San Jose prohrálo popáté za sebou, Minnesota se posunula na postupovou pozici

Aktualizováno 23. 3. 2019 9:31
Hokejisté San Jose podlehli v pátečním utkání NHL na ledě Anaheimu 3:4 v prodloužení a připsali si pátou porážku za sebou. Minnesota zvítězila ve Washingtonu 2:1 a posunula se v Západní konferenci na poslední postupové místo do play off o bod před Arizonu a Colorado.
Braden Holtby zasahuje proti Ryanu Donatovi z Minnesoty, kterého brání Nic Dowd. | Foto: Reuters

San Jose, v jehož sestavě hráli Tomáš Hertl a Lukáš Radil, během utkání třikrát vyrovnalo a prodloužení si vynutilo trefou z 58. minuty. O výhře Anaheimu rozhodl v čase 60:38 Jacob Silfverberg, který si připsal i dvě asistence a stal se první hvězdou zápasu. Také jeho spoluhráč Rickard Rakell zaznamenal tři body (2+1).

Anaheim je v Západní konferenci předposlední, ale vyhrál sedm z posledních jedenácti utkání. "Naší snahou je pomáhat jeden druhému a hrát jako jeden tým. Začíná se nám to dařit," vysvětlil Rakell. Kalifornský klub má stále ještě teoretickou naději i na play off, protože na Minnesotu ztrácí osm bodů. Do konce základní části mu ale chybí odehrát už jen šest zápasů.

San Jose má play off jisté, ale prožívá nejdelší sérii proher za poslední dva roky, v březnu 2017 ztratil šest zápasů v řadě. "Hráči ale dnes vydali ze sebe všechno. Dřeli, hráli dobře v obraně a vytvořili si dost šancí, aby vyhráli," pochválil trenér Peter DeBoer své svěřence. Souhlasil s ním i obránce Sharks Justin Braun. "Bod je cenný, ale za náš výkon bychom si zasloužili vyhrát. Oni byli ale efektivnější."

Minnesota získala oba body na ledě obhájce Stanleyova poháru díky formaci Luke Kunin, Jordan Greenway a Ryan Donato, která zařídila obě branky. Z hezké individuální akce otevřel Greenway skóre. Washington vyrovnal v polovině utkání tečí Bretta Connollyho, ale v 53. minutě potrestal chybu v rozehrávce Kunin.

Minnesota se pohybuje na hraně postupu a prohrála sedm z předchozích devíti zápasů, ale výkon ve Washingtonu je příslibem k lepším zítřkům. "Když budeme hrát stejně koncentrovaně jako dnes, se sebevědomím a nasazením, můžeme porazit kohokoli," soudil Greenway. "Zápas měl parametry play off. Hráli jsme s velkým zaujetím," těšilo gólmana Devana Dubnyka, první hvězdu zápasu.

Minnesota dovolila soupeři jen 22 střel. Ve svém předchozím zápase přitom Washington zasypal branku Tampy Bay, lídra soutěže, 58 puky. "Nechtěli jsme je pouštět do přečíslení a rychlých protiútoků. Víme, jak nebezpeční v nich jsou. Snažili jsme se jejich akce nabourávat už v zárodku a zpomalovali jsme je ve středním pásmu," vysvětlil útočník Wild Zach Parise.

Na druhou stranu Washington hrál pod své možnosti. "Vůbec jsme nehráli svou hru, počínali jsme si trochu ležérně. Věděli jsme přitom, že zoufale potřebují body a jejich nasazení tomu odpovídalo. V tomhle směru jsme se jim vůbec nevyrovnali. Každý z nás je lepší, než co dnes předvedl," nebral si servítky kapitán týmu Alexandr Ovečkin. V dresu Washingtonu nastoupil jen Jakub Vrána, Michal Kempný je kvůli zranění levé nohy mimo hru.

NHL:

Washington - Minnesota 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

Branky: 31. Connolly - 17. Greenway, 53. Kunin. Střely na branku: 22:27. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Dubnyk, 2. Kunin (oba Minnesota), 3. Holtby (Washington).

Anaheim - San Jose 4:3 v prodl. (1:0, 0:1, 2:2 - 1:0)

Branky: 8. a 56. Rakell, 43. Henrique, 61. Silfverberg - 23. Labanc, 47. Meier, 58. Braun. Střely na branku: 21:26. Diváci: 17.174. Hvězdy zápasu: 1. Silfverberg, 2. Rakell, 3. Manson (všichni Anaheim).