Některé věci jsem mohl vyřešit jinak, řekl po premiéře v NHL sudí Suchánek

ČTK Sport ČTK, Sport
18. 11. 2017 13:14
Český čárový rozhodčí Libor Suchánek má za sebou premiéru v prestižní NHL. V rozhovoru přiznal, že byl před zápasem lehce nervózní, ale v noci měl klidný spánek. "Vcelku to dopadlo dobře, i když tam byly nějaké věci, které jsem mohl vyřešit jinak," uvedl.
Libor Suchánek
Libor Suchánek | Foto: ČTK

New York - Čárový sudí Libor Suchánek, který si ve čtvrtek jako první český hokejový rozhodčí odbyl premiéru v NHL, byl se svým vystoupením celkem spokojený. Spolu s hlavními Davem Jacksonem a Kendrickem Nicholsonem a čárovým Bradem Kovachikem rozhodoval duel New York Islanders s Carolinou (6:4).

"Nervózní jsem lehce byl, to jo. Ale kolena se netřepala. Před zápasem jsem v klidu spal celou noc, až jsem z toho byl sám překvapený," řekl Suchánek v rozhovoru pro českou verzi webu NHL.com/cs. Stal se třetím evropským rozhodčím, který dostal v nejlepší lize světa šanci.

Švéd Marcus Vinnerborg a Rus Jevgenij Romasko se v NHL představili jako hlavní, Suchánek je prvním čárovým. "Nemám z toho špatný pocit. Vcelku to dopadlo dobře, i když tam byly nějaké věci, které jsem mohl vyřešit jinak. Hodně jsem se snažil, abych byl všude včas a nic nepřehlédl. A samozřejmě taky neplést se hráčům do cesty, nebo aby se o mě nějak blbě neodrazil puk," uvedl Suchánek.

Osmadvacetiletý arbitr po zápase věděl, že některé okamžiky by řešil s odstupem jinak. "Jeden ofsajd jsem odpískal moc brzo. Měl jsem nechat ofsajdovou výhodu, ale píšťalka byla rychlejší," uvedl.

Přímo v hledišti sledovala Suchánkův debut jeho přítelkyně a na dálku příbuzní a přátelé. "Vím, že kamarádi si přivstali. Někdo sledoval třetinu, někdo celý zápas. Jsem za to moc rád," prohlásil Suchánek.

Supervizora NHL Ala Kimmela zaujal loni při srpnovém přípravném utkání českých hokejistů na Světový pohár s Ruskem v pražské O2 areně. V únoru letošního roku se pak objevil v AHL a v září podepsal smlouvu s vedením NHL. Představil se v přípravných zápasech a v AHL.

Kdy přijde další šance, netuší

Byl jedním ze šesti nováčků na listině sudích pro nový ročník NHL. Je na ní 80 rozhodčích, z toho 42 hlavních a 38 čárových. Celkem 63 jich pochází z Kanady, 15 z USA a doplňují je Romasko a Suchánek.

Českého debutanta před časem ani nenapadlo, že by se do NHL mohl někdy dostat. "Rozhodčího sice dělám nějakých třináct let, ale v posledních dvou třech sezonách byl ten růst opravdu velký. Šampionát dvacítek, loni kemp rozhodčích NHL, příprava na Světový pohár, AHL a teď NHL. Určitě jsem moc rád, že jsem to dokázal," uvedl.

Netuší zatím, kolik šancí v NHL ještě dostane. "Spíš to beru, jak to přijde. Nezávisí to jen na mně. I když určitě záleží na mých výkonech, delegaci rozhodčích dělá vedení. Takže žádné velké cíle si nechci dávat a soustředím se na to, co bude v nejbližších dnech," doplnil Suchánek.

Jeho úspěch ocenil i prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král. "Věřím, že motivuje jeho kolegy i mladé hokejisty, kteří o kariéře s píšťalkou teprve uvažují," uvedl Král v tiskové zprávě ještě těsně před Suchánkovou premiérou. "Pracujeme na tom, abychom podobných talentů vychovali co nejvíc také pro domácí soutěže, v nichž si na rozhodčí občas stěžujeme a ne vždy jsme s jejich výkony spokojeni," dodal.

"Čeští rozhodčí mají v zahraničí velké renomé, což dokládají počty nominací na nejvýznamnějších soutěžích, stejně jako působení Antonína Jeřábka s Martinem Franěm v KHL," řekl prezident svazu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy