Tampa Bay řádila v přesilovkách a na úvod série porazila Floridu

Aktualizováno 18. 5. 2022 8:39
Tampa Baa porazila v úvodním zápase druhého kola play off NHL Floridu 4:1 a ujala se vedení v sérii. Obhájci Stanleyova poháru, v jejichž sestavě nechyběli Ondřej Palát s Janem Ruttou, zlomili utkání na svou stranu ve třetí třetině, ve které třemi brankami dokonali obrat ze stavu 0:1. Úspěšný vstup do série má za sebou také Colorado, které na vlastním ledě porazilo St. Louis 3:2 v prodloužení.
May 17, 2022; Sunrise, Florida, USA; Tampa Bay Lightning right wing Nikita Kucherov (86) celebrates with center Steven Stamkos (91) after scoring during the third period | Foto: Reuters

Panthers se vstup do série vydařil, ubránili dvě brzká oslabení a v 15. minutě se zásluhou Anthonyho Duclaira dostali do vedení. Nejtěsnější náskok drželi domácí hokejisté až do 37. minuty, kdy po parádní akci Nikity Kučerova srovnal střelou do prázdné branky zkušený Corey Perry.

Hosty vyrovnávací gól nabudil a třetí třetina proběhla kompletně v jejich gólové režii. Ve 44. minutě se po vhazování v útočném pásmu dostal k vyraženému puku Pierre-Édouard Bellemare a ranou nad rameno brankáře Sergeje Bobrovského vstřelil vítěznou branku Lightning.

"Jsem rád, že se naše řada konečně prosadila v ofenzivě. V sérii s Torontem jsme museli plnit hlavně defenzivní úkoly, ale dnes jsme se dostávali i do útoku a týmu jsme dokázali pomoci. Corey (Perry) vstřelil moc důležitý gól a nakonec jsem se prosadil i já. Musím pochválit dobrý úsudek trenéra, který nás poslal na vhazování do útočného pásma," řekl Bellemare, centr čtvrté formace Lightning.

Pojistku přidal čtyři minuty před třetí sirénou Kučerov a definitivní podobu skóre stanovil v čase 57:44 Ross Colton, který využil třetí přesilovou hru Tampy v zápase.

Právě početní výhody byli rozhodujícím faktorem utkání. Lightning využili tři ze šesti nabídnutých výhod, zatímco domácí se v přesilovce neprosadili ani jednou a potvrdili svou mizernou bilanci v tomto play off. V sedmi zápasech nevyužili žádnou z 21 příležitostí a jsou suverénně nejhorším týmem z celé šestnáctky postupujících.

"Nemyslím si, že bychom hráli špatně, dnes ale rozhodovaly detaily. Velký rozdíl byl ve speciálních týmech na přesilovky, v těch soupeř potvrdil svou kvalitu. Tampa znovu dokázala, že má v těchto vypjatých play off zápasech zkušenosti, zatímco my se stále učíme. Věřím tomu, že v příštích duelech se posuneme na jejich úroveň," hodnotil trenér Panthers Andrew Brunette.

Všichni tři čeští hokejisté, kteří do utkání zasáhli, vyšli bodově naprázdno. Palát s Ruttou byli na ledě u jediného inkasovaného gólu Lightning a utkání zakončili s bilancí jednoho záporného bodu, floridský obránce Radko Gudas za necelých 15 minut stihl čtyři hity.

Hokejisté St. Louis díky trefě Ryana O'Reillyho vedli po první třetině 1:0, domácí Colorado ale ve druhé části stav zápasu otočilo. Ve 24. minutě srovnal Valerij Ničuškin a chvíli po polovině zápasu poslal Avalanche poprvé v sérii do vedení Samuel Girard. Když už se zdálo, že Colorado těsný náskok udrží, využil v 57. minutě přesilovou hru Jordan Kyrou a na řadu přišlo prodloužení.

V tom Avalanche absolutně dominovali, přestříleli Blues 13:0 a zásluhou Joshe Mansona v čase 68:02 rozhodli o své první výhře v sérii. Třicetiletý kanadský obránce, který do Colorada přišel v průběhu sezony po výměně z Anaheimu, vystřelil vítězství svou první trefou v play off v kariéře.

Domácí hokejisté v průběhu zápasu několikrát ztroskotali na skvěle chytajícím Jordanu Binningtonovi, který kryl 51 střel a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

Do branky Colorada se po jednozápasové pauze způsobené poraněním oka vrátil Darcy Kuemper. Kanadský gólman, jenž dostal přednost před Pavlem Francouzem, zlikvidoval 23 střeleckých pokusů a dovedl Colorado k páté výhře v tomto play off.

2. kolo play off NHL:

Východní konference - 1. zápas:

Florida - Tampa Bay 1:4 (1:0, 0:1, 0:3)

Branky: 15. Duclair - 37. Perry, 44. Bellemare, 56. Kučerov, 58. Colton. Střely na branku: 34:36. Diváci: 19.656. Hvězdy zápasu: 1. Vasilevskij, 2. Kučerov, 3. Perry (všichni Tampa Bay).

Západní konference - 1. zápas:

Colorado - St. Louis 3:2 v prodl. (0:1, 2:0, 0:1 - 1:0)

Branky: 24. Ničuškin, 32. Girard, 69. Manson - 7. O'Reilly, 57. Kyrou. Střely na branku: 54:25. Diváci: 18.105. Hvězdy zápasu: 1. Manson (Colorado), 2. Binnington (St. Louis), 3. Ničuškin (Colorado).