Slovakia, slyšel Slafkovský a dále nevnímal. Přešlý Kanaďan vrhal zlé pohledy

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
8. 7. 2022 13:31
Slovenský hokej si užívá historickou chvíli. V prvním kole draftu NHL měl tři zástupce, útočníka Juraje Slafkovského a obránce Šimona Nemce dokonce na pozicích jedna a dvě. "Pro celé Slovensko je to neskutečné, něco takového jsme potřebovali," zářila celková jednička. Zato původně největší favorit, Kanaďan Shane Wright, byl dost rozmrzelý.
Juraj Slafkovský si potřásl ruku s komisionářem NHL Garym Bettmanem a navlékl dres Montrealu.
Juraj Slafkovský si potřásl ruku s komisionářem NHL Garym Bettmanem a navlékl dres Montrealu. | Foto: Reuters

Slafkovského si z prvního místa vybral Montreal, po Nemcovi sáhlo New Jersey. Trojici Slováků tažených v rámci hlavního večera zkompletoval ještě útočník Filip Mešár na 26. místě, stejně jako krajan Slafkovský navlékl dres Canadiens.

Poté, co se spoluhráči z mládežnických reprezentací setkali v zákulisí, nebyla nouze o euforii. Slafkovský, Nemec a Mešár se objímali, gratulovali si a sdělovali první dojmy.

"Je to neskutečné pro mě, moji rodinu a všechny, kteří mě podporují," odpovídal Slafkovský pro web Montrealu. A rychle přešel na národní notu. Vždyť doteď platilo, že nejvýše draftovaného útočníka i beka v jednom roce měla jen Kanada.

"Reprezentujeme naši zemi. Myslím, že z těch pěti milionů lidí na Slovensku byly aspoň čtyři miliony vzhůru a fandí nám," dodal.

Přestože se o rodákovi z Košic hovořilo jako o možné jedničce, obecně se mnohem větší šance připisovaly Kanaďanovi Wrightovi. Také proto byl Slafkovský v prvních chvílích po volbě zaskočen.

"Myslím, že své jméno jsem ani neslyšel. Jen jsem slyšel 'Slovakia' a zůstal jsem v šoku. Dál jsem už nevnímal, měl jsem husí kůži a třásl jsem se," popisoval urostlý útočník, který strávil podstatnou část sezony před třemi lety v mládeži Hradce Králové.

Potom nastoupil finskou cestu, zdokonaloval se v klubu TPS Turku a už vloni vyrazil na seniorské mistrovství světa do Rigy. V uplynulé sezoně u něj budila otázky slabší produktivita ve finské lize, v 31 duelech základní části měl Slafkovský bilanci pěti gólů a pěti asistencí.

Od trenéra Craiga Ramsayho však znovu dostal příležitost v dospělém národním týmu a v jeho dresu se rozzářil naplno. Stal se hlavní postavou Slováků v cestě za bronzem na olympiádě v Pekingu, se sedmi brankami byl nejlepším střelcem a nejužitečnějším hráčem turnaje.

V play off následně došel s TPS až do finále, povedlo se mu také MS ve Finsku, se třemi trefami a šesti přihrávkami v devíti zápasech byl znovu nejproduktivnějším hráčem Slovenska.

Největším favoritem draftu byl však Wright, po němž nakonec až ze čtvrté pozice sáhl Seattle. Třetí Arizona si vybrala jeho krajana Logana Cooleyho. Bylo znát, že Wright je z nečekaného průběhu akce přešlý a křečovité úsměvy prokládal zlými pohledy ke stolku Montrealu.

"Samozřejmě si ten moment představujete v hlavě. Že jste vybráni na prvním místě, jdete na pódium a oblékáte si dres. Zvlášť když se draft koná v Montrealu a Canadiens vybírají první," odpovídal posléze.

Vloni coby kapitán dotáhl kanadskou osmnáctku ke zlatu na MS, v uplynulé sezoně juniorské Ontario Hockey League (OHL) nasbíral v dresu Kingstonu 94 bodů (32+62) v 63 utkáních.

Obecný předpoklad, že se Wright stane jedničkou draftu, byl z velké části založen na jeho specializaci centra. Montreal středního útočníka nutně potřebuje a Slafkovský působí na křídle. Nicméně v posledních hodinách před dražbou talentů vyšlo najevo, že Canadiens pracují na příchodu Kirbyho Dacha, centra Chicaga a trojky draftu 2019.

A tak vznikl prostor pro slovenského forvarda.

Největší favorit draftu Shane Wright nebyl ze čtvrtého místa nadšený.
Největší favorit draftu Shane Wright nebyl ze čtvrtého místa nadšený. | Foto: Reuters

"Určitě mi to zůstane pod kůží. Vždy jsem byl sám o sobě motivovaný a chtěl jsem se stále zlepšovat, ale tohle mi dodá ještě o něco větší zápal," poznamenal Wright ke svým pocitům zklamání.

Však si také Slafkovský při nástupu na pódium vyslechl i lehké bučení od těch, kdo viděli na nejvyšší příčce Kanaďana. "Hokej je jejich vášeň, stejně jako moje. Možná mě teď někteří fanoušci nemají rádi, ale já udělám vše pro to, aby jednoho dne změnili názor," reagoval Slovák.

Po Kanadě, USA, Švédsku, Česku, Rusku a Švýcarsku se Slovensko stalo sedmou zemí se svou jedničkou draftu NHL. Finsko, navzdory mnoha nedávným úspěchům v mezinárodním hokeji, v tomto výčtu chybí.

 

Právě se děje

Další zprávy