Simon připravil vítězný gól Pittsburghu. Kristian Reichel debutoval za Winnipeg

20. 12. 2021 7:06
Koronavirové restrikce zúžily nedělní program zámořské NHL z osmi zápasů na pouhé čtyři, ve kterých se bodově prosadili dva čeští hokejisté. Dominik Simon asistoval u vítězného gólu Pittsburghu při výhře 3:2 nad New Jersey. V dresu poražených jednu branku připravil Pavel Zacha.
Dominik Simon
Dominik Simon | Foto: Reuters

Pittsburgh v souboji týmů s naprosto odlišnou formou vyhrál na ledě New Jersey 3:2 a prodloužil svou vítěznou sérii na sedm zápasů. Rozhodující branku Penguins připravil v 50. minutě Simon, jenž na modré čáře našel Michaela Mathesona. Kanadský obránce využil volného prostoru a střelou příklepem zvýšil na 3:1 pro Pittsburgh.

Hokejisté New Jersey o dvě minuty později po akci Pavla Zachy, Dougieho Hamiltona a skórujícího Nathana Bastiana snížili na rozdíl jednoho gólu, srovnat již ale nedokázali. Devils prohráli pošesté v řadě a z posledních 11 zápasů získali pouhé tři body.

"Není snadné se z toho dostat, ale víme, že až se to podaří, bude to velká úleva. Čeká nás ještě jeden zápas a poté vánoční pauza. Nechceme to utkání podcenit, ale myslím, že všichni už vyhlížíme několikadenní pauzu, kdy budeme moci zrestartovat," řekl Bastian.

Vítěznou premiéru v NHL si odbyl útočník Winnipegu Kristian Reichel. Syn trojnásobného mistra světa a naganského hrdiny Roberta Reichela odehrál při svém debutu čtyři a půl minuty a radoval se z výhry 4:2 nad St. Louis. Český útočník se posunul do prvního týmu Jets po solidním startu ročníku na farmě, v týmu Manitoba Moose nasbíral dvanáct bodů (5+7) v pětadvaceti zápasech.

Výhru Winnipegu zařídila první formace Nikolaj Ehlers (1+3), Mark Scheifele (1+1) a Paul Stastny (2+1), která obstarala všechny branky Jets.

Vítek Vaněček v brance Washingtonu 21 zákroky neodvrátil domácí prohru Capitals 2:3 s Los Angeles, jeho tým tak nevyužil možnost posunout se před Carolinu zpět do čela Východní konference. O obratu Kings z 0:2 rozhodli Blake Lizzote, Christian Wolanin a Adrian Kempe.

"Je to mizerný pocit prohrát takto rozehraný zápas. Měl jsem pocit, že hrajeme zodpovědně a máme utkání pevně v rukou, od konce druhé třetiny jsme ale vypadli z role a duel jsme ztratili. Je to frustrující," litoval trenér Washingtonu Peter Laviolette.

Třiatřiceti zásahy pomohl Los Angeles k výhře brankář Garret Sparks, jenž se vrátil do NHL po více než dvou letech. Osmadvacetiletý gólman, kterého klub povolal z farmy kvůli umístění Cala Petersena na covidový protokol, si odbyl premiéru v dresu Kings. "Byla to dlouhá cesta zpátky. Je ale příjemné, že jsem se do NHL vrátil v situaci, kdy mě tým potřebuje," řekl Sparks.

Hokejisté Vegas porazili NY Islanders 4:3 po samostatných nájezdech. Hlavní podíl na výhře Golden Knights na ledě "Ostrovanů" měl Shea Theodore, který vstřelil dvě branky a přidal rozhodující samostatný nájezd.

Výsledky NHL:

Winnipeg - St. Louis 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)

Branky: 45. a 55. P. Stastny, 25. Ehlers, 37. Scheifele - 34. Tarasenko, 55. Mikkola. Střely na branku: 34:28. Diváci: 13.524. Hvězdy zápasu: 1. P. Stastny, 2. Ehlers, 3. Scheifele (všichni Winnipeg).

New Jersey - Pittsburgh 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)

Branky: 23. Kuokkanen, 52. Bastian (Zacha) - 10. Blugers, 22. D. Heinen, 50. Matheson (Simon). Střely na branku: 19:22. Diváci: 14.857. Hvězdy zápasu: 1. Blugers, 2. Matheson (oba Pittsburgh), 3. D. Hamilton (New Jersey).

NY Islanders - Vegas 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 2:2 - 0:0)

Branky: 12. Nelson, 55. Bellows, 58. Pageau - 46., 60. a rozhodující sam. nájezd Theodore, 7. Marchessault. Střely na branku: 32:34. Diváci: 17:255. Hvězdy zápasu: 1. Theodore, 2. Marchessault (oba Vegas), 3. Sorokin (NY Islanders).

Washington - Los Angeles 2:3 (1:0, 1:1, 0:2)

Branky: 8. McMichael, 34. J. Schultz - 38. B. Lizotte, 43. Wolanin, 50. A. Kempe. Střely na branku: 35:24. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. A. Kempe, 2. B. Lizotte (oba Los Angeles), 3. McMichael (Washington).

Centrální divize:

1. Minnesota 29 19 2 8 108:85 40
2. Nashville 30 19 1 10 89:79 39
3. St. Louis 31 17 5 9 106:85 39
4. Colorado 27 17 2 8 115:91 36
5. Winnipeg 30 14 5 11 90:87 33
6. Dallas 28 14 2 12 75:81 30
7. Chicago 30 11 4 15 72:97 26
8. Arizona 29 6 2 21 56:109 14