Rittich zazářil v NHL. Gólman Calgary vychytal Minnesotu a byl první hvězdou zápasu

Aktualizováno 16. 12. 2018 9:23
Útočník Jakub Vrána vstřelil v sobotním utkání NHL jubilejní desátý gól sezony, kterým pomohl Washingtonu k výhře 4:3 po samostatných nájezdech nad Buffalem. David Rittich dovedl Calgary k výhře 2:1 na ledě Minnesoty. Český gólman zneškodnil 34 střel a byl vyhlášen největší hvězdou zápasu.
David Rittich.
David Rittich. | Foto: ČTK

Vrána se trefil z mezikruží střelou bez přípravy a dostal Washington v polovině první třetiny do vedení 2:1. Český útočník, který včera rozhodl o výhře týmu v šestém kole penaltového rozstřelu, tentokrát do závěrečných nájezdů nenastoupil. Zápas ukončil ve čtvrté sérii Alexandr Ovečkin, který v základní hrací době vyrovnal na 3:3. Ruský útočník bodoval ve čtrnáctém utkání v řadě a v posledních šesti zápasech vždy skóroval.

Calgary se zranila brankářská jednička Mike Smith a Rittich ji skvěle zastoupil. Českého gólmana překonal jen Jordan Greenway, který v úvodu druhé třetiny střelou z pravého kruhu k bližší tyči vyrovnal. Nerozhodný stav zlomil ve 49. minutě Matthew Tkachuk. Minnesota v závěrečných minutách stupňovala tlak, ale Rittich odolal i při hře čtyř proti šesti, kdy chytil šance Ryanu Suterovi a Eriku Staalovi.

Jakub Voráček, jenž v předchozích sedmi zápasech bodoval (4+4), vyšel tentokrát naprázdno ve Vancouveru, kde s Philadelphií prohrál 1:5. Flyers se po čtvrté porážce za sebou propadli na poslední místo Východní konference. Přeskočila je Florida, neboť díky hattricku Aleksandera Barkova udolala Toronto 4:3 v prodloužení.

V Coloradu opět úřadovala elitní lajna domácích, podepsala se pod pět gólů a zařídila výhru 6:4 nad Dallasem. Dvě branky dali Mikko Rantanen a Gabriel Landeskog, jenž vstřelil v 57. minutě i vítězný gól. Jednu trefu a tři přihrávky zaznamenal jejich spoluhráč z formace Nathan MacKinnon, který je v produktivitě soutěže druhý za Rantanenem. Do sestavy Dallasu se vrátil po jednozápasové pauze Martin Hanzal.

Naopak Martin Frk se nevešel do sestavy Detroitu při prohře na ledě NY Islanders 3:4 po nájezdech. Rozstřel rozhodl i ve prospěch Nashvillu, který doma udolal New Jersey 2:1 a dostal se do čela Západní konference před Winnipeg. V dresu Devils nebodoval v jedenáctém utkání za sebou Pavel Zacha.

NHL:

Minnesota - Calgary 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

Branky: 24. Greenway - 13. Giordano, 49. M. Tkachuk. Střely na branku: 35:26. Brankář David Rittich (Calgary) odchytal celý zápas, inkasoval jednou z 35 střel a měl úspěšnost zákroků 97,14 procenta. Diváci: 18.882. Hvězdy zápasu: 1. Rittich (Calgary), 2. Greenway, 3. Brodin (oba Minnesota).

Montreal - Ottawa 5:2 (1:1, 0:1, 4:0)

Branky: 4. Peca, 43. Kotkaniemi, 51. S. Weber, 54. P. Byron, 58. Drouin - 4. White, 30. Boedker. Střely na branku: 47:18. Diváci: 21.302. Hvězdy zápasu: 1. Kotkaniemi, 2. S. Weber, 3. Gallagher (všichni Montreal).

Florida - Toronto 4:3 v prodl. (1:0, 1:0, 1:3 - 1:0)

Branky: 20., 57. a 64. Barkov, 29. Huberdeau - 57. a 59. Marner, 51. Tavares. Střely na branku: 33:32. Diváci: 14.177. Hvězdy zápasu: 1. Barkov, 2. Huberdeau (oba Florida), 3. Marner (Toronto).

NY Islanders - Detroit 4:3 po sam. nájezdech (1:2, 0:0, 2:1 - 0:0)

Branky: 52. a rozhodující sam. nájezd Barzal, 12. Beauvillier, 54. Cizikas - 6. Nyquist, 20. Daley, 59. Vanek. Střely na branku: 46:21. Diváci: 13.917. Hvězdy zápasu: 1. Barzal (NY Islanders), 2. Vanek (Detroit), 3. Cizikas (NY Islanders).

Pittsburgh - Los Angeles 4:3 v prodl. (2:0, 1:2, 0:1 - 1:0)

Branky: 7. Cullen, 14. Rust, 29. Pearson, 64. Kessel - 24. Muzzin, 31. Luff, 53. Iafallo. Střely na branku: 36:41. Diváci: 18.627. Hvězdy zápasu: 1. Kessel, 2. Rust (oba Pittsburgh), 3. Iafallo (Los Angeles).

Washington - Buffalo 4:3 po sam. nájezdech (2:1, 1:2, 0:0 - 0:0)

Branky: 34. a rozhodující sam. nájezd Ovečkin, 4. Connolly, 10. Vrána - 3. a 23. Eichel, 28. Dahlin. Střely na branku: 38:29. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin (Washington), 2. Eichel (Buffalo), 3. Vrána (Washington).

Columbus - Anaheim 1:2 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 0:1)

Branky: 13. Nutivaara - 16. a 62. Sprong. Střely na branku: 37:22. Diváci: 16.171. Hvězdy zápasu: 1. Gibson, 2. Sprong (oba Anaheim), 3. Nutivaara (Columbus).

Nashville - New Jersey 2:1 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)

Branky: 19. F. Gaudreau, rozhodující sam. nájezd R. Johansen - 59. Boyle. Střely na branku: 27:34. Diváci: 17.446. Hvězdy zápasu: 1. Saros, 2. R. Johansen, 3. F. Gaudreau (všichni Nashville).

Colorado - Dallas 6:4 (3:0, 1:2, 2:2)

Branky: 6. a 57. Landeskog, 20. a 35. Rantanen, 8. Calvert, 59. MacKinnon - 30. a 54. Seguin, 29. Lindell, 56. Jamie Benn. Střely na branku: 37:42. Diváci: 17.626. Hvězdy zápasu: 1. Landeskog, 2. MacKinnon, 3. Rantanen (všichni Colorado).

Vancouver - Philadelphia 5:1 (3:1, 1:0, 1:0)

Branky: 5. Ch. Tanev, 9. Eriksson, 12. Leivo, 33. Boeser, 56. Markus Granlund - 17. Laughton. Střely na branku: 24:32. Diváci: 17.238. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Boeser, 3. Stecher (všichni Vancouver).

před 2 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.