí: Kozari, O'Rourke - Amell, Cherrey. Vyloučení: 2:1. Bez využití. Střely na branku: 41:33. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Perry, 2. Seguin (oba Dallas), 3. Point (Tampa Bay). Stav série: 3:2.

Tampa Bay: Vasilevskij - Rutta, Hedman, Černák, Sergačov, Shattenkirk, McDonagh - Kučerov, Point, Palát - T. Johnson, Cirelli, Killorn - Coleman, Gourde, Goodrow - Verhaeghe, Paquette, Maroon. Trenér: Jon Cooper.

Dallas: Chudobin - J. Klingberg, Lindell, Heiskanen, Oleksiak, Sekera, Hanley - Radulov, Pavelski, Jamie Benn - Perry, Seguin, Kiviranta - Gurjanov, Dowling, Janmark - Caamano, Dickinson, Cogliano. Trenér: Rick Bowness.