Neuvěřitelný pocit, jásal Reichel po premiérové trefě v NHL. Překonal i slavného tátu

Aktualizováno 3. 1. 2022 9:02
Český hokejový útočník Kristian Reichel ve svém druhém startu v NHL vstřelil první gól a pomohl Winnipegu k výhře 5:4 v prodloužení na ledě Vegas.
Kristian Reichel v dresu Winnipegu
Kristian Reichel v dresu Winnipegu | Foto: Reuters

Winnipeg na ledě Vegas prohrával po první třetině 0:2, po čtyřech minutách druhé části ale Jets stav utkání srovnali. Na 1:2 snížil Jansen Harkins a vyrovnání zařídil hostům o 20 vteřin později Reichel. Litvínovský odchovanec si v pravém kruhu našel odražený puk a pohotovou střelou na bližší tyč nachytal brankáře Laurenta Brossoita.

Třiadvacetiletý český útočník se prosadil hned ve svém druhém utkání v NHL, čímž překonal svého slavného otce Roberta Reichela. Dlouholetý kapitán reprezentace a jeden z naganských hrdinů čekal v elitní zámořské soutěži na první trefu do třetího duelu.

"Vstřelit první gól v NHL je neuvěřitelný pocit," rozplýval se Reichel. "Musím poděkovat Adamu Lowrymu a Andrewu Coppovi, kteří odvedli výbornou práci u zadního mantinelu a vybojovali pro mě puk. Já už pak udělal jen to, co po mně trenéři a spoluhráči chtějí, vystřelil jsem na branku. Vybral jsem si roh, zavřel jsem oči a s trochou štěstí jsem prostřelil brankáře," popisoval svou premiérovou branku v NHL.

Winnipegu vyšel i začátek třetí třetiny a díky dvěma brankám dokonal obrat na 4:2. Domácí Golden Knights se však do utkání dokázali vrátit a zásluhou Mattiase Janmarka devět sekund před závěrečnou sirénou srovnali na 4:4. O bodu navíc pro Winnipeg rozhodl v 63. minutě Kyle Connor.

Tomáš Nosek zpečetil svým třetím gólem v sezoně vítězství Bostonu 5:1 v Detroitu. Český útočník si připsal i asistenci a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

Detroit se sice ujal vedení zásluhou Tylera Bertuzziho, ale pak už skórovali jen hosté. Bruins utkání definitivně rozhodli třemi góly během pěti minut ve druhé třetině, přičemž Nosek se podílel na posledních dvou. Ve 48. minutě asistoval u čtvrté trefy Trenta Frederica a v 51. minutě střelou mezi betony skóre uzavřel.

"Jsem rád, že se Tomáš trefil. Branka na 5:1 sice nebyla pro zápas zásadní, ale je skvělé, že byl za svou tvrdou práci konečně odměněn," radoval kouč Bruce Cassidy se z gólu českého centra.

Již devět zápasů čeká na přesný zásah kanonýr David Pastrňák. Delší gólový půst zažil naposledy na přelomu let 2017 a 2018, kdy se střelecky neprosadil desetkrát v řadě.

Trenér Cassidy české křídlo podruhé za sebou odsunul do druhé formace a k Bradu Marchandovi a Patrici Bergeronevi dal Craiga Smithe, jenž proti Detroitu jednou asistoval a i podruhé v prvním útoku Bruins bodoval.

"Bergeron, Marchand i Pastrňák jsou skvělí hráči, kteří by letos byli jasnou volbou pro olympiádu. Když hrají spolu, zbytek týmu se o ně opírá. Když je ale rozdělíme, okysličíme tím trochu i hráče druhého sledu, kteří za normálních okolností tak často nebodují," komentoval trenér Bostonu svůj tah.

Čeští útočníci Pittsburghu Dominik Simon a Radim Zohorna se zapsali do statistik při výhře 8:5 v přestřelce se San Jose.

Penguins vedli po první třetině 6:1 a zdálo se, že o vítězi není pochyb. Sharks se jim ale ve třetí třetině přiblížili až na rozdíl jedné branky (6:5). V posledních třech minutách zápasu zkompletovali hattrick Evan Rodrigues a Bryan Rust a rozhodli o vítězství domácích.

Rust a Rodrigues jsou od roku 2008 první dvojicí hráčů Pittsburghu, která vstřelila hattrick ve stejném utkání. Poslední duo, kterému se to podařilo, mělo i české zastoupení. V prosinci 2008 se při demolici NY Islanders (9:2) třikrát prosadili Petr Sýkora a Pascal Dupuis.

Simon v 5. minutě asistoval u druhého Rodriguesova gólu a Zohorna při svém debutu v sezoně přihrál v 17. minutě zpoza branky Kasperu Björkqvistovi. Čtyřiadvacetiletý Fin tak ozdobil svůj první start v NHL brankou.

S početnými absencemi se v posledních zápasech složitě pere Tampa Bay. Hokejisté Lightning podlehli NY Rangers 0:4 a prohráli potřetí za sebou. U porážky úřadujících vítězů Stanley Cupu byli i obránci Jan Rutta s Andrejem Šustrem a útočník Ondřej Palát. Hattrickem se blýskl newyorský Mika Zibanejad. Filip Chytil a Libor Hájek vyšli v dresu Rangers bodově naprázdno.

Potřetí za sebou vyhráli hokejisté New Jersey, kteří zdolali Washington 4:3 v prodloužení. Pavel Zacha v dresu Devils ani Michal Kempný na straně poražených nebodovali. Ve druhém zápase v novém roce vyšel bodově naprázdno také Dominik Kubalík a Chicago podlehlo 1:5 Calgary.

Výsledky NHL:

Vegas - Winnipeg 4:5 po prodl (2:0, 0:2, 2:2 - 0:1)

Branky: 54. a 60. Janmark, 14. Amadio, 17. Dadonov - 23. Harkins, 23. K. Reichel, 43. P. Stastny, 45. Copp, 63. Connor. Střely na branku: 46:37. Diváci: 17.888. Hvězdy zápasu: 1. Janmark (Vegas), 2. Connor (Winnipeg), 3. Amadio (Vegas).

Detroit - Boston 1:5 (1:1, 0:1, 0:3)

Branky: 12. Bertuzzi - 15. Bergeron, 28. Haula, 46. McAvoy, 48. Frederic (Nosek), 51. Nosek. Střely na branku: 24:37. Diváci: 17.973. Hvězdy zápasu: 1. Bergeron, 2. Nosek, 3. Swayman (všichni Boston).

NY Rangers - Tampa Bay 4:0 (3:0, 1:0, 0:0)

Branky: 8., 13. a 37. Zibanejad, 15. R. Strome. Střely na branku: 21:38. Diváci: 16.885. Hvězdy zápasu: 1. Zibanejad, 2. Šesťorkin, 3. Kreider (všichni NY Rangers).

Pittsburgh - San Jose 8:5 (6:1, 0:1, 2:3)

Branky: 2., 5. a 58. Rodrigues (na druhou Simon), 7., 20. a 60. Rust, 4. Guentzel, 17. Björkqvist (R. Zohorna) - 16. Barabanov, 35. B. Burns, 41. Nieto, 44. E. Karlsson, 45. Couture. Střely na branku: 39:27. Diváci: 18.066. Hvězdy zápasu: 1. Rodrigues, 2. Rust (oba Pittsburgh), 3. Sawchenko (San Jose).

Colorado - Anaheim 4:2 (0:1, 1:1, 3:0)

Branky. 32. D. Toews, 44. Landeskog, 59. L. O'Connor, 60. Rantanen - 2. S. Carrick, 24. Fowler. Střely na branku: 36:31. Diváci: 17.305. Hvězdy zápasu: 1. L. O'Connor, 2. Landeskog, 3. MacKinnon (všichni Colorado).

Washington - New Jersey 3:4 po prodl. (1:2, 0:1, 2:0 - 0:1)

Branky: 20. Carlson, 54. N. Dowd, 57. Sheary - 21. a 63. N. Hischier, 8. Šarangovič, 9. Severson. Střely na branku: 30:37. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. N. Hischier (NJD), 2. Severson (oba New Jersey), 3. N. Dowd (Washington).

Chicago - Calgary 1:5 (1:1, 0:2, 0:2)

Branky: 10. DeBrincat - 14. M. Tkachuk, 30. E. Lindholm, 38. T. Lewis, 59. Kylington, 59. J. Gaudreau. Střely na branku: 31:42. Diváci: 17.454. Hvězdy zápasu: 1. J. Gaudreau, 2. M. Tkachuk, 3. Markström (všichni Calgary).

2. Nashville 33 20 2 11 101:89 42
3. Minnesota 31 19 2 10 116:98 40
4. Colorado 28 18 2 8 119:93 38
5. Winnipeg 31 15 5 11 95:91 35
6. Dallas 29 15 2 12 82:85 32
7. Chicago 32 11 4 17 74:108 26
8. Arizona 30 6 3 21 63:117 15