Palát rozhodl, gól dal i Rutta. Tampa zůstává ve hře o Stanley Cup a děkuje Čechům

Aktualizováno 25. 6. 2022 9:18
Hokejový útočník Ondřej Palát rozhodl ve finále NHL gólem z 54. minuty o výhře Tampy Bay 3:2 v Coloradu a stal se první hvězdou zápasu.
Sestřih pátého finále Stanley Cupu mezi Coloradem a Tampou | Video: Reuters

Ke snížení stavu série na 2:3 a prodloužení boje o Stanleyův pohár pomohl gólem i obránce Jan Rutta, který svou první trefou v letošním play off otevřel skóre. Na druhé straně plnil Pavel Francouz opět roli náhradního brankáře.

"Prohráváte v sérii, pohár je v hale a soupeř má výhodu úžasného domácího prostředí. Musíte být hodně odolní, abyste v takových podmínkách uspěli a to je důvod, proč mají kluci na prstech pár prstenů (za triumf v NHL)," prohlásil trenér Tampy Bay Jon Cooper. "Kluci udělali vše, co bylo pro výhru potřeba. Dostali se do vedení, hráli dobře vzadu, využili přesilovou hru, zatímco oslabení ubránili a v závěru dali důležitý gól."

Rutta byl autorem jediného gólu v úvodní třetině. Český bek dostal v šestnácté minutě hodně prostoru na pravé straně a prosadil se střelou zpoza kruhu. Ani nemířil, hlavně se soustředil, aby puk co nejlépe trefil a jeho dělovka k bližší tyči propadla Darcy Kuemperovi mezi lapačkou a tělem. Rutta skóroval v play off poprvé od loňského finále proti Montrealu.

"Puk se trochu vrtěl. Vždy se snažíte chytat nejlépe, jak umíte a udělat maximum. Nechcete pustit žádný gól. Ale to se stává," řekl Kuemper ke gólu, který vypadal lacině.

Colorado ve zbytku první třetiny vystupňovalo tlak a největší šanci zahodil Nathan MacKinnon, v úniku ale minul branku. Avalanche vyrovnali až ve 26. minutě. Andrej Vasilevskij nezkrotil nahození Calea Makara a v předbrankovém prostoru se nejlépe zorientoval Valerij Ničuškin, který doklepl puk do prázdné.

Obhájci Stanleyova poháru si ale vzali brzy vedení zpět při přesilové hře čtyři na tři, kterou pro tým získal Palát. Tampa Bay vsadila na čtyři útočníky včetně Paláta a druhý gól týmu dal z mezikruží Nikita Kučerov, jehož střela zapadla do branky od tyčky.

Průběh skóre kopíroval minulý zápas, v němž Colorado vyhrálo 3:2 v prodloužení, přestože dvakrát prohrávalo a do třetí třetiny vstupovalo za stavu 1:2. Dokonce se opakoval scénář s vyrovnávací brankou ve 43. minutě. Vasilevskij vyrazil střelu Makara před sebe a od brusle Erika Černáka se puk odrazil do branky. V té chvíli se začalo poprvé z tribun hlasitě ozývat: "My chceme pohár!"

Atmosféra Tampu nesemlela. "Cítili jsme se na střídačce v pohodě," řekl Palát k vyrovnání Colorada ve 43. minutě na 2:2. "Jen jsme si připomínali, abychom pokračovali v naší hře. Abychom stále makali, ztížili jim rozehrávku dobrým napadáním a abychom neustupovali. To se povedlo."

Moc nescházelo, aby už Michail Sergačov dostal Tampu potřetí v utkání do vedení, ale jeho střelu zastavila ve 48. minutě tyč. Hostující tým to ale nakonec nemuselo mrzet, protože Colorado zapomnělo mezi kruhy na Paláta a ten propálil Kuempera mezi betony.

"Měli jsme několik přihrávek a snažil jsem se uvolnit. Heddy (Victor Hedman) mě krásně našel a pro mě už to bylo jednoduché. Vystřelil jsem z první a měl jsem štěstí, že to prošlo," popsal Palát rozhodující gól. Český útočník skóroval v letošním play off pojedenácté, přičemž více branek dali jen dva hráči.

Colorado tak promarnilo první šanci získat Stanleyův pohár, ze kterého se naposledy radovalo v roce 2001.

"Věděli jsme, co nás čeká a že to nebude lehké. Vasilevskij jim dobře zachytal. Odehráli jsme slušný zápas, dvakrát jsme vyrovnali, ale v závěru si vytvořili střelu ze slotu, a ta prošla skrz Kuempse. Je to, jak to je. V play off musíte mít krátkou paměť a přesně to teď uděláme," řekl kapitán Colorada Gabriel Landeskog.

Naopak Tampa Bay stále živí naději na zlatý hattrick. Šesté utkání je na programu v noci na pondělí od 2:00 SELČ na ledě Lightning.

Finále Stanleyova poháru - 5. zápas:

Colorado Avalanche - Tampa Bay Lightning 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 26. Ničuškin (Makar, MacKinnon), 43. Makar (D. Toews, Ničuškin) - 16. Rutta (Perry, Sergačov), 29. Kučerov (Stamkos, Perry), 54. Palát (Hedman, Sergačov). Rozhodčí: Hebert, Rooney - Kovachik, Murray. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. Střely na branku: 37:29. Diváci: 18.015. Hvězdy zápasu: 1. Palát (Tampa Bay), 2. Makar (Colorado), 3. Vasilevskij (Tampa Bay). Stav série: 3:2.

Colorado: Kuemper - Makar, D. Toews, Manson, J. Johnson, E. Johnson, Byram - Ničuškin, MacKinnon, Landeskog - Lehkonen, Kadri, Rantanen - O´Connor, Compher, Newhook - Sturm, Helm, Cogliano. Trenér: Bednar.

Tampa Bay: Vasilevskij - Rutta, Hedman, Černák, McDonagh, Bogosian, Sergačov - Kučerov, Stamkos, Palát - Killorn, Cirelli, Hagel - Perry, Paul, Colton - Nash, Bellemare, Maroon. Trenér: Cooper.