Některé věci jsem mohl vyřešit jinak, řekl po premiéře v NHL sudí Suchánek

ČTK Sport ČTK, Sport
18. 11. 2017 13:14
Český čárový rozhodčí Libor Suchánek má za sebou premiéru v prestižní NHL. V rozhovoru přiznal, že byl před zápasem lehce nervózní, ale v noci měl klidný spánek. "Vcelku to dopadlo dobře, i když tam byly nějaké věci, které jsem mohl vyřešit jinak," uvedl.
Libor Suchánek
Libor Suchánek | Foto: ČTK

New York - Čárový sudí Libor Suchánek, který si ve čtvrtek jako první český hokejový rozhodčí odbyl premiéru v NHL, byl se svým vystoupením celkem spokojený. Spolu s hlavními Davem Jacksonem a Kendrickem Nicholsonem a čárovým Bradem Kovachikem rozhodoval duel New York Islanders s Carolinou (6:4).

"Nervózní jsem lehce byl, to jo. Ale kolena se netřepala. Před zápasem jsem v klidu spal celou noc, až jsem z toho byl sám překvapený," řekl Suchánek v rozhovoru pro českou verzi webu NHL.com/cs. Stal se třetím evropským rozhodčím, který dostal v nejlepší lize světa šanci.

Švéd Marcus Vinnerborg a Rus Jevgenij Romasko se v NHL představili jako hlavní, Suchánek je prvním čárovým. "Nemám z toho špatný pocit. Vcelku to dopadlo dobře, i když tam byly nějaké věci, které jsem mohl vyřešit jinak. Hodně jsem se snažil, abych byl všude včas a nic nepřehlédl. A samozřejmě taky neplést se hráčům do cesty, nebo aby se o mě nějak blbě neodrazil puk," uvedl Suchánek.

Osmadvacetiletý arbitr po zápase věděl, že některé okamžiky by řešil s odstupem jinak. "Jeden ofsajd jsem odpískal moc brzo. Měl jsem nechat ofsajdovou výhodu, ale píšťalka byla rychlejší," uvedl.

Přímo v hledišti sledovala Suchánkův debut jeho přítelkyně a na dálku příbuzní a přátelé. "Vím, že kamarádi si přivstali. Někdo sledoval třetinu, někdo celý zápas. Jsem za to moc rád," prohlásil Suchánek.

Supervizora NHL Ala Kimmela zaujal loni při srpnovém přípravném utkání českých hokejistů na Světový pohár s Ruskem v pražské O2 areně. V únoru letošního roku se pak objevil v AHL a v září podepsal smlouvu s vedením NHL. Představil se v přípravných zápasech a v AHL.

Kdy přijde další šance, netuší

Byl jedním ze šesti nováčků na listině sudích pro nový ročník NHL. Je na ní 80 rozhodčích, z toho 42 hlavních a 38 čárových. Celkem 63 jich pochází z Kanady, 15 z USA a doplňují je Romasko a Suchánek.

Českého debutanta před časem ani nenapadlo, že by se do NHL mohl někdy dostat. "Rozhodčího sice dělám nějakých třináct let, ale v posledních dvou třech sezonách byl ten růst opravdu velký. Šampionát dvacítek, loni kemp rozhodčích NHL, příprava na Světový pohár, AHL a teď NHL. Určitě jsem moc rád, že jsem to dokázal," uvedl.

Netuší zatím, kolik šancí v NHL ještě dostane. "Spíš to beru, jak to přijde. Nezávisí to jen na mně. I když určitě záleží na mých výkonech, delegaci rozhodčích dělá vedení. Takže žádné velké cíle si nechci dávat a soustředím se na to, co bude v nejbližších dnech," doplnil Suchánek.

Jeho úspěch ocenil i prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král. "Věřím, že motivuje jeho kolegy i mladé hokejisty, kteří o kariéře s píšťalkou teprve uvažují," uvedl Král v tiskové zprávě ještě těsně před Suchánkovou premiérou. "Pracujeme na tom, abychom podobných talentů vychovali co nejvíc také pro domácí soutěže, v nichž si na rozhodčí občas stěžujeme a ne vždy jsme s jejich výkony spokojeni," dodal.

"Čeští rozhodčí mají v zahraničí velké renomé, což dokládají počty nominací na nejvýznamnějších soutěžích, stejně jako působení Antonína Jeřábka s Martinem Franěm v KHL," řekl prezident svazu.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Komunisté chtějí jednat s lídry ANO o toleranční smlouvě ještě v úterý. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa lze očekávat její vypovězení

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

EPH podnikatele Křetínského postaví v Německu 50 větrných elektráren

EPH podnikatele Křetínského postaví v Německu 50 větrných elektráren s celkovým výkonem 300 MW. Dodavatelem technologie bude GE Renewable Energy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků, kteří posílí stávající americký kontingent 35 tisíc mužů a žen ve zbrani. Při úterní návštěvě Německa to oznámil americký ministr obrany Lloyd Austin. Zvýšení počtu vojáků označila Austinova německá kolegyně Annegret Krampová-Karrenbauerová za symbol přátelství. Administrativa bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa chtěla počet amerických vojáků v Německu snížit asi o třetinu, nový demokratický prezident Joe Biden ale stahování pozastavil.

"USA stahování vojsk z Německa neplánují," řekl Austin s tím, že počet amerických vojáků se naopak zvýší. Němečtí novináři na tiskové konferenci označili zprávu jako překvapivou, protože po Bidenově ohlášeném plánu vojáky z Německa nestahovat bude jejich počet naopak ještě navýšen. Oznámení přišlo navíc v době, kdy Rusko posiluje své vojenské kapacity u hranic s Ukrajinou.

"Je to symbol upřímného přátelství," řekla Krampová-Karrenbauerová s tím, že věří, že noví vojáci i jejich rodiny naleznou v Německu druhý domov. Austinovi poděkovala, že do země přijel i přes složitou epidemickou situaci. "I já doufám, že budu moci brzy využít pozvání do USA," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy