Snový vzestup Rutty. V NHL přestal věřit, teď vládne českým bekům. Radost ho sledovat, žasne kouč

Daniel Poláček Daniel Poláček
24. 10. 2017 8:48
U modré čáry naznačil střelu, pak pelášil vpřed, objel bránu a s trochou štěstí skóroval. Takhle bek Jan Rutta zkraje ročníku hokejové NHL připomněl útočné manévry kdysi proslulého Marka Židlického. V dobrých výkonech navíc pokračuje, čímž budí dost obdivných pohledů.
Jan Rutta v dresu Chicaga.
Jan Rutta v dresu Chicaga. | Foto: ČTK

Praha - Není to tak dávno, co Rutta nebyl pořádně známý ani v Česku.

Ještě před třemi roky hrál až druhou nejvyšší soutěž. Poté v dresu chomutovských Pirátů povýšil do extraligy, kde ukázal kvalitu. Zároveň však pomalu přestal snít o NHL. "Byl jsem si tak nějak jistý, že tuhle možnost už jsem propásl," přiznal před časem deníku Chicago Sun-Times.

Jenže když coby reprezentant vybojoval účast na posledním mistrovství světa, zámořské kluby zpozorněly. Zájem měla Carolina, Calgary či Edmonton. Rutta ovšem nabral směr Chicago.

Pesimisté, kteří 27letému obránci prorokovali rychlou odbočku na farmu, nemohli být víc vedle. Rutta zaujal v přípravném kempu a po devíti ostrých zápasech má na kontě velmi slušných pět bodů (2+3). Na ledě průměrně tráví přes 19 minut, nejvíc z Čechů. Je třetím nejvytíženějším bekem mančaftu.

Nečekaně zastínil posily Connora Murphyho a Codyho Fransona, další zadáky držící hůl napravo.

"Je vážně dobrý," chválil Čecha v půlce října přísný trenér Joel Quenneville. "Nevím, jestli jsme od něj čekali takovou úroveň hry. Je radost ho sledovat. Skvěle vede puk, můžeme se na něj spolehnout. Je vynikající."

"Nevím, co vám mám říct," odpovídal Rutta listu Chicago Sun-Times na otázku, zda suverénní rozjezd čekal. "Když jsem sem přišel, opravdu jsem věřil, že můžu být součástí tohohle týmu. Je hezké tady být, ale nejsem si jistý, jestli je to překvapení."

Předčil Kempného. Rozsíval čeká na marodce

Rutta má hned několik důvodů k radosti. Žije v Chicagu, kde je blízko oblíbenému americkému fotbalu, na ledě dostává dost prostoru a může si vydělat skoro jeden a půl milionu dolarů.

Na farmě by mu roční výplata klesla na 70 tisíc. Dolu by šel rovněž komfort.

Start za Atlantikem zvládl Rutta dobře i díky slušné angličtině, kterou se naučil ve škole, ale také za pomoci filmů v originále a zámořských parťáků v Chomutově.

Na jazykovou bariéru tudíž nenarazil a mohl vstřebávat rady od zkušenějších borců. Jednu dostal hned na začátku od Duncana Keitha, hlavní tváře chicagské defenzivy. "Řekl mi, že je to jednoduché. Ať prostě hraju chytře," prozradil Rutta deníku Chicago Tribune. "Přemýšlel jsem o tom a myslím, že měl pravdu. Byla to jen jedna věta, ale hodně mi pomohla."

Bývalý lídr Pirátů nastupuje ve druhém obranném páru s nadějným Gustavem Forslingem, chodí na oslabení a občas nakoukne i do přesilovky.

Takhle dal Jan Rutta svůj druhý gól v NHL. | Video: YouTube

Ukořistit stabilní místo v sestavě jednoho z favoritů na Stanley Cup pochopitelně není vůbec snadné. Své o tom ví Michal Kempný, jenž v posledních dvou duelech musel skousnout nepopulární post zdravého náhradníka. Další Čech v defenzivě Blackhawks - Michal Rozsíval - pořád není zdravotně v pořádku.

Rutta těží i z toho, že Chicago v létě hodně překopalo obranu. Náročný skok z extraligy do NHL v 27 letech ovšem musel udělat sám.

"S věkem zrajete, stejně jako dobré víno," řekl s úsměvem k chomutovskému překvapení kouč Quenneville.

Rutta každopádně potvrdil, že do nejlepší hokejové soutěže planety lze vklouznout i z extraligy. V přípravě řekl: "Záleží na hráči. Já když jsem šel z české ligy do národního mužstva, všichni mi říkali, jak velký je to krok, ale ve skutečnosti nebyl. V extralize sice nehrají světoví hokejisté, ale rozhodně to není špatná soutěž."

 

Právě se děje

Další zprávy