Sobotka a Jaškin v NHL pomohli góly k výhře St. Louis v Detroitu

9. 12. 2017 21:49
Útočníci Vladimír Sobotka i Dmitrij Jaškin se v sobotním utkání St. Louis střelecky prosadili a pomohli k výhře nad Detroitem 6:1.
Dmitrij Jaškin pomohl St. Louis gólem
Dmitrij Jaškin pomohl St. Louis gólem | Foto: Reuters

New York - Čeští hokejoví útočníci Vladimír Sobotka a Dmitrij Jaškin ze St. Louis se gólově prosadili v dnešním utkání NHL v Detroitu a pomohli hostům k jasnému vítězství 6:1. Blues se díky třetí výhře za sebou posunuli do čela tabulky Západní konference a mají stejně bodů jako lídr Východu Tampa Bay.

Sobotka skóroval v 25. minutě, tvrdou střelou pod horní tyč z levého kruhu zvýšil na 2:0. Vstřelil šestý gól v sezoně a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Jaškin si v 49. minutě v sólovém nájezdu vychutnal krajana Petra Mrázka a čtvrtou brankou v ročníku zvýšil na 5:1.

Mrázek se do zápasu zapojil za stavu 0:4 od třetí třetiny a čelil více střelám než jeho brankářský kolega Jimmy Howard. Na něj za dvě třetiny šlo jen deset střel a čtyři z nich pustil za záda. Mrázek zlikvidoval deset z 12 pokusů St. Louis.

NHL:

Detroit - St. Louis 1:6 (0:1, 0:3, 1:2)

Branky: 48. Nilsen - 12. Schwartz, 25. Sobotka, 27. Upshall, 37. Bouwmeester, 49. Jaškin, 60. B. Schenn. Petr Mrázek odchytal za Detroit 20 minut, inkasoval 2 branky z 12 střel a úspěšnost zásahů měl 83,3 procenta. Střely na branku: 29:22. Diváci: 19.515. Hvězdy zápasu: 1. Allen, 2. Sobotka, 3. Bouwmeester (všichni St. Louis).

před 57 minutami

OECD varuje při zotavování ekonomiky před předčasným koncem státní pomoci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

Světová ekonomika by podle OECD po loňském poklesu o 3,4 procenta zapříčiněném pandemií letos mohla vykázat růst o 5,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně, než OECD uváděla ve své dřívější prognóze. V příštím roce by pak měl růst zpomalit na 4,5 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu více, než OECD předpokládala koncem května.

Rychlé obnovování ekonomiky vrací hrubý domácí produkt (HDP) zpět na úroveň před pandemií covidu-19. Přesto ale zůstává aktivita v mnoha rozvíjejících se zemích slabá kvůli nízké proočkovanosti, píše OECD.

Na příští dva roky počítá OECD s vysokou inflací. Růst spotřebitelských cen podle jejího dohadu dosáhne vrcholu ke konci letošního roku, kde se ve skupině 20 hlavních ekonomik vyšplhá na 4,5 procenta. Příští rok by měla inflace v zemích této skupiny zpomalit na 3,5 procenta.