"Ruského Crosbyho" neukořistila ani Florida, v KHL ho doplní řada odpadlíků

Daniel Poláček Daniel Poláček
14. 7. 2016 13:36
Loni do hokejové NHL zamířilo hned deset Rusů z Kontinentální ligy, většinou se s úspěchem nesetkali. To letos - pokud se nic nezmění - jich zkusí štěstí pouze pět. Chybí mezi nimi útočník Šipačov, bodový král posledního mistrovství světa.
Vadim Šipačov.
Vadim Šipačov. | Foto: ČTK

Praha – Bouřlivák Alexandr Radulov strhl tolik pozornosti, až uvrhl stín na jiného ruského hokejistu, o něhož se kluby NHL praly – Vadima Šipačova.

Šikovného centra dlouho lákal Montreal a nedávno se přidala třeba Florida, ale zdá se, že nakonec dojde na zprávy, které proudily z Ruska: "Šipačov má ještě rok platný kontrakt s Petrohradem a zůstane."

Novinář Aivis Kalninš, který se specializuje na Kontinentální ligu, v pondělí potvrdil, že 29letý Rus má za sebou zdravotní testy a zapojil se do tréninkového kempu Petrohradu. Mimochodem, kapitán týmu po Kovalčukovi letos dostane na výplatní pásce přidáno.

Šipačov už léta ukazuje, že umí sbírat body, ale až v uplynulé sezoně naplno zazářil. Vedl ofenzivu SKA a z mistrovství světa odjel jako jeho nejproduktivnější hráč. Na báječných 18 bodů se marně sápal Pavel Dacjuk, Patrik Laine nebo Taylor Hall, což zaznamenali i zámořští novináři, kteří se na Šipačova vyptávali. Jevgenij Kuzněcov, hvězda Washingtonu, jim svého parťáka s nadsázkou popsal: "Je to ruský Crosby."

Narážel hlavně na číslo 87, jež nosí oba hráči, ale až tak ztřeštěné srovnání to není. Byť je kanadská modla mnohem všestrannější, ruský centr s ní může soupeřit v bruslení, technice či tvůrčích schopnostech.

Z loňského exodu se prosadily jen tři tváře

O Šipačova bude za oceánem zájem i za rok, avšak skauti se na něj zaměří už za pár týdnů, kdy vypukne Světový pohár.

Letos se do slavné NHL mnoho tváří z východní hokejové velmoci nehrne. Kromě Radulova míří za moře jen Nikita Zajcev (Toronto), Roman Ljubimov (Philadelphia), Pavel Bučněvič (Rangers) a Děnis Gurjanov (Dallas). Někteří z nich mají hlavní tým prakticky jistý, jiní o něj musejí tvrdě bojovat.

Že je síto nejlepší ligy světa husté, poznali mnozí Rusové loni, kdy jich zkusilo štěstí hned deset. Neobvyklý exodus zapříčily finanční potíže KHL.

Opuštění vlasti rozhodně nelituje Artěmij Panarin, který zazářil v Chicagu a ukořistil Calder Trophy pro nejlepšího nováčka. Své si pak odvedli Alexandr Burmistrov ve Winnipegu a Sergej Kalinin v New Jersey. Ale zbytek? Tři hokejisté působili především na farmě a o šanci budou dál bojovat, další tři zámořskou misi vzdali. Naposledy se vrátil bek Jevgenij Medveděv, brzy ho možná doprovodí Viktor Tichonov.

Budou letos Rusové z Kontinentální ligy úspěšnější?

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy