Rutta se v NHL serval, jeho krev zkropila led. Výhru oslavilo Toronto

3. 5. 2022 7:08
Hokejový útočník Ondřej Kaše si připsal dvě asistence a jeho spoluhráč David Kämpf skóroval v oslabení při výhře Toronta 5:0 nad Tampou Bay v úvodním zápase 1. kola play off NHL. V dresu obhájců vyšel Ondřej Palát bodově naprázdno a Jan Rutta se pobil. Carolina i díky asistenci Martina Nečase zdolala Boston 5:1.
Sestřih utkání Toronto - Boston | Video: Asociated Press

Kaše, který kvůli otřesu mozku nehrál od 20. března, asistoval v 19. minutě u první branky utkání. Český útočník posunul puk na modrou čáru, odkud Jake Muzzin propálil vše, co mu stálo v cestě.

Toronto přidalo v prostřední části tři góly. Nejdříve se prosadil Auston Matthews, poté udeřil ze sólového úniku Kämpf, který využil zaváhání Victora Hedmana na útočné modré čáře a porazil jej ve sprinterském souboji o puk.

Skóre uzavřel Matthews do odkryté branky, když gólman Andrej Vasilevskij nezpracoval dobře u zadního mantinelu nahození Kašeho.

Za stavu 5:0 se strhla v 51. minutě hromadná strkanice všech hráčů na ledě, kterou odstartoval Wayne Simmonds nárazem Rutty na mantinel. Český bek se poté pošťuchoval s Colinem Blackwellem, jehož následně přišpendlil k ledu. Když ho pustil a odjížděl, napadl ho protivník zezadu znovu a rvačka vypukla nanovo. Ruttu si v ní ale "převzal" Morgan Rielly. Čechova krev pak zkropila led a hokejista musel se šrámem na čele zamířit do kabin.

"Myslím, že to byl od nás vážně moc dobrý výkon. Povedla se nám spousta dobrých věcí, ale je před námi ještě dlouhá sére. A proti nám stojí velmi dobrý soupeř," uvedl Matthews. "Náš tým byl mimořádně soustředěný a šel dnes neochvějně za úspěchem. Ale je jasné, že Tampa bude hned v příštím zápase mnohem lepší, než byla dnes," doplnil kouč vítězů Sheldon Keefe.

Lightning utekl zápas i kvůli tomu, že hned zkraje zápasu nevyužili ještě za bezbrankového stavu pětiminutovou přesilovku. Čisté konto vychytal díky 24 zákrokům Jack Campbell, český gólman Petr Mrázek zůstává mimo hru kvůli potížím s třísly.

"Měli jsme pár přesilovek, samozřejmě včetně té pětiminutové, v níž kdybychom skórovali, tak to mohl být úplně jiný zápas. Byla to promarněná příležitost, ale dnes se nám v některých ohledech nedařilo," řekl kapitán hostů Steven Stamkos. "Naše historie nám nic negarantuje, ale rozhodně z ní můžeme čerpat. I proto tomuto týmu stále moc věřím," dodal kouč Jon Cooper.

Na první gól se v Carolině čekalo až do 37. minuty, poté se v krátkém sledu zapsali mezi střelce Seth Jarvis a Nino Niederreiter, jemuž asistoval Nečas.

Boston snížil na začátku třetí třetiny trefou Taylora Halla, ale domácím brzy vrátil dvoubrankové vedení Teuvo Teräväinen. V závěru ještě zvýraznili triumf Hurricanes Vincent Trocheck a Andrej Svečnikov.

Z branky pomohl k výhře při prvním startu v play off NHL Antti Raanta, pokryl 35 střel Bruins. "Snažil jsem se jen soustředit na věci, které mě dostaly až sem a pomáhají mi, abych byl úspěšný. Zafungovalo to výborně. Ale je to jen jeden zápas, jedna výhra. My musíme jít dál a připravit se zase na středu," prohlásil Raanta.

V Západní konferenci byli naopak úspěšní hosté. Hráči St. Louis zvítězili v Minnesotě 4:0, tým Los Angeles vyhrál 4:3 na ledě Edmontonu.

Blues, kteří slavili Stanley Cup jako poslední tým před Lightning, vykročili do vyřazovacích bitev ve velkém stylu. Při výhře v Minnesotě měli ve svém středu dva hlavní hrdiny, jimiž byli útočník David Perron a brankář Ville Husso.

Perron byl u všech čtyř gólů, když zaznamenal hattrick a navrch asistenci. Husso kryl 37 střeleckých pokusů Wild a uhájil čisté konto, to vše navíc při svém prvním startu v play off NHL.

Perron skóroval v sedmé minutě z přesilové hry nedlouho poté, co spoluhráč Ivan Barbašev nevyužil trestné střílení, u jeho jména tak je zapsaný i vítězný gól. Ještě v úvodním dějství zvýšil Ryan O'Reilly. Ve 37. minutě využil Perron další přesilovku a po polovině třetí části skóre také sám uzavřel.

V Edmontonu byl v polovině souboje domácího týmu s Los Angeles stav 3:3. Pak se ale dlouho čekalo na další gól. Přišel jediný - v 55. minutě se prosadil Phillip Danault a rozhodl. Oilers zůstaly prázdné ruce i přesto, že se mezi střelce prosadili dva jejich hlavní lídři Connor McDavid a Leon Draisaitl.

1. kolo play off NHL:

Východní konference - 1. zápasy:

Carolina - Boston 5:1 (0:0, 2:0, 3:1)

Branky: 37. Jarvis, 39. Niederreiter (Nečas), 48. Teräväinen, 57. Trocheck, 58. A. Svečnikov - 43. Hall. Střely na branku: 25:36. Diváci: 18.680. Hvězdy zápasu: 1. Raanta, 2. Trocheck, 3. Niederreiter (všichni Carolina).

Toronto - Tampa Bay 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)

Branky: 27. a 49. Matthews (na druhou Kaše), 19. Muzzin (Kaše), 30. Kämpf, 37. Marner. Střely na branku: 33:24. Diváci: 19.338. Hvězdy zápasu: 1. Campbell, 2. Matthews, 3. Marner (všichni Toronto).

Západní konference - 1. zápasy:

Minnesota - St. Louis 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)

Branky: 7., 37. a 53. Perron, 16. O'Reilly. Střely na branku: 37:31. Diváci: 19.053. Hvězdy zápasu: 1. Perron, 2. Husso, 3. Krug (všichni St. Louis).

Edmonton - Los Angeles 3:4 (1:2, 2:1, 0:1)

Branky: 20. McDavid, 23. Yamamoto, 30. Draisaitl - 11. Moore, 17. Iafallo, 24. Lemieux, 55. Danault. Střely na branku: 39:35. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. Danault (Los Angeles), 2. Yamamoto (Edmonton), 3. Moore (Los Angeles).