Dva Rusové jako jeden Hašek? Posměch už není namístě. Ze slabiny sborné je přednost

jzp jzp
12. 11. 2020 8:11
Pryč jsou časy, kdy Rusové dostávali příliš mnoho zbytečných gólů. Brankářská škola hokejového obra dlouhodobé nabírá na síle. Oproti stavu na přelomu tisíciletí je k nepoznání.
Sergej Bobrovskij je momentálně nejlépe placeným ruským brankářem.
Sergej Bobrovskij je momentálně nejlépe placeným ruským brankářem. | Foto: Lukáš Bíba

V sezoně, kdy proběhlo proběhlo Nagano, mělo Rusko v zámořské NHL tři gólmany. Žádný z nich nevyčníval, nicméně Michail Štalenkov a Andrej Trefilov vyrazili na olympiádu.

"Vyrovnají se Haškovi. Museli by ale nastoupit do brány oba najednou," posměšně tehdy poznamenal legendární Jiří Holeček.

Podobné poznámky nebyly na přelomu milénia výjimkou. Všichni věděli, že brankoviště je největší slabinou sborné. Dokazovala to i čísla. V sezoně 1999/2000 si NHL zahrálo 71 Rusů, mnohdy skvěle technický vybavených, ale z toho jen dva brankáři. 

Jedním z nich byl Jevgenij Nabokov, který se později s Nikolajem Chabibulinem přetahoval o post ruské jedničky.

Příliš mnoho zdatných kolegů však neměli.

Současnost nabízí zcela jiný obrázek. V minulé základní části okusilo NHL 50 Rusů a z toho hned sedm gólmanů (Češi měli tři zástupce). Dva z nich, Anton Chudobin a čerstvý šampion z Tampy Andrej Vasilevskij, se dokonce utkali o Stanley Cup. Semjon Varlamov si zachytal "alespoň" finále konference.

"Tohle tu ještě nebylo. Koho by napadlo, že se něco takového stane," prohlásil Chabibulin, jenž momentálně pracuje v trenérském štábu ruské dvacítky.

Rozhodně přitom nejde o ojedinělý úspěch. Za posledních osm let vyhlásila NHL tři ruské vítěze Vezina Trophy pro nejlepšího gólmana. Jednou jásal Vasilevskij, dvakrát Sergej Bobrovskij, druhý nejlépe vydělávající brankář soutěže. Pod platovým stropem Floridy zabírá deset milionů dolarů (asi 225 milionů korun).

Zaujme také fakt, že maskovaní Rusové zcela ovládli New York. Za Rangers chytají Igor Šesťorkin a Alexandar Georgiev, konkurenční Islanders vsadí na dvojici Semjon Varlamov a Ilja Sorokin.

"Je šílené, kolik teď máme skvělých gólmanů, protože dřív jsme s nimi měli problém," podotkl veterán Ilja Kovalčuk. "Je znát, že hokeji se v Rusku daří. Brankáři, kteří ukončili kariéru, pomáhají vychovávat své následovníky. Do NHL pak chodí kluci jako Vasilevskij, Varlamov, Bobrovskij a další. Všichni dominují. Je to paráda."

Trend navíc napovídá, že brankářská škola východní velmoci ještě zesílí.

V příští sezoně by do NHL mělo naskočit minimálně osm ruských gólmanů. Budoucnost má pak patřit Jaroslavu Askarovovi, kterého si v posledním draftu zamluvil na jedenácté příčce Nashville. V mladíkovi, který vynuloval Čechy na nedávném Karjala Cupu, mnozí vidí nového Treťjaka. Ostatně není obvyklé, aby brankář v dražbě talentů atakoval elitní desítku.

A to není vše. Za posledních pět let si kluby NHL rozebraly hned 14 maskovaných Rusů. Z evropských velmocí si o jeden "kus" lépe vedli akorát Švédové, ovšem neměli žádného zástupce v prvním kole.

Jak je brankářská pozice pro Rusko důležitá, dokázalo MS 2019. Češi konečně sahali po medaili, ale Andrej Vasilevskij jim bronz upřel senzačním výkonem.
Jak je brankářská pozice pro Rusko důležitá, dokázalo MS 2019. Češi konečně sahali po medaili, ale Andrej Vasilevskij jim bronz upřel senzačním výkonem. | Foto: Reuters

Zneškodnění někdejší slabiny sborné má několik důvodů. "Výchova je teď o trochu víc organizovanější," vysvětluje Nabokov, aktuálně trenér gólmanů San Jose. "Každý klub má svého brankářského kouče a také organizuje spoustu letních kempů, kde se hráčům detailně věnují. Ještě bych vypíchl, že s dětmi se piluje technika už od raného věku."

K obrodě přispěl také někdejší sovětský mág Vladislav Treťjak. Když v roce 2006 začal šéfovat ruskému hokeji, hned bouchl do stolu.

"Tou dobou nám v domácí lize chytali převážně zahraniční brankáři," líčil oficiálnímu webu NHL. "Nemohli jsme tak najít žádné gólmany pro mistrovství světa."

Proto vznikla speciální daň. Kdo chtěl v bráně upřednostňovat cizince, musel za to federaci platit. "Následně se na scéně objevili Varlamov, Bobrovskij a mnozí další, protože kluby si nemohly dovolit odevzdávat peníze navíc. Tím pádem musely nasazovat Rusy. Naši brankáři mi za tohle pravidlo pořád děkují."

 

Právě se děje

před 35 minutami

Dálnice D11 u Prahy bude uzavřená kvůli komplikacím při demolici mostu až do rána

Kvůli komplikacím při demolici mostu přes D11 u Prahy se zpozdí zprovoznění komunikace avizované dříve na 18:00. Podle Národního dopravního informačního centra (NDIC) se provoz na dálnici obnoví až v pondělí ráno. Práce na bourání mostu ztěžuje velké množství výztuže, která nebyla zanesena v dokumentaci, a dělníci o ní tedy nevěděli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při sesuvu půdy na severu Indie přišlo o život devět osob

Devět lidí přišlo o život při sesuvu půdy v severoindickém státě Himáčalpradéš. Sesuté balvany spadly na vůz, v němž cestovalo 11 lidí. Zbylé dvě další osoby a jeden kolemjdoucí byli zraněni. Uvedla to agentura ANI s odvoláním na indo-tibetskou pohraniční policii (ITBP).

Balvany valící se z kopce způsobily také zřícení nedalekého mostu a poškodily několik aut. Zablokováno bylo také několik silnic, uvedla agentura Reuters.

Západ Indie v minulých dnech zasáhly monzunové deště, které vyvolaly záplavy a rozsáhlé sesuvy půdy. Ve státě Maháráštra při záplavách a sesuvech zahynulo 138 osob a desítky dalších se stále pohřešují, uvedla televizní stanice NDTV. Dvě státní dálnice a důležité silnice zůstávají zavřené pro dopravu, což ztěžuje evakuaci lidí. Mnoho jich uvízlo na střechách svých zatopených domů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy