Tady panuje Vladař. Český gólman Calgary zazářil, v derby ho vyhlásili hvězdou zápasu

1. 10. 2022 9:05
Hokejový brankář Daniel Vladař zastavil v přípravě na NHL na ledě Edmontonu 36 střel při prohře Calgary 1:2 a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.
Daniel Vladař v brance Calgary při utkání s Edmontonem
Daniel Vladař v brance Calgary při utkání s Edmontonem | Foto: Reuters

Vladař, který by měl v sezoně opět působit v roli náhradníka Jacoba Markstöma, má v přípravě před startem NHL slušnou formu.

Odchytal celkem osm třetin, v nichž inkasoval pouze čtyři branky a dvakrát se dostal mezi tři hvězdy zápasu.

V Edmontonu jej v derby dvou týmů z provincie Alberta překonal v úvodu zblízka Leon Draisaitl, poté ale český gólman vytáhl několik skvělých zákroků.

Při jednom vychytal i Connora McDavida a nestačil až na střelu Bretta Kulaka, který zápas rozhodl v čase 49:55. Jediný gól Calgary dal v 16. minutě Dillon Dube.

Vladařův zákrok proti šanci McDavida:

San Jose rozdělilo mančaft na dvě poloviny. Ve Vegas vedl mužstvo Tomáš Hertl, po jehož asistencích vedlo 1:0 a 2:1. Český centr si vylepšil v přípravě bilanci na čtyři přihrávky ve třech zápasech.

Hlavním strůjcem výhry 7:3 se ale stal Daniil Guščin, jenž nasázel hattrick. Obránce Sharks Radim Šimek si připsal dva kladné body za účast na ledě při vstřelené brance. Domácí Jack Eichel skóroval dvakrát a všech sedm gólů inkasoval Adin Hill, jemuž kryl záda Jiří Patera.

Druhá polovina kádru San Jose podlehla v Anaheimu 1:4. V dresu poražených dostal šanci Adam Raška, který stihl rozdat za necelých deset minut pět hitů, nejvíce ze všech aktérů v zápase. Domácí rozhodli v úvodu, už po 14 minutách vedli o tři góly.

Ducks ale bezprostředně po první brance zatrnulo. Po nárazu do mantinelu byl na nosítkách odnesen Urho Vaakanainen. Klub později uklidnil fanoušky zprávou, že finský hráč je při vědomí a hýbe všemi končetinami.

David Kämpf a Filip Král přispěli shodně jednou asistencí k vítězství Toronta 6:3 nad Ottawou. Toronto vyhrálo první třetinu 3:0, u druhé branky založil Kämpf přečíslení tři na dva. Král si připsal asistenci ve 49. minutě u gólu na 4:2, který vstřelil Denis Malgin z dorážky střely Nicholase Robertsona.

Ondřej Palát připravil jediný gól New Jersey, které podlehlo doma New York Rangers 1:2. Palát nastupoval v elitní lajně a ve 23. minutě po jeho nahrávce otevřel skóre Jack Hughes.

Hosté otočili zápas ve třetí třetině a kladný bod za účast na ledě při vstřelené brance si připsal Filip Chytil, který vedl první útok a ze všech forvardů Rangers měl nejvyšší icetime (20:50) i počet střel (5).

Detroit se třemi českými hráči podlehl doma Washingtonu 0:2. Filip Hronek byl na ledě u obou inkasovaných gólů, Filip Zadina a Dominik Kubalík u jednoho.

V pátečním programu nejvíce zazářil Matt Duchene, který řídil dvěma góly a třemi asistencemi výhru Nashvillu 7:1 nad Tampou Bay.

Přípravné zápasy před startem NHL:

Edmonton - Calgary 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)

Branky: 9. Draisaitl, 49. Kulak - 16. Dube. Vladař odchytal za Calgary 59 minut a 8 vteřin, inkasoval dva góly z 38 střel a úspěšnost zásahů měl 94,7 procenta.

Nashville - Tampa Bay 7:1 (3:0, 1:0, 3:1)

Branky: 6. a 43. Jeannot, 38. a 46. Duchene, 7. Carrier, 19. Sissons, 47. Sanford - 45. Hagel.

New Jersey - NY Rangers 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)

Branky: 23. J. Hughes (Palát) - 44. Panarin, 52. K. Miller.

Ottawa - Toronto 3:6 (1:3, 1:0, 1:3)

Branky: 20. Kelly, 30. Batherson, 60. Crookshank - 8. a 58. Robertson, 9. Aube-Kubel (Kämpf), 10. Mete, 49. Malgin (Král), 58. Holl. Hráno v Belleville.

Detroit - Washington 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Branky: 34. Carlson, 59. Eller.

Anaheim - San Jose 4:1 (3:0, 1:1, 0:0)

Branky: 10. Grant, 13. Comtois, 14. Vatrano, 30. Beaulieu - 27. Couture.

Vegas - San Jose 3:7 (1:1, 1:4, 1:2)

Branky: 19. a 41. Eichel, 34. R. Smith - 26., 36. a 45. Guščin (na první Hertl), 7. E. Karlsson (Hertl), 29. Benning, 30. Gadjovich, 52. Kunin.