Český podpis na Stanley Cupu: Kempný ohromil celou ligu, Vrána rozbalil skrývané schopnosti

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
9. 6. 2018 12:30
Po pěti letech přibudou na slovutné trofeji Lorda Stanleyho nová česká jména a znovu budou dvě. Michal Kempný a Jakub Vrána. Oba byli ohromně platnými členy týmu Washingtonu, oba napsali poutavé hokejové příběhy a končí sezonu ve vítězném opojení.
Michal Kempný je prvním českým držitelem Stanley Cupu, který neprošel draftem NHL.
Michal Kempný je prvním českým držitelem Stanley Cupu, který neprošel draftem NHL. | Foto: ČTK

Washington - Hokejoví fanoušci v Česku se mohou po dvou letech těšit na návštěvu slavného Stanley Cupu. V Praze a v Hodoníně jej pohostí Jakub Vrána a Michal Kempný, možná se pohár podívá i do Plzně.

Třetí Čech na soupisce Washingtonu Jakub Jeřábek neodehrál v sezoně za Capitals potřebných 41 utkání a do finále NHL proti Vegas nezasáhl ani jednou. Jeho jméno nebude na pohár vyryto, oficiálně vyhráli soutěž dva Češi stejně jako v roce 2013, kdy v Chicagu slavili Rozsíval a Frolík.

Jeřábek a Kempný přitom sezonu v hlavním městě USA nezačali, byli sem vyměněni až v únoru za pátou, respektive třetí volbu na draftu. A zatímco Jeřábek si zahrál v play off pouze dvakrát, Kempný odehrál všech 24 duelů a stoupající výkonností udivil všechny okolo.

"Patří mezi efektivní hráče. Přestože se do útoku tolik netlačí, dokáže se dostat do šancí. Odehrál spoustu minut proti Crosbymu nebo Malkinovi, a obstál skvěle," chválil rodáka z jižní Moravy v průběhu play off trenér Barry Trotz. Po trejdu přitom pořádně nevěděl, koho že to vlastně získal.

Kempný vysedával na tribuně v Chicagu. Když nastoupil, nedostal příliš prostoru a přepadaly ho chmurné myšlenky o návratu do Evropy. "Stál jsem na místě, bez zápasů se zkrátka neposunete. Ale vše se otočilo k lepšímu," vyprávěl Kempný během semifinálové série s Tampou.

Jakub Vrána, Michal Kempný a Jakub Jeřábek se Stanley Cupem:

Poté, co zvedl nad hlavu Stanley Cup, se ke spásonosnému trejdu vrátil. "Cítím zadostiučinění. Časy v Chicagu nebyly dobré, ale momentálně jsem nejšťastnější člověk. Ta zkušenost mě posílila a tohle je odměna," zářil viditelně dojatý Kempný po nezapomenutelném play off.

Ve vyřazovacích bojích byl čtvrtým nejvytíženějším obráncem mužstva, nezřídka hrál s Johnem Carlsonem první obranu. Mimořádně ofenzivního parťáka výborně doplňoval a sám zaznamenal dva góly a tři asistence.

Kanadská televize TSN dokonce označila Kempného výměnu za jednu z nejlepších v nedávné historii NHL. "On byl důkazem toho, jak jsme se v závěru zvedli jako tým," prohlásil o prvním českém hráči, který vyhrál NHL, aniž by prošel jejím draftem, spoluhráč Carlson.

Po skončení pátého finále na kluzišti Golden Knights byl Kempný plný emocí a mohl si užít pohled na křepčící hvězdy Ovečkina či Bäckströma. Přitom v době, kdy už byli tito hráči hvězdami NHL, patřil Kempný lépe mezi extraligový průměr a odcházel na hostování z Komety do Slavie.

Až po návratu do Brna se vypracoval na českou špičku, hokej na vyšší úrovni si zkusil v Omsku a brány NHL rozrazil v 26 letech. Poslední tři utkání odehrál se zašitým nosem po kuriózním zranění při rozbruslení. Ale nic takového už nemohlo rozlet českého obránce zastavit.

Vrána odpověděl na skvělou sezonu kamaráda

Daleko větší naděje byly vkládány do kariéry Jakuba Vrány. Útočník z Prahy dotáhl českou osmnáctku ke stříbrné medaili v roce 2014 a za pár týdnů si ho Washington na draftu vybral jako svou první volbu. Vrcholná scéna se připravovala na nálet vynikajícího bruslaře a rozeného střelce.

Jenže tak rychle to nešlo. Vrána se nejdříve vrátil do Linköpingu, pak se oťukal na farmě v Hershey a strávil tam celou další sezonu. Do NHL nakoukl poprvé až v loňské sezoně, na 21 zápasů základní části.

Vrána nebláznil, zůstal trpělivý a letos se dočkal. Hrál převážně v druhé nebo třetí řadě, za 73 utkání v dlouhodobé části nasbíral 27 bodů a podle analytických statistik byl po Ovečkinovi druhým nejplatnějším hráčem Capitals, co se týče vytváření šancí v rovnovážném stavu na ledě.

Ve skvělé práci pokračoval nadále a v play off na cestě do finále v této statistice dokonce Ovečkina zastínil. K zisku Stanley Cupu přispěl osmi body, střelecký účet rozhodujícího finále načal právě on. Vrána konečně aspoň zčásti vystoupil ze stínu vrstevníka a kamaráda Davida Pastrňáka.

Také on byl součástí vzpomínané české osmnáctky, také on si cestu do zámoří prošlapal ve Švédsku a na draftu přišel na řadu až po Vránovi. Jakým způsobem do NHL vlétl, asi netřeba připomínat. Odchovanec Letňan zatím takovou hvězdou není, ale letos našlápl dokonale.

Stanley Cup pro něj musí znamenat v 22 letech obrovskou motivaci a závazek do další práce. "Rozhodl náš chtíč ten pohár vyhrát. Máme výbornou partu, strašně nám pomohla energie Alexe Ovečkina, ale i všech ostatních kluků," povídal Vrána v rozhovoru pro Radiožurnál.

Ve svém věku je zároveň velkým příslibem pro českou reprezentaci, v jejíž dospělém týmu na premiérový start zatím čeká. Podobně jako o trochu starší Tomáš Nosek, který v play off zazářil na straně soupeře.

V době, kdy českých hráčů v nejlepší soutěži světa rok od roku ubývá, bylo letošní finále z hlediska českého hokeje osvěžující událostí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy