Famózní Rittich. Střelcům kradl góly a stal se první hvězdou, Frolík skóroval kolenem

10. 1. 2019 9:58
Brankář David Rittich kryl ve středečním utkání NHL 32 střel, dovedl Calgary k výhře 5:3 nad Coloradem a stal se první hvězdou zápasu. Vítězství kanadského klubu podpořil jednou trefou také Michael Frolík.
David Rittich a Noah Hanifin v sezoně 2018-19
David Rittich a Noah Hanifin v sezoně 2018-19 | Foto: Reuters

Rittich byl v daleko větším zápřahu než jeho protějšek Semjon Varlamov, který v utkání čelil jen patnácti střelám. "Hrál se oboustranně opravdu rychlý zápas a nezáleželo na tom, kdo byl zrovna na ledě. Taková utkání mám raději, než když se toho moc neděje. Ale jsou vždy těžší. Člověk musí být hbitější než normálně. Soupeř měl několik hráčů, kteří umějí nabrat vysokou rychlost a k tomu mají velmi dobrou střelu," uvedl Rittich.

Český gólman měl na mysli zejména elitní útok Gabriel Landeskog, Nathan MacKinnon, Mikko Rantanen. Nejproduktivnější řada v soutěži ho zaměstnávala nejvíce, na branku vyslala celkem 23 střel, tedy víc, než celý tým Calgary.

"Mrkl jsem v polovině třetí třetiny na kostku a všiml si, že měli jen 14 střel. Moc jsme jim toho nedovolili. Ale jejich přesilovky byly lepší než naše. Nevyužili jsme žádnou, oni jednu. To byl rozdíl," řekl Rantanen.

Colorado aktivitu zúročilo pouze v závěru úvodní třetiny, kdy vyrovnalo z 0:2 na 2:2. Vedení strhl zpět na stranu Calgary zhruba v polovině zápasu Elias Lindholm ze zmíněné přesilovky a v 50. minutě zvýšil se štěstím Frolík. Nahození Marka Giordana se totiž odrazilo od kolena českého útočníka přesně pod horní tyč.

Podívejte se na Frolíkův zásah:

"Nechci rýpat, ale podobných gólů dává hodně," řekl s úsměvem Rittich o Frolíkovi, který si připsal vítězný gól.

Kladenský odchovanec ale vyzdvihl hlavně přínos Giordana, který v zápase zaznamenal tři přihrávky a je v této sezoně třetí v produktivitě obránců (6+37). Kapitán Calgary se zároveň dostal v klubové historii na páté místo před Joea Nieuwendyka v počtu asistencí (303).

"Hraju s ním několik let a podává stabilní výkony. Každý zápas hraje proti nejlepším lajnám a je neuvěřitelný, zejména v této sezoně. Přitom umí i tvořit hru. Je to opravdový lídr a kapitán. Jeden z nejlepších, jakého jsem potkal. Jsem rád, že s ním můžu hrát," uvedl Frolík.

Chvíli před Frolíkovým gólem zabránil Rittich skvělým zákrokem ve skórování MacKinnonovi a za stavu 4:2 obral o gól i Landeskoga. Český gólman sice ještě jednou kapituloval v čase 59:22, kdy hrálo Colorado power play, ale vzápětí zpečetil výhru Matthew Tkachuk.

"Začali jsme velmi dobře, ale ve střední pasáži zápasu jsme nebyli dostatečně důrazní. Pomohl nám důležitý gól v přesilové hře a třetí třetinu jsme odehráli solidně. Byl to těžký zápas. Mají skvělý tým a rychlé hráče, kteří všechno házejí na branku. My jsme nehráli dobře, jak bychom mohli, ale vstřelili jsme důležité branky v pravý čas a podržel nás gólman," zhodnotil zápas Giordano.

Rittich si připsal čtvrté vítězství v řadě a celkově jich má na kontě šestnáct z 23 utkání, do kterých zasáhl od úvodní minuty. Český gólman si udržuje slušnou procentuální úspěšnost zásahů (92,1) a i díky jeho spolehlivým výkonům vede Calgary Západní konferenci.

Zbývající dvě utkání středečního programu dospěla do prodloužení. V prvním zvítězil Nashville 4:3 v Chicagu. Duel rozhodl svým druhým gólem v zápase Filip Forsberg.

Ottawa vyhrála na ledě Anaheimu souboj týmů, které do utkání vstupovaly se sérií osmi proher. Kanadský klub uspěl 2:1 v prodloužení a přenechal poslední místo v soutěži Philadelphii.

"Cítili jsme, že ve spoustě utkání v poslední době máme šanci, ale nechali jsme si zápas utéct ve třetí třetinách. Jsem rád, že se to dnes obrátilo," řekl útočník Ottawy Bobby Ryan, který v 50. minutě vyrovnal. Zápas rozhodl Colin White v čase 61:34. Anaheim prohrál poprvé v klubové historii devětkrát za sebou.

Výsledky NHL:

Chicago - Nashville 3:4 v prodl. (1:2, 1:1, 1:0 - 0:1)

Branky: 18. DeBrincat, 40. J. Toews, 58. Anisimov - 37. a 61. F. Forsberg, 7. Sissons, 18. Arvidsson. Střely na branku: 31:37. Diváci: 21.255. Hvězdy zápasu: 1. F. Forsberg, 2. Arvidsson (oba Nashville), 3. P. Kane (Chicago).

Calgary - Colorado 5:3 (2:2, 1:0, 2:1)

Branky: 6. Backlund, 11. Jankowski, 33. E. Lindholm, 50. Frolík, 60. M. Tkachuk - 17. MacKinnon, 20. E. Johnson, 60. Rantanen. Střely na branku: 16:35. David Rittich (Calgary) odchytal celé utkání, inkasoval tři branky z 35 střel a úspěšnost zásahů měl 91,43 procenta. Diváci: 18.220. Hvězdy zápasu: 1. Rittich, 2. Giordano (oba Calgary), 3. MacKinnon (Colorado).

Anaheim - Ottawa 1:2 v prodl. (1:0, 0:0, 0:1 - 0:1)

Branky: 9. Silfverberg - 50. B. Ryan, 62. White. Střely na branku: 33:30. Diváci: 17.174. Hvězdy zápasu: 1. White (Ottawa), 2. Gibson, 3. Silfverberg (oba Anaheim).