A hurá pro vitamín D. Pastrňák zazářil i díky štěstí, teď vyráží odpočívat na Floridu

Aktualizováno 2. 2. 2022 10:46
Hokejový útočník David Pastrňák zařídil v NHL dvěma góly a přihrávkou vítězství Bostonu 3:2 nad Seattlem a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. K výhře Bruins přispěl asistencí i Tomáš Nosek.
Podívejte se na sestřih utkání mezi Bostonem a Seattlem | Video: Associated Press

Pastrňák vstřelil oba góly v přesilové hře bez přípravy z levého kruhu. První trefou otevřel v polovině zápasu skóre, puk se dostal do branky i díky odrazu od brusle Jonase Donskoie. Podruhé se český kanonýr prosadil v 51. minutě, krátce po vyrovnání na 2:2.

Pastrňák má v roce 2022 střeleckou formu, nasázel 14 branek v 17 zápasech včetně čtyř vítězných. Čísla kontrastují s úvodní částí sezony, do konce prosince dal jen osm branek v 26 utkáních.

"Nic jsem nezměnil. Je to trochu záležitost štěstí a dnešní zápas je toho krásným příkladem. K oběma gólům mi pomohly odrazy," smál se Pastrňák, jenž se dělí s Tomášem Hertlem s 22 zásahy o pozici nejlepšího českého střelce soutěže.

Havířovský rodák si v utkání připsal ještě s Noskem asistenci u gólu Taylora Halla na 2:0. Seattle vyrovnal ve třetí třetině trefami Donskoie a Masona Appletona.

Boston nastoupil naposledy před Utkáním hvězd, jehož se Pastrňák nezúčastní. Pár volných dní stráví na Floridě. "Těším se na sluníčko. Dostanu vitamín D, člověka to osvěží a prospěju tělu," maloval si český kanonýr. "V Key West jsem navíc nikdy nebyl a slyšel jsem, že je to tam hezké. Doufám, že nám bude přát i počasí," dodal.

David Kämpf se brankou a přihrávkou podílel na kanonádě Toronta 7:1 v New Jersey. V desáté minutě střelou z mezikruží zvyšoval vedení Maple Leafs už na 3:0.

Trefa Davida Kämpfa:

Český útočník si druhý bod v zápase připsal za dobrou obrannou hru ve středním pásmu: zabránil přihrávce Jacku Hughesovi a odrazem od jeho brusle vzniklo přečíslení dva na jednoho, ze kterého upravil Michael Bunting v polovině utkání na 5:0.

Hlavním strůjcem výhry byl Mitchell Marner se čtyřmi body (2+2). Jeho spoluhráč Petr Mrázek sledoval zápas ze střídačky.

Brankář Vítek Vaněček pustil jeden gól, než se v Pittsburghu v sedmé minutě zranil. I bez něj Washington zvítězil 4:3 v prodloužení.

Vaněček inkasoval v čase 6:26 gól na 1:1 z hole Jevgenije Malkina a o osmnáct vteřin později už opouštěl brankoviště se zraněním v horní části těla. Mohlo jít o následek střetu s Kasperi Kapanenem, který ještě před vyrovnáním do českého gólmana najel. "Vyšetří ho a zjistíme, jak na tom je," řekl kouč Washingtonu Peter Laviolette.

Českého gólmana zdatně nahradil Ilja Samsonov, neboť zastavil 43 ze 45 střel. Nestačil jen na zakončení Bryana Rusta, který dostal Pittsburgh do vedení 2:1 a 3:2. Washington ale manko pokaždé smazal a prodloužení rozhodl svou druhou trefou v zápase obránce Dmitrij Orlov.

Nečekanou výhru si připsal brankář Daniel Vladař, který naskočil v Dallasu do poslední třetiny za stavu 1:3 a pěti zákroky pomohl k obratu Calgary na 4:3.

Vladař inkasoval při posledních třech startech 14 branek, ale v Dallasu moc práce neměl. Calgary domácí v závěrečné části zatlačilo, vyslalo celkem osmnáct střel a třemi góly v posledních pěti minutách vývoj otočilo.

"Někdy musíte dát hráčům nový impulz a změna gólmanů byl dobrý tah," pochvaloval si asistent trenéra Calgary Kirk Muller. Flames vystřídali brankáře poprvé v sezoně.

Další čeští gólmani plnili v úterním programu NHL roli dvojky. Colorado s Pavlem Francouzem na střídačce podlehlo na svém ledě Arizoně 2:3 po nájezdech a série domácích výher se tím zastavila na čísle osmnáct.

Hlavním strůjcem úspěchu Coyotes byl se 38 zákroky Scott Wedgewood, parťák Karla Vejmelky. Gólman Nashvillu David Rittich sledoval výhru spoluhráčů 4:2 nad Vancouverem.

Vedle Pastrňáka je ve střelecké ráži i Chris Kreider. Síť rozvlnil v posledních deseti utkáních dvanáctkrát a s 33 trefami je už nejlepším střelcem NHL. V úterý se podílel dvěma góly a přihrávkou na výhře New York Rangers 5:2 nad lídrem soutěže Floridou.

Na straně poražených si připsal Radko Gudas pět hitů a čtyři zblokované střely. V těchto statistikách nebyl v utkání nikdo lepší.

Výsledky NHL:

Boston - Seattle 3:2 (0:0, 2:0, 1:2)

Branky: 30. a 51. Pastrňák, 37. Hall (Nosek, Pastrňák) - 41. Donskoi, 48. Appleton. Střely na branku: 26:27. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Pastrňák, 2. Hall, 3. Ullmark (všichni (Boston).

Tampa Bay - San Jose 3:2 v prodl. (0:0, 2:1, 0:1 - 1:0)

Branky: 22. Cirelli, 39. Killorn, 63. Hedman - 25. Balcers, 42. Couture. Střely na branku: 32:21. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Hedman (Tampa Bay), 2. Couture (San Jose), 3. Cirelli (Tampa Bay).

New Jersey - Toronto 1:7 (0:4, 0:2, 1:1)

Branky: 44. J. Hughes - 16. a 46. Marner, 3. Spezza, 9. Matthews, 10. Kämpf, 29. Bunting (Kämpf), 36. Engvall. Střely na branku: 32:36. Diváci: 11.602. Hvězdy zápasu: 1. Marner, 2. Bunting, 3. Matthews (všichni Toronto).

NY Rangers - Florida 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)

Branky: 38. a 55. Kreider, 1. Zibanejad, 24. Lafreniere, 60. Panarin - 11. Duclair, 23. S. Reinhart. Střely na branku: 35:36. Diváci: 15.942. Hvězdy zápasu: 1. Kreider, 2. Zibanejad, 3. Šesťorkin (všichni NY Rangers).

Philadelphia - Winnipeg 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)

Branky: 31. Konecny, 56. J. van Riemsdyk, 59. Lindblom - 1. Connor. Střely na branku: 36:33. Diváci: 13.433. Hvězdy zápasu: 1. J. van Riemsdyk, 2. Hart (oba Philadelphia), 3. Connor (Winnipeg).

Pittsburgh - Washington 3:4 v prodl. (2:2, 1:1, 0:0 - 0:1)

Branky: 12. a 25. Rust, 7. Malkin - 17. a 65. Orlov, 6. Dowd, 40. Sprong. Střely na branku: 47:32. Vítek Vaněček odchytal za Washington 6:43 minuty, inkasoval jeden gól ze dvou střel a úspěšnost měl 50 procent. Diváci: 17.826. Hvězdy zápasu: 1. Orlov, 2. Samsonov (oba Washington), 3. Rust (Pittsburgh).

NY Islanders - Ottawa 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)

Branky: 19. Beauvillier, 29. Wahlstrom, 36. Barzal, 48. Pelech - 2. Holden. Střely na branku: 30:27. Diváci: 15.258. Hvězdy zápasu: 1. Mayfield, 2. Pelech, 3. Barzal (všichni NY Islanders).

Nashville - Vancouver 4:2 (2:2, 1:0, 1:0)

Branky: 16. a 24. F. Forsberg, 15. Johansen, 42. Jeannot - 8. Highmore, 18. Ekman-Larsson. Střely na branku: 28:32. Diváci: 17.159. Hvězdy zápasu: 1. F. Forsberg, 2. Johansen, 3. Jeannot (všichni Nashville).

Dallas - Calgary 3:4 (2:1, 1:0, 0:3)

Branky: 5. Hanley, 19. Robertson, 32. Jamie Benn - 2. Lewis, 55. Mangiapane, 56. J. Gaudreau, 59. Kylington. Střely na branku: 28:40. Diváci: 17.567. Hvězdy zápasu: 1. Kylington (Calgary), 2. Robertson (Dallas), 3. J. Gaudreau (Calgary).

Colorado - Arizona 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 2:1, 0:1 - 0:0)

Branky: 23. Kadri, 40. Rantanen - 33. a rozhodující sam. nájezd Galchenyuk, 60. Crouse. Střely na branku: 40:24. Diváci: 15.345. Hvězdy zápasu: 1. Wedgewood, 2. Crouse (oba Arizona), 3. Rantanen (Colorado).

Vegas - Buffalo 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)

Branky: 1. R. Smith, 19. Howden, 22. Marchessault, 25. Kolesar, 42. Mark Stone - 36. Tuch, 53. Hayden. Střely na branku: 35:32. Diváci: 18.235. Hvězdy zápasu: 1. Howden, 2. R. Smith, 3. Lehner (všichni Vegas).