"Ruského Crosbyho" neukořistila ani Florida, v KHL ho doplní řada odpadlíků

Daniel Poláček Daniel Poláček
14. 7. 2016 13:36
Loni do hokejové NHL zamířilo hned deset Rusů z Kontinentální ligy, většinou se s úspěchem nesetkali. To letos - pokud se nic nezmění - jich zkusí štěstí pouze pět. Chybí mezi nimi útočník Šipačov, bodový král posledního mistrovství světa.
Vadim Šipačov.
Vadim Šipačov. | Foto: ČTK

Praha – Bouřlivák Alexandr Radulov strhl tolik pozornosti, až uvrhl stín na jiného ruského hokejistu, o něhož se kluby NHL praly – Vadima Šipačova.

Šikovného centra dlouho lákal Montreal a nedávno se přidala třeba Florida, ale zdá se, že nakonec dojde na zprávy, které proudily z Ruska: "Šipačov má ještě rok platný kontrakt s Petrohradem a zůstane."

Novinář Aivis Kalninš, který se specializuje na Kontinentální ligu, v pondělí potvrdil, že 29letý Rus má za sebou zdravotní testy a zapojil se do tréninkového kempu Petrohradu. Mimochodem, kapitán týmu po Kovalčukovi letos dostane na výplatní pásce přidáno.

Šipačov už léta ukazuje, že umí sbírat body, ale až v uplynulé sezoně naplno zazářil. Vedl ofenzivu SKA a z mistrovství světa odjel jako jeho nejproduktivnější hráč. Na báječných 18 bodů se marně sápal Pavel Dacjuk, Patrik Laine nebo Taylor Hall, což zaznamenali i zámořští novináři, kteří se na Šipačova vyptávali. Jevgenij Kuzněcov, hvězda Washingtonu, jim svého parťáka s nadsázkou popsal: "Je to ruský Crosby."

Narážel hlavně na číslo 87, jež nosí oba hráči, ale až tak ztřeštěné srovnání to není. Byť je kanadská modla mnohem všestrannější, ruský centr s ní může soupeřit v bruslení, technice či tvůrčích schopnostech.

Z loňského exodu se prosadily jen tři tváře

O Šipačova bude za oceánem zájem i za rok, avšak skauti se na něj zaměří už za pár týdnů, kdy vypukne Světový pohár.

Letos se do slavné NHL mnoho tváří z východní hokejové velmoci nehrne. Kromě Radulova míří za moře jen Nikita Zajcev (Toronto), Roman Ljubimov (Philadelphia), Pavel Bučněvič (Rangers) a Děnis Gurjanov (Dallas). Někteří z nich mají hlavní tým prakticky jistý, jiní o něj musejí tvrdě bojovat.

Že je síto nejlepší ligy světa husté, poznali mnozí Rusové loni, kdy jich zkusilo štěstí hned deset. Neobvyklý exodus zapříčily finanční potíže KHL.

Opuštění vlasti rozhodně nelituje Artěmij Panarin, který zazářil v Chicagu a ukořistil Calder Trophy pro nejlepšího nováčka. Své si pak odvedli Alexandr Burmistrov ve Winnipegu a Sergej Kalinin v New Jersey. Ale zbytek? Tři hokejisté působili především na farmě a o šanci budou dál bojovat, další tři zámořskou misi vzdali. Naposledy se vrátil bek Jevgenij Medveděv, brzy ho možná doprovodí Viktor Tichonov.

Budou letos Rusové z Kontinentální ligy úspěšnější?

 

Právě se děje

Další zprávy