Ať jsou v Síni slávy i Reichel a Svoboda, reaguje na politiky kanadský časopis

jzp jzp
12. 2. 2019 11:01
Při neutuchajících diskuzích o kanadské hokejové legendě Paulu Hendersonovi padl názor, aby spolu s ním zamířili do Síně slávy také Robert Reichel a Petr Svoboda.
Robert Reichel na mistrovství světa 1996.
Robert Reichel na mistrovství světa 1996. | Foto: ČTK

Kanadská Dolní sněmovna na konci ledna jednomyslně navrhla, aby do Síně slávy v Torontu vstoupil bývalý křídelník Paul Henderson. Ten v roce 1972 zářil ve studenoválečné osmizápasové Sérii století mezi Kanadou a Sovětským svazem a nakonec vstřelil vítězný gól. 

V torontském hokejovém chrámu stále chybí proto, že jinak patřil "jen" k nadprůměrným hráčům. V základní části NHL nasbíral maximálně 60 bodů. S tehdejšími ikonami Philem Espositem či Bobbym Orrem se nemohl rovnat.

Přesto ho část veřejnosti chce mezi těmito legendami vidět. Včetně politiků.

Ken Campbell z časopisu The Hockey News však argumentuje, že pokud do Síně slávy patří sporný Henderson, tak je třeba přidat další opomíjené tváře. Celkem jich jmenuje osm, z toho čtyři Američany, dvě Američanky a dva Evropany - útočníka Roberta Reichela s bekem Petrem Svobodou.

"Bez nich při zařazení Hendersona zkrátka půjde o projev myšlení Kanaďanů, že jejich úspěchy jsou v hokejovém světě důležitější než v případě hráčů z jiných zemí," píše Campbell. Podle něj má zlato z olympiády 1998, kde poprvé startovaly hvězdy NHL, větší váhu než triumf v Sérii století, jakkoliv byla přelomová a přesahovala do politiky.

"O gólech, které Reichel a Svoboda vstřelili na naganských hrách, slyšel celý svět," dodává kanadský novinář.

Reichel zazářil především v semifinále, kde při nájezdech proti Kanadě jako jediný překonal legendárního brankáře Patricka Roye. V NHL ještě předtím dvakrát dosáhl na metu 40 gólů. "Také je historicky jedním z nejlepších českých reprezentantů," připomíná Campbell.

A pokračuje: "Svoboda zase byl přes 16 let spolehlivým obráncem v NHL a na rozdíl od Hendersona a Reichela vyhrál Stanley Cup." Nejslavnější moment zažil český bek v naganském finále, nenápadnou střelou rozhodl o vítězství nad Ruskem 1:0.

Síni slávy dominují Kanaďané, slušné zastoupení mají Američané a Sověti, respektive Rusové. Švédové jsou čtyři, Finové dva. Slovensko má pouze Petera Šťastného a Česko Dominika Haška.

Jisté je, že v budoucnu přijde řada také na Jaromíra Jágra, druhého nejproduktivnějšího muže v historii NHL.

Otázkou zůstává, jestli se k radosti kanadské Dolní sněmovny dočká aktuálně 76letý Henderson. Komise čítající 18 členů vybírá nová jména do torontského chrámu každoročně v červnu. Reichlovi zatím musí stačit přítomnost v Síni slávy Mezinárodní hokejové federace. Svoboda není ani tam.

Podívejte se na Hendersonovu trefu, kterou v Kanadě označují jako "gól století":

Takhle Paul Henderson rozhodl Sérii století. | Video: Youtube.com
 

Právě se děje

před 15 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy