Rittich zazářil v NHL. Gólman Calgary vychytal Minnesotu a byl první hvězdou zápasu

Aktualizováno 16. 12. 2018 9:23
Útočník Jakub Vrána vstřelil v sobotním utkání NHL jubilejní desátý gól sezony, kterým pomohl Washingtonu k výhře 4:3 po samostatných nájezdech nad Buffalem. David Rittich dovedl Calgary k výhře 2:1 na ledě Minnesoty. Český gólman zneškodnil 34 střel a byl vyhlášen největší hvězdou zápasu.
David Rittich.
David Rittich. | Foto: ČTK

Vrána se trefil z mezikruží střelou bez přípravy a dostal Washington v polovině první třetiny do vedení 2:1. Český útočník, který včera rozhodl o výhře týmu v šestém kole penaltového rozstřelu, tentokrát do závěrečných nájezdů nenastoupil. Zápas ukončil ve čtvrté sérii Alexandr Ovečkin, který v základní hrací době vyrovnal na 3:3. Ruský útočník bodoval ve čtrnáctém utkání v řadě a v posledních šesti zápasech vždy skóroval.

Calgary se zranila brankářská jednička Mike Smith a Rittich ji skvěle zastoupil. Českého gólmana překonal jen Jordan Greenway, který v úvodu druhé třetiny střelou z pravého kruhu k bližší tyči vyrovnal. Nerozhodný stav zlomil ve 49. minutě Matthew Tkachuk. Minnesota v závěrečných minutách stupňovala tlak, ale Rittich odolal i při hře čtyř proti šesti, kdy chytil šance Ryanu Suterovi a Eriku Staalovi.

Jakub Voráček, jenž v předchozích sedmi zápasech bodoval (4+4), vyšel tentokrát naprázdno ve Vancouveru, kde s Philadelphií prohrál 1:5. Flyers se po čtvrté porážce za sebou propadli na poslední místo Východní konference. Přeskočila je Florida, neboť díky hattricku Aleksandera Barkova udolala Toronto 4:3 v prodloužení.

V Coloradu opět úřadovala elitní lajna domácích, podepsala se pod pět gólů a zařídila výhru 6:4 nad Dallasem. Dvě branky dali Mikko Rantanen a Gabriel Landeskog, jenž vstřelil v 57. minutě i vítězný gól. Jednu trefu a tři přihrávky zaznamenal jejich spoluhráč z formace Nathan MacKinnon, který je v produktivitě soutěže druhý za Rantanenem. Do sestavy Dallasu se vrátil po jednozápasové pauze Martin Hanzal.

Naopak Martin Frk se nevešel do sestavy Detroitu při prohře na ledě NY Islanders 3:4 po nájezdech. Rozstřel rozhodl i ve prospěch Nashvillu, který doma udolal New Jersey 2:1 a dostal se do čela Západní konference před Winnipeg. V dresu Devils nebodoval v jedenáctém utkání za sebou Pavel Zacha.

NHL:

Minnesota - Calgary 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

Branky: 24. Greenway - 13. Giordano, 49. M. Tkachuk. Střely na branku: 35:26. Brankář David Rittich (Calgary) odchytal celý zápas, inkasoval jednou z 35 střel a měl úspěšnost zákroků 97,14 procenta. Diváci: 18.882. Hvězdy zápasu: 1. Rittich (Calgary), 2. Greenway, 3. Brodin (oba Minnesota).

Montreal - Ottawa 5:2 (1:1, 0:1, 4:0)

Branky: 4. Peca, 43. Kotkaniemi, 51. S. Weber, 54. P. Byron, 58. Drouin - 4. White, 30. Boedker. Střely na branku: 47:18. Diváci: 21.302. Hvězdy zápasu: 1. Kotkaniemi, 2. S. Weber, 3. Gallagher (všichni Montreal).

Florida - Toronto 4:3 v prodl. (1:0, 1:0, 1:3 - 1:0)

Branky: 20., 57. a 64. Barkov, 29. Huberdeau - 57. a 59. Marner, 51. Tavares. Střely na branku: 33:32. Diváci: 14.177. Hvězdy zápasu: 1. Barkov, 2. Huberdeau (oba Florida), 3. Marner (Toronto).

NY Islanders - Detroit 4:3 po sam. nájezdech (1:2, 0:0, 2:1 - 0:0)

Branky: 52. a rozhodující sam. nájezd Barzal, 12. Beauvillier, 54. Cizikas - 6. Nyquist, 20. Daley, 59. Vanek. Střely na branku: 46:21. Diváci: 13.917. Hvězdy zápasu: 1. Barzal (NY Islanders), 2. Vanek (Detroit), 3. Cizikas (NY Islanders).

Pittsburgh - Los Angeles 4:3 v prodl. (2:0, 1:2, 0:1 - 1:0)

Branky: 7. Cullen, 14. Rust, 29. Pearson, 64. Kessel - 24. Muzzin, 31. Luff, 53. Iafallo. Střely na branku: 36:41. Diváci: 18.627. Hvězdy zápasu: 1. Kessel, 2. Rust (oba Pittsburgh), 3. Iafallo (Los Angeles).

Washington - Buffalo 4:3 po sam. nájezdech (2:1, 1:2, 0:0 - 0:0)

Branky: 34. a rozhodující sam. nájezd Ovečkin, 4. Connolly, 10. Vrána - 3. a 23. Eichel, 28. Dahlin. Střely na branku: 38:29. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin (Washington), 2. Eichel (Buffalo), 3. Vrána (Washington).

Columbus - Anaheim 1:2 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 0:1)

Branky: 13. Nutivaara - 16. a 62. Sprong. Střely na branku: 37:22. Diváci: 16.171. Hvězdy zápasu: 1. Gibson, 2. Sprong (oba Anaheim), 3. Nutivaara (Columbus).

Nashville - New Jersey 2:1 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)

Branky: 19. F. Gaudreau, rozhodující sam. nájezd R. Johansen - 59. Boyle. Střely na branku: 27:34. Diváci: 17.446. Hvězdy zápasu: 1. Saros, 2. R. Johansen, 3. F. Gaudreau (všichni Nashville).

Colorado - Dallas 6:4 (3:0, 1:2, 2:2)

Branky: 6. a 57. Landeskog, 20. a 35. Rantanen, 8. Calvert, 59. MacKinnon - 30. a 54. Seguin, 29. Lindell, 56. Jamie Benn. Střely na branku: 37:42. Diváci: 17.626. Hvězdy zápasu: 1. Landeskog, 2. MacKinnon, 3. Rantanen (všichni Colorado).

Vancouver - Philadelphia 5:1 (3:1, 1:0, 1:0)

Branky: 5. Ch. Tanev, 9. Eriksson, 12. Leivo, 33. Boeser, 56. Markus Granlund - 17. Laughton. Střely na branku: 24:32. Diváci: 17.238. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Boeser, 3. Stecher (všichni Vancouver).