Zátaras pro českého brankáře, do NHL míří hvězdný Rus. Za směšný plat, připomínají mu

jzp jzp
20. 4. 2020 10:02
Očekávaný hokejový přestup je na spadnutí. Možná nejlepší evropský brankář Ilja Sorokin míří z Kontinentální ligy do zámořské NHL. Komplikuje tak cestu vzhůru Jakubu Škarkovi, další naději Islanders.
Ilja Sorokin v dresu ruské reprezentace.
Ilja Sorokin v dresu ruské reprezentace. | Foto: Lukáš Filipec

Dvacetiletý Škarek ve stávající sezoně sbíral zkušenosti na farmách klubu. Smlouvu má až do roku 2022. Kromě něj mají Islanders "pojištěnou" akorát jedničku Semjona Varlamova. Všem ostatním kontrakt končí.

Že by ale Škarek brzy pronikl do NHL, zřejmě nehrozí. Coby nováček měl přinejlepším průměrné statistiky - s úspěšností zákroků pod 90 procent. Newyorský klub navíc může prodloužit spolupráci se stávajícími farmáři a hlavně počítá se Sorokinem, kterého někteří považují za nejlepšího evropského gólmana.

Na starém kontinentu už ale nemá co dokazovat.

Minimálně poslední čtyři roky je opěvovanou jedničkou moskevského CSKA. Jako nejužitečnější hráč play off zdvihl nad hlavu Gagarinův pohár. V roli náhradníka získal olympijské zlato.

Ve 24 letech je připravený odejít do klubu, který ho před šesti roky draftoval ve třetím kole.

Sorokin podle deníku Sport-Express odmítl nabídku na pokračování v CSKA, kde mu na konci měsíce vyprší smlouva. Generální manažer Islanders Lou Lamoriello už dříve avizoval, že s mladíkem pro další ročník počítá.

Rusko tak přijde o jednu ze svých největších hvězd.

"A není to otázka peněz, takže nezačínejte s tím, že musíme zvednout platový strop," rozebíral přestup novinář Alexej Ševčenko. "Sorokin jde do NHL za hodně směšný plat a nic ho nezastaví."

V Kontinentální lize patřil ruský reprezentant k nejlépe placeným hokejistům. Podle různých zdrojů ročně vydělával kolem sta milionů rublů. V přepočtu na americké dolary až dva miliony (asi 50 milionů korun). Vzhledem k nízkým daním v Rusku víc než slušná částka.

Odchodem si Sorokin pohorší.

Například Pavel Francouz v relativně podobné situaci kývl na roční smlouvu na 690 tisíc dolarů.

Vůbec nejlepší srovnání ale nabízí 24letý Igor Šesťorkin, shodou okolností Sorokinův dobrý kamarád. Do Rangers odcházel před rokem jako hvězda Petrohradu a gólman ze čtvrtého kola draftu. 

Podepsal dvouletou smlouvu, přičemž letos si mohl vydělat až 3,8 milionu dolarů. Většinu této částky ale Šesťorkin nejen kvůli vyšším daním neuvidí. Dvě třetiny sezony strávil na farmě, kde měl vyměřený plat 70 tisíc. O patro výš si polepšil na 925 tisíc včetně podpisového bonusu. Další tři miliony mohl získat díky výkonnostním bonusům. Jenže i kvůli autonehodě stihl v hlavním mužstvu jen tucet zápasů…

Kolik jich zvládne Sorokin, bude jistě sledovat také Jakub Škarek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy