NHL šilhá po sborné a čelí kritice. Když pozve Rusy, odstupme, zní z Finska

jzp jzp
23. 9. 2022 7:32
Olympiáda nevyšla, tak přichází na řadu Světový pohár. Hokejová NHL chce uspořádat turnaj s největšími hvězdami, na který fanoušci dlouhé roky čekají. Vizi však kalí nejasnosti kolem ruského týmu.
Kanaďan Jonathan Toews (vlevo) a Rus Alexandr Ovečkin na Světovém poháru 2016.
Kanaďan Jonathan Toews (vlevo) a Rus Alexandr Ovečkin na Světovém poháru 2016. | Foto: Reuters

Dosud poslední akcí s těmi opravdu nejlepšími byl Světový pohár 2016, kde Kanada ve finále porazila evropský výběr se Švýcary, Němci nebo Slováky. Tento umělý mančaft by už příště hrát neměl. Stejně tak se nepočítá se Severní Amerikou do 23 let.

Místo toho by se turnaje mělo zúčastnit deset národních reprezentací s tím, že po úvodní kvalifikaci jich zbyde osm. Akce má proběhnout v únoru 2024 na evropské i severoamerické půdě.

Hlavní otázkou zůstává, jestli dostane pozvánku Rusko, které světový hokej po invazi Vladimira Putina na Ukrajinu vyobcoval.

Zástupce šéfa NHL Bill Daly v srpnu připustil, že Rusko na turnaji možná hrát nebude. Odpověděl ale hodně diplomaticky, nevyloučil například účast mužstva s ruskými hokejisty. 

V rozhovorech se zámořskými médii zhruba před týdnem už byl o něco konkrétnější. "Myslím, že naši ruští hráči by se akce rádi zúčastnili. A my bychom jim určitě rádi vyhověli," prohlásil.

"Uvědomujeme si, jakou hodnotu Rusko přináší mezinárodnímu hokeji. Bylo by hodně nešťastné, kdyby naši ruští hokejisté, kteří neudělali nic špatného, nedostali příležitost hrát proti nejlepším. Rádi bychom přišli na způsob, jak zajistit, aby k tomu nedošlo. Ale realita je realita," řekl také Daly.

NHL by tak mohla aplikovat model z posledních dvou zimních olympiád a z předposledního mistrovství světa, kde ruští hokejisté nastoupili, ale ne pod svou vlajkou.

Ani tento přístup však nemusí uspokojit všechny účastníky. Kritické hlasy už se ozývají například z Finska.

"Pokud bude Rusko vpuštěno na Světový pohár, Finsko by mělo odstoupit a tváří v tvář chamtivosti NHL se zachovat morálně," napsal ve svém komentáři Riku Isokoski z populárního webu Jatkoaika.com.

Následně dovysvětlil, že nesejde na tom, jestli sborná nastoupí pod svou, nebo neutrální vlajkou: "Pořád půjde o propagandistický tým Vladimira Putina. Z toho nápadu mrazí, když si uvědomíte, že Rusové brutálně vraždí a znásilňují Ukrajince v agresivní válce, která ještě bude pokračovat."

Isokoski na druhou stranu rozumí postoji zámořské NHL, která chce na akci vydělat co nejvíce peněz a nerada by nechala sedět doma hvězdy, jako jsou Alexandr Ovečkin nebo Andrej Vasilevskij.

"Také si musíme uvědomit, že pro lidi v Severní Americe je válka na Ukrajině mnohem vzdálenější problém než pro nás Finy," míní novinář. Zároveň ale podezřívá NHL, že účastí Ruska chce v jeho zápasech proti Kanadě a USA "vytvořit atmosféru studené války".

V Rusku tuší, že návrat sborné na mezinárodní scénu bude problematický. "NHL na Světovém poháru Rusko potřebuje, ale ne všechny země budou s jeho účastí souhlasit," napsal deník Sport-Express.

Finský hokej už rázný postoj vůči sborné předvedl, a to poměrně nedávno. Krátce po ruské invazi na Ukrajinu ohlásil, že Rusko nepustí na své mistrovství světa a nebude proti němu hrát. Toto stanovisko přišlo ještě předtím, než IIHF Rusy a Bělorusy z květnového šampionátu oficiálně vyloučila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Slovinsko schválilo manželství i adopce pro homosexuální páry

Slovinský parlament v úterý schválil zákon, který stejnopohlavním párům umožní vstup do manželství a adopci dětí. Uvedla to slovinská agentura STA. V červenci ústavní soud zrušil jako diskriminační ustanovení zákona, podle kterého byly sňatky a adopce možné pouze u heterosexuálních párů. Soudci dali parlamentu šest měsíců na to, aby zákon upravil způsobem, který by byl v souladu s rozsudkem.

Zákon podpořilo 48 zákonodárců z vládní středolevicové koalice. Proti byli naopak zákonodárci z pravicových stran. Poslanci ze Slovinské demokratické strany (SDS) bývalého premiéra Janeze Janši tvrdili, že kromě manželství a adopcí měli homosexuálové v zemi stejná práva jako heterosexuálové. Křesťanští demokraté označili zákon za experiment, který připraví děti o otce a matku. Před parlamentem se shromáždili odpůrci zákona, uvedla televize RTV Slovenija.

Ústavní soud o věci rozhodoval na základě stížnosti dvou homosexuálních párů, které v souvislosti s uzavřením manželství a žádostí o adopci neuspěly u soudů nižší instance. Ústavní soudci napsali, že jejich rozhodnutí neubírá na důležitosti tradičnímu manželství. V roce 2015 uzákonění sňatků homosexuálů Slovinci odmítli v referendu.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Ministryně životního prostředí Hubáčková předala rezignaci premiéru Fialovi

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) v úterý předala svou rezignaci premiérovi Petru Fialovi (ODS). Hubáčkovou má ve funkci nahradit lidovecký místopředseda Petr Hladík.

Hubáčková rezignaci oznámila ze zdravotních důvodů v pondělí. Řekla, že ji čeká operace a po ní čtyři až šest měsíců rekonvalescence, což mimo jiné omezí její schopnost cestovat. Považuje to za vážnou překážku zejména v době českého předsednictví v Radě Evropské unie.

Fiala by měl rezignaci a zároveň Hladíkovu nominaci v dohledné době doručit prezidentovi Miloši Zemanovi. Hlava státu podle vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky přislíbila, že i s ohledem na předsednictví provede výměnu v čele ministerstva rychle.

Hladík je předsedou komise pro životní prostředí KDU-ČSL, spolu s Hubáčkovou připravoval ekologickou část programu koalice Spolu a za agendu životního prostředí zodpovídal v Brně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Obrana nezávazně zažádala Spojené státy o nabídku na letouny F-35

Ministerstvo obrany v pondělí zaslalo Spojeným státům nezávaznou žádost o nabídku 24 stíhacích letounů F-35. Jde o předpoklad dalších jednání. Ta by měla pokračovat v polovině října ve Spojených státech, sdělilo v úterý ministerstvo v tiskové zprávě.

V pondělí úřad předal americké straně tzv. dopis s žádostí o nabídku. "Tento dokument není závazným požadavkem, česká vláda jeho prostřednictvím pouze indikuje svůj zájem začít s americkou stranou o nákupu letounů jednat," uvedlo ministerstvo. "Předání dopisu je pro americkou stranu nutným předpokladem pro další vyjednávání," dodalo.

Úvodní jednání o případném pořízení moderních stíhacích letounů z USA začala v září, kdy se setkaly české a americké expertní týmy. Další schůzka je naplánována na polovinu října, kdy budou zástupci ministerstva obrany ve Spojených státech jednat o parametrech pořízení a provozu letounů. "Jedním z hlavních bodů všech nadcházejících jednání bude možné zapojení českého průmyslu," uvedl úřad. V českém vyjednávacím týmu jsou zástupci ministerstev obrany, zahraničí, financí a průmyslu a obchodu.

Vláda v létě rozhodla, že začne jednat s americkou vládou o nákupu 24 moderních stíhacích letounů F-35. Stalo se tak na základě vojenského doporučení armády. Ministryně Jana Černochová má pověření jednat s americkou vládou do října 2023. Pokud by se nepodařilo dosáhnout dohody, mohou přijít na řadu další způsoby řešení. Americké letouny v armádě nahradí švédské gripeny. Na jejich pronájem má Česko smlouvu do roku 2027, využít poté může dvouletou opci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy