Z Benátek až ke Global Series, dojal se Šimek. Jeho bratr žasl nad rychlostí NHL

jzp jzp
9. 10. 2022 7:00
Češi odlétají z pražských zápasů hokejové NHL s prázdnou, neboť San Jose podlehlo Nashvillu i podruhé. Obránce Radim Šimek bude na událost i tak vzpomínat do konce života.
Jaromír Jágr vhodil slavnostní buly mezi beky Radima Šimka (vlevo) a Romana Josiho.
Jaromír Jágr vhodil slavnostní buly mezi beky Radima Šimka (vlevo) a Romana Josiho. | Foto: Milan Kammermayer

V sobotu Šimek zažil výjimečnou chvíli už před startem duelu. Spolu s hvězdným Romanem Josim pózoval při slavnostním buly, které za aplausu zaplněné O2 areny vhodil legendární Jaromír Jágr.

"Věděl jsem den předem, že na buly půjdu. Asi mě tam dali proto, že jsem Čech, jinak to pro mě bylo první a asi poslední vhazování. Každopádně jsem si to užil. Jsem rád, že jsem Jardovi mohl podat ruku. Nikdy předtím jsem ho nepotkal. Je to pro mě další zážitek, budu na to vzpomínat do konce života," prohlásil 30letý zadák.

Jelikož šlo o slavnostní a ne zahajovací buly, Šimkovi se do statistik nezapočítalo. I po 167 zápasech v NHL je tak na nule.

Obránci chodí na vhazování jen ojediněle, zpravidla ve chvíli, kdy je centr vykázán rozhodčími a k dispozici není nikdo lepší. V minulém ročníku zámořské ligy okusilo buly šest beků a žádný z nich nevyhrál.

Samotné utkání si Šimek už tolik neužíval. Mírně favorizovaný Nashville po páteční výhře 4:1 zvítězil v odvetě 3:2, přestože na střely prohrál 18:33 a ve třetí třetině dokonce 3:15.

"Samozřejmě mě to mrzí, protože jsme si chtěli odvézt alespoň jedno vítězství, aby se nám do San Jose letělo trošku lépe, je to jedenáct hodin. Takhle bude v letadle trochu ponurá atmosféra," povzdychl si český zadák.

On sám ve třetím obranném páru strávil na ledě skoro čtrnáct minut, jednou vystřelil na bránu, ale také byl u inkasovaného gólu. V prostřední části zblízka sledoval, jak Filip Forsberg po objetí brány vyrovnává na 2:2.

"Byl to dost špatný gól, měli jsme hrát trpělivěji nebo si to prostě víc hlídat," litoval Šimek.

Celkově se v Praze zapsal do statistik jen třemi minusovými body v hodnocení pobytu na ledě. Přesto na událost bude vzpomínat v dobrém.

"S Libercem jsme tady vyhráli titul, s nároďákem mám bronzovou medaili. Tohle je můj další velký zážitek," líčil. "Je plno českých hráčů, kteří stoprocentně byli kvalitnější než já, ale v Praze si za klub NHL nikdy nezahráli. Musím si toho cenit. Jednou o tom mohu vyprávět dětem a vnoučatům." 

"Když si vezmu, že jsem před lety hrál druhou nejvyšší ligu v Benátkách nad Jizerou… Teď mám možnost hrát za tým NHL a ještě k tomu Global Series, je to něco neskutečného," dojal se Šimek, který má se San Jose smlouvu až do léta 2024 a pobírá slušnou roční gáži 2,25 milionu dolarů.

V O2 areně ho stejně jako spoluhráče Tomáše Hertla sledovala rodina. "Rodiče mě sice viděli hrát už v Americe, ale třeba brácha mě takhle viděl poprvé," zmínil Šimek staršího bratra Martina, který hrával třetí nejvyšší soutěž za Nymburk. "Po prvním zápase mi psal, že si vůbec nedovedl představit, že v té NHL je to takový fofr. Seděli hned u ledu, takže o to rychlejší hokej viděli."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Americká prokuratura viní zakladatele burzy FTX z uplácení čínských úředníků

Americká prokuratura dnes vznesla nové obvinění vůči zakladateli zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX. Sam Bankman-Fried podle ní uplácením čínských úředníků porušil americký zákon proti korupčním praktikám v zahraničí (FCPA). Informovala o tom agentura Reuters.

Prokurátoři tvrdí, že Bankman-Fried nařídil poskytnutí kryptoměn v hodnotě nejméně 40 milionů dolarů (zhruba 874 milionů Kč) ve prospěch úředníků čínské vlády. Pomocí tohoto úplatku chtěl podle prokurátorů dosáhnout uvolnění účtů patřících jeho investičnímu fondu Alameda Research, které čínské úřady zmrazily. Na těchto účtech byly kryptoměny v hodnotě přes miliardu dolarů.

Převod první části úplatku se podle prokurátorů uskutečnil kolem listopadu 2021 z hlavního obchodního účtu fondu Alameda do soukromé kryptoměnové peněženky a zmrazené účty byly následně uvolněny. Poté podle prokuratury Bankman-Fried schválil převod zbývající části úplatku v hodnotě desítek milionů dolarů.

Jedenatřicetiletý Bankman-Fried již čelí řadě obvinění v souvislosti s kolapsem kryptoměnové burzy FTX. Podle prokurátorů ukradl miliardy dolarů z účtů klientů FTX, aby jimi pokryl ztráty fondu Alameda. Prokurátoři rovněž tvrdí, že Bankman-Fried organizoval poskytování nezákonných politických darů, aby si zajistil vliv ve Washingtonu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Žalobce zastavil trestní stíhání, kvůli kterému odešel šéf Vojenské policie

Státní zástupce zrušil trestní stíhání bývalého šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z nelegálního nákupu přístroje proti odposlechům. Uvedla to v úterý Česká televize. Kvůli případu skončil ve funkci Voráčův tehdejší nadřízený, náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. Podle ministerstva obrany Vrchní státní zastupitelství kauzu vrátilo k novému rozhodnutí.

Úterním rozhodnutím Vrchního státního zastupitelství se podle mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánkové v kauze Voráče nic zásadního nezměnilo. Foltýn podle ní loni v prosinci ponechal Voráče v pozici šéfa inspekce Vojenské policie, přestože věděl, že je Voráč obviněn. Poznamenala, že měl nejpozději do osmi pracovních dnů učinit příslušné kroky. "To je v zásadním rozporu s povinnostmi náčelníka Vojenské policie, přičemž plukovník Foltýn o obvinění podplukovníka Voráče neinformoval ani ministryni obrany," uvedla.

Foltýn v únoru požádal o uvolnění poté, co mu ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vytkla, že ji o obvinění neinformoval a záležitost se dozvěděla z médií. Navíc podle ní Fotýn měl Voráče na základě dřívějšího rozkazu ministra obrany postavit mimo službu. Foltýn řekl, že podle jeho právního názoru bylo "50 na 50", zda Voráče služby zprostit. Podotkl, že ve chvíli, kdy se jeho nadřízený domnívá, že nesplnil rozkaz, nezbývá mu nic jiného než rezignovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy