Sobotka se po sedmnácti zápasech trefil, vítězným gólem přispěl St. Louis k výhře v Anaheimu

13. 3. 2018 8:48
Alexandr Ovečkin díky dvěma brankám pokořil jako 20. hráč v historii NHL hranici 600 gólů, jeho Washington zdolal Winnipeg 3:2 v prodloužení.
Vladimír Sobotka
Vladimír Sobotka | Foto: Reuters

New York - Útočník Vladimír Sobotka v pondělním utkání NHL pomohl vítězným gólem k triumfu hokejistů St. Louis 4:2 na ledě Anaheimu. Třebíčský rodák skóroval po 17 zápasech. Ani 26 zákroků brankáře Petra Mrázka a nahrávka Jakuba Voráčka nezabránily prohře Philadelphie 2:3 s Vegas, za nějž asistoval Tomáš Hyka.

Sobotka zvýšil na 3:1 ve 37. minutě poté, co se po přihrávce obránce Jordana Schmaltze před brankou pohotově otočil a střelou po ledě překonal gólmana Johna Gibsona.

Gól Vladimíra Sobotky:

Anaheimu se v závěrečné třetině podařilo snížit, ale hostující útočník Patrik Berglund v 52. minutě stanovil konečnou podobu skóre. Blues zásluhou druhé výhry za sebou chybí v Západní konferenci na druhou divokou kartu zajišťující účast v play off jediný bod, Colorado má však zápas k dobru.

Vegas se v první třetině ujalo vedení, ale Claude Giroux zkraje druhé části srovnal. Nerozhodný stav platil až do 47. minuty, kdy Hykovu tečovanou střelu Mrázek vyrazil k nejlepšímu střelci Golden Knights Williamu Karlssonovi, který zakončil do prázdné branky.

Flyers odpověděli za 66 sekund rovněž v početní výhodě. Voráček z pravého kruhu přihrál Wayneu Simmondsovi, jenž z úhlu prostřelil Marca-Andrého Fleuryho. Kladenský rodák bodoval ve čtvrtém utkání po sobě a 59. asistencí v sezoně vyrovnal své osobní maximum z ročníku 2014/2015. Zároveň se v tabulce nahrávačů osamostatnil před Blakem Wheelerem z Winnipegu a Johnym Gaudreauem z Calgary, kteří nasbírali o přihrávku méně.

O třetím úspěchu nevadského celku za sebou rozhodl v 58. minutě centr Ryan Carpenter. Fleury se stal 13. brankářem v soutěži, který dosáhl na metu 400 výher. Z aktivních gólmanů jsou úspěšnější jen Roberto Luongo z Floridy (467) a Henrik Lundqvist z New Yorku Rangers (430).

"Až skončím, budu si toho vážit ještě víc. Je to příjemné číslo. K těm, co jsou přede mnou, jsem vždycky vzhlížel, takže je úžasné se mezi ně zařadit," prohlásil třiatřicetiletý Kanaďan.

Philadelphia ztratila druhý ze tří posledních soubojů v závěrečných minutách, proti Bostonu (2:3) inkasovala rozhodující gól 22 sekund před koncem normální hrací doby. "Je to frustrující. Hráli jsme sakra dobře, přesně tak, jak jsme si představovali. Nesmíme takhle v závěru ztrácet zápasy," zlobil se kapitán Giroux, který bodoval posedmé v řadě. "Po každé porážce cítíte zklamání, ale musíme zůstat pozitivní a hrát celých 60 minut. Když se nám to povede, výsledky přijdou samy," doplnil Mrázek.

Nezvykle tichý kanonýr Ovečkin

Utkání mezi Washingtonem a Winnipegem nabídlo souboj Alexandera Ovečkina s Patrickem Lainem, dvou nejlepších střelců NHL. Ovečkinova 599. trefa přišla v páté minutě při dvojnásobné početní výhodě, ale Jets vyrovnali za necelou minutu. Jubilejní zásah si dvaatřicetiletý kapitán Capitals ponechal na 24. minutu, když se prosadil při závaru před brankou. "Je to výjimečné. Samozřejmě chcete přidat další branky," uvedl Ovečkin.

V předcházejících třech zápasech vyšel gólově naprázdno, ale jak jeho manželka, tak i kouč Barry Trotz tušili, že proti Jets si zapíše další milník v kariéře. "Ráno byl nezvykle tichý. Věděl, že se mu to povede. Když si něco usmyslí, dosáhne toho. Říkali jsme si s ostatními trenéry, že se mu to dnes bezpochyby podaří," prozradil Trotz.

Pro trojnásobného mistra světa šlo o 42. gól v sezoně. Laine zaostává pouze o branku, jelikož ve třetí části 41. zásahem zařídil prodloužení. Devatenáctiletý Fin se prosadil pošesté za sebou. V nastaveném čase přisoudil bod navíc na stranu Washingtonu Jevgenij Kuzněcov.

Útočník Jimmy Vesey se hattrickem podílel na vítězství New Yorku Rangers 6:3 nad Carolinou. Tři nahrávky si za domácí Rangers připsali Mika Zibanejad a Pavel Bučněvič. Centr Alexander Wennberg dovedl Columbus čtyřmi body (1+3) k výhře 5:2 nad Montrealem.

Výsledky NHL:

Anaheim - St. Louis 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)

Branky: 25. C. Perry, 47. D. Grant - 18. Bortuzzo, 24. Barbašev, 37. Sobotka, 52. P. Berglund. Střely na branku: 22:23. Diváci: 16.312. Hvězdy zápasu: 1. Pietrangelo, 2. Barbašev (oba St. Louis), 3. Montour (Anaheim).

NY Rangers - Carolina 6:3 (1:1, 2:1, 3:1)

Branky: 22., 53. a 60. J. Vesey, 10. a 58. Zuccarello, 32. Naměstnikov - 15. Teräväinen, 28. Stempniak, 48. V. Rask. Střely na branku: 21:44. Diváci: 17.679. Hvězdy zápasu: 1. J. Vesey, 2. Bučněvič, 3. Georgiev (všichni NY Rangers).

Philadelphia - Vegas 2:3 (0:1, 1:0, 1:2)

Branky: 22. Giroux, 48. Simmonds (Voráček) - 7. Haula, 47. W. Karlsson (Hyka), 58. Carpenter. Střely na branku: 40:29. Mrázek (Philadelphia) odchytal 58:25 minut, inkasoval třikrát z 29 střel a úspěšnost zákroků měl 89,7 procenta. Diváci: 19.723. Hvězdy zápasu: 1. Carpenter (Vegas), 2. Giroux (Philadelphia), 3. W. Karlsson (Vegas).

Washington - Winnipeg 3:2 v prodl. (1:1, 1:0, 0:1 - 1:0)

Branky: 5. a 24. Ovečkin, 65. Kuzněcov - 6. Ehlers, 46. Laine. Střely na branku: 43:28. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin, 2. Kuzněcov (oba Washington), 3. Hellebuyck (Winnipeg).

San Jose - Detroit 5:3 (2:1, 1:1, 2:1)

Branky: 11. Donskoi, 13. Fehr, 22. Labanc, 46. Meier, 59. Tierney - 6. Daley, 26. Nyquist, 46. Zetterberg. Střely na branku: 34:26. Diváci: 17.199. Hvězdy zápasu: 1. Meier, 2. Tierney, 3. Donskoi (všichni San Jose).

Florida - Ottawa 3:5 (0:2, 2:0, 1:3)

Branky: 33. Dadonov, 38. Matheson, 45. Huberdeau - 1. a 58. Duchene, 16. a 41. Pääjärvi, 59. Pageau. Střely na branku: 38:25. Diváci: 11.585. Hvězdy zápasu: 1. Duchene (Ottawa), 2. Trocheck (Florida), 3. Pageau (Ottawa).

Los Angeles - Vancouver 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Branky: 22. Toffoli, 35. Kopitar, 51. T. Pearson. Střely na branku: 33:35. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Quick, 2. Doughty, 3. Toffoli (všichni Los Angeles).

Columbus - Montreal 5:2 (3:1, 1:1, 1:0)

Branky: 5. N. Foligno, 8. Wennberg, 15. S. Jones, 23. Jenner, 58. Cole - 1. Gallagher, 36. Drouin. Střely na branku: 25:40. Diváci: 15.864. Hvězdy zápasu: 1. Bobrovskij, 2. S. Jones, 3. Wennberg (všichni Columbus).