Soumrak českých jedniček mrzí i Haška. Mrázek zastavuje pád, Neuvirth pořád nemá důvěru

Daniel Poláček Daniel Poláček
12. 9. 2017 12:46
"V bráně není problém," hlásí trenéři české reprezentace snad před každým velkým turnajem. Jenže na oslavu to také není. Smutně zní fakt, že žádný český gólman s největší pravděpodobností neodstartuje sezonu NHL jako gólman číslo jedna.
Michal Neuvirth v dresu Philadelphie.
Michal Neuvirth v dresu Philadelphie. | Foto: ČTK

Praha - Slavný Dominik Hašek sbíral Vezinovy trofeje po hrstech, k elitě patřil rovněž kliďas Tomáš Vokoun. Ale pak?

Mrázek a Neuvirth. Vybojuje si někdo z nich post jedničky?
Mrázek a Neuvirth. Vybojuje si někdo z nich post jedničky? | Foto: Milan Kammermayer

"Ondra Pavelec tak nějak ještě byl brankář číslo jedna, ale…," shrnuje Hašek éru svých nástupců.

Pavelec, jenž nedávno oslavil 30. narozeniny, odchytal za Atlantu a Winnipeg dost zápasů, ale statistikami nikdy neohromil. Loni zažil potupné odeslání na farmu a v létě zapřemýšlel o konci kariéry. Nakonec zamířil do Rangers, kde bude krýt záda Henriku Lundqvistovi. Nepočítá s tím, že dostane hodně prostoru.

Další dva čeští brankáři - Petr Mrázek a Michal Neuvirth - mají větší ambice. V minulém ročníku však zklamali, a proto vedle sebe pořád musí vídat silného konkurenta. Od klubu plnou důvěru nemají.

Ve hře jsou i peníze

Mrázka čeká napravování nečekaných škod. Loni měl stvrdit vzestup organizací Detroitu coby týmová jednička, novou roli ale nezvládl. Pouštěl laciné góly a zřídkakdy připomínal neprostupnou zeď, čehož využil Jimmy Howard. "V mých očích vyhrál svou práci zpátky," prohlásil v létě Jeff Salajko, trenér gólmanů Red Wings.

Momentálně je tedy jedničkou 33letý Howard. O osm let mladší Mrázek musí zabrat. I proto, že na záda mu dýchá vrstevník Jared Coreau.

"Jsme velmi spokojení s Jaredem jako trojkou," řekl kouč Salajko. "Nemám s ním problém ani na pozici dvojky. Pokud Jimmymu dovolí zdraví odchytat 50 až 55 zápasů, je to řešení. Samozřejmě ale máme zpátky Petra - Vegas o něj nemělo zájem, takže doufám, že se zdravě naštve a bude chtít něco dokázat."

Mrázek má i finanční motivaci. Na konci sezony mu vyprší kontrakt. Jestliže zopakuje nevýrazné výkony, těžko mu zůstane čtyřmilionový plat. "Uvědomuje si to. Tohle mu nemusíme připomínat," doplňuje Salajko.

Neuvirth chce předčít nového konkurenta

Pokud loni Mrázek zklamal, Neuvirth vyhořel. Z gólmanů, kteří odchytali alespoň 15 duelů, měl nejhorší procentuální úspěšnost zákroků - konkrétně 89,1.

Základní část zakončil zkraje dubna děsivě. Nastoupil navzdory nemoci, protože nikdo jiný v tu chvíli nebyl k dispozici, a ještě v první třetině zkolaboval. Při pádu, po němž celá hala ztichla, navíc utrpěl otřes mozku.

Měsíc předtím ale podepsal s Philadelphií dvouletou smlouvu na pět milionů dolarů.

Je nejvyšší čas, aby naplnil potenciál. V březnu mu bude 30 let. "Nechcete mít dvě špatné sezony. Chci všem ukázat, že tady můžu být tím pravým," prohlásil na začátku září.

Neuvirth v dubnu vyděsil fanoušky nečekaným kolapsem, za který mohlo nucené chytání navzdory nemoci.
Neuvirth v dubnu vyděsil fanoušky nečekaným kolapsem, za který mohlo nucené chytání navzdory nemoci. | Foto: Reuters

Ač vedení Flyers doufá v to nejlepší, připravuje se na nejhorší. V létě přivedla na dva roky za 5,5 milionu zkušeného Briana Elliotta, který v roli zdatného Neuvirthova konkurenta nahradí Steva Masona.

"Opravdu se těším, až ho poznám," líčil český hokejista, ovšem ambice nezatajil: "Mým cílem je, abych byl brankářem číslo jedna. To jsem vždycky chtěl."

Elliott, jenž v posledních letech vždy zvládl 40 až 50 zápasů, má stejné plány: "Pochopitelně toho chci odchytat co nejvíc. Předpokládám, že když budu vyhrávat, v bráně zůstanu."

Hašek: Mezi dvěma gólmany většinou napětí je

Mrázek i Neuvirth jsou tedy ve stejné situaci. O místo budou zápolit se zkušenějším a o něco lépe placeným kolegou, což nemusí dělat dobrotu. "Veřejně se o tom nemluví, ale v 99 procentech mezi dvěma vyrovnanými brankáři napětí je. Pak je třeba, aby nepřerostlo v nevraživost. Nesmí to mít negativní vliv na mužstvo," říká Hašek.

Sám potkal několik konkurentů. Eda Belfoura v Chicagu, Granta Fuhra v Buffalu, Chrise Osgooda v Detroitu. Ne ve všech případech vzpomíná na idylické vztahy: "Člověk to samozřejmě prožívá jinak, když je na konci kariéry a když je mu 28, kdy tam napětí může být."

Opěvovaného Dominátora netěší, že po Vokounově konci marně vyhlíží svého zdatného nástupce: "Jednoznačně mě to mrzí. Pořád čekám, kdy nějaký český brankář bude mít post jedničky. Mrázek a Neuvirth mají talent, ale musí o tom přesvědčovat dennodenně, což se jim nedaří."

"Pokud neuspějí oni, tak snad v budoucnu někdo jiný," dodává 52letá legenda.

Česko má pár nadějí v záloze. David Rittich působí v organizaci Calgary, Vítek Vaněček ve Washingtonu, Marek Langhamer v Arizoně, Daniel Vladař v Bostonu a Matěj Machovský v Detroitu. Nikdo z nich však zatím nemá výsostnou pozici ani na farmě.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února, sdělil ČTK ministr Havlíček.

On-line informační systém MPO pro podávání žádostí do programů COVID je podle Havlíčka připraven. Příjem žádostí začne znovu v sobotu v 08:00, uvedl.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Nový majitel má dát za Vítkovice Heavy Machinery přes 1,2 miliardy korun

Nový majitel by měl za ostravský strojírenský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM) zaplatit 1,2115 miliardy korun. Jde o nejvyšší nabídku ze čtvrtečního druhého kola výběrového řízení. Byla vyvolávací cenou v páteční aukci na portálu verejnedrazby.cz, do níž postoupilo pět nejvážnějších zájemců, a nakonec se ukázala být i konečnou cenou. Za firmu to ČTK sdělil Jaroslav Martínek.

Jméno subjektu, který ve výběrovém řízení předložil nejvyšší nabídku, zatím insolvenční správce Lukáš Zrůst nesdělil. "Bude oznámeno po splnění dílčích povinností ve smyslu insolvenčního zákona," uvedl Martínek.

Prodejní proces páteční aukcí ještě neskončil. Do 27. ledna musí s jejími výsledky vyslovit souhlas věřitelský výbor, zajištění věřitelé a soud. "Pokud bude vysloven, má nový majitel čas do 11. března na doplacení kupní ceny. O den později je nejzazší termín pro uzavření smlouvy o převodu závodu a 15. března je rozhodný den pro převod VHM na nového majitele," uvedl Martínek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy