"Jinde by na nás házeli plechovky." Kraken neděsí, Vaněčkova nástupce drtí kritika

jzp jzp
24. 11. 2021 8:01
Seattle Kraken hrůzu nebudí. Nový klub hokejové NHL, který vystavěl svou identitu na bájné mořské příšeře, se potácí od porážky k porážce a ani trochu nepřipomíná někdejší spanilou jízdu Vegas.
Seattle včetně beka Carsona Soucyho zatím nemůže být spokojený.
Seattle včetně beka Carsona Soucyho zatím nemůže být spokojený. | Foto: Reuters

Vítej zpátky, legendo! Kraken zkraje týdne žertovně přivítali svého bývalého gólmana Vítka Vaněčka, který do Seattlu přijel s Washingtonem. Žertovně proto, že Vaněček za ligového nováčka nikdy nechytal. Jen jím byl vybrán v rozšiřovacím draftu. Po příchodu hvězdného Philippa Grubauera putoval, odkud přišel. Celá akce zabrala pouhý týden.

V klání v noci na pondělí Grubauer Vaněčka "přechytal" a dovedl mančaft k výhře 5:2, jenže celkově má podstatně horší úspěšnost. Právě problémy v brankovišti jsou jedním z důvodů, proč Kraken zatím nevynikají.

Ani v náznaku nekopírují cestu Vegas, které do NHL vkročilo před čtyřmi roky a hned hrálo finále Stanley Cupu, což nikdo nečekal. Vždyť mělo jedinou superhvězdu - gólmana Marca-Andrého Fleuryho. Zbytek týmu byl "jen" solidní.

Relativně neznámí hokejisté však zpravidla hráli mnohem lépe než v předchozích působištích a ovládli osm z prvních devíti zápasů.

Seattle také složil obstojné mužstvo a sehnal skvělého brankáře, přesto prohrál 13 z prvních 18 duelů. Jsou poslední v Pacifické divizi a patří k nejhorším celkům celé soutěže.

Než v noci na pondělí porazili Washington, prohráli šest zápasů v řadě. Mohli se spolehnout akorát na fanoušky, které nová městská atrakce očividně baví. Každý zápas Seattlu navštíví 17 151 diváků. A zcela zaplněná hala fandí, i když na ledě vidí tragické dění.

Třeba na konci minulého týdne prohrávali Kraken s Coloradem už 0:7 (pak snížili na konečných 3:7), přesto podporu z hlediště neztratili. "Je to 0:7, my vstřelíme první gól a fanoušci nám tleskají. Neuvěřitelné. Hrál jsem na místech, kde by na vás v této situaci házeli plechovky piva," prohlásil Grubauer. 

Vzhledem k tomu, že Kraken trčí v suterénu ligové tabulky, je vcelku překvapivé, že v mnoha ohledech patří spíš do jejího středu, čili na hranu postupu do play-off, což je umístění, které jim před sezonou leckdo věštil.

Seattle je průměrný ve střílení gólů, přesilovkách, oslabeních… Hrozivé číslo vyskočí až při pohledu na průměr inkasovaných gólů - 3,78 (nejlepší Calgary se dostalo na 1,89). 

Obrana vedená kapitánem Markem Giordanem přitom podle pokročilých statistik odvádí solidní práci. Například při hře pět na pět dovoluje soupeřům málo "vysoce nebezpečných šancí", v tom patří k absolutní špičce.

Kritiku tak schytává hlavně druhý nejlépe placený hráč mužstva, Němec Grubauer. S ročním platem 5,9 milionu dolarů zastavil v 15 kláních jen 88,2 procenta puků.

Náhradník Chris Driedger je na tom s úspěšností 79,1 procenta ještě hůř, ale zatím odchytal jen tři zápasy.

Na ráně je logicky Grubauer, kterého například server The Athletic zařadil do sestavy největších zklamání v rozjetém ročníku. 

"Všichni jsme tak nějak čekali, že Grubauer zůstane v Coloradu, dokonce i ve chvíli, kdy oficiálně vstoupil na volný trh. Když se tak nestalo, vložil se do toho Seattle a uzavřel s ním dohodu. Vznikla tak zdánlivě výborná dvojice Grubauer - Driedger. Oba jsou ale zatím přinejlepším průměrní, přitom Kraken dávají za jejich ne zrovna spolehlivé chytání skoro deset milionů ročně," stojí v textu.

To Vaněček z platového stropu ukrajuje jen 717 tisíc a drží úspěšnost zákroků 90,6 procenta. Že by Kraken přece jen dali své "legendě" sbohem předčasně?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy