Nevím, jestli je to fér, říká Rittich k dohrání NHL. Stále čeká na mnoho odpovědí

ČTK ČTK
28. 5. 2020 7:42
Český hokejový brankář David Rittich z Calgary se může těšit na pokračování přerušené sezony NHL a souboj o postup do play off s Winnipegem.
David Rittich v dresu Calgary Flames.
David Rittich v dresu Calgary Flames. | Foto: Reuters

Informace o tom, že se má v zámoří pokračovat, měl prý s předstihem, ale detaily se dozvěděl až po úterním prohlášení komisionáře soutěže Garyho Bettmana. Podle Ritticha ale stále zůstává i pro 24 týmů pokračujících v sezoně hodně nezodpovězených otázek.

"My jsme v týmu informace o tom, že se sezona bude dohrávat, měli už delší dobu. To bylo víceméně jasné. Záleželo jen na tom, v jakém formátu a jak to bude," řekl Rittich v rozhovoru zprostředkovaném agenturou Sport Invest, která jej zastupuje.

Pandemie koronaviru přerušila základní část NHL 12. března v době, kdy jednotlivým celkům zbývalo sehrát 11 až 14 zápasů. Plán na dohrání soutěže alespoň formou vyřazovacích bojů obsahuje kvalifikaci pro týmy z 5. až 12. místa konferencí a následné šestnáctičlenné play off. Pro sedmičku celků - Buffalo, New Jersey, Ottawu, Detroit, Anaheim, Los Angeles a San Jose - ročník skončil.

"Nevím, jestli je to úplně fér vůči některým týmům, že se tam nedostaly a jiné ano. Ale to už prostě tak vymysleli a my s tím nic neuděláme. Uvidíme, co a jak bude teď následovat," uvedl sedmadvacetiletý Rittich. Přesné termíny startu kempů ještě nejsou dané. "Z klubu zatím žádné informace nemáme, protože zbývá ještě strašně moc otázek na zodpovězení. Hlavně to létaní. A co rodiny? Ještě se to řeší a uvidíme, co z toho bude."

Rittich se v přerušeném období udržoval v tréninkovém rytmu podle dostupných možností a žádnou velkou změnu v přípravě zatím nechystá. "Já jsem se připravoval už předtím, kdyby se to mělo rozjet. Jsem v takové fázi letní přípravy na novou sezonu, i když samozřejmě nová nebude. Nic moc měnit nemusím, říkal to i sám trenér, s kterým jsme se bavili," podotkl odchovanec Jihlavy.

Se spoluhráči, trenéry i manažery klubu je v kontaktu prostřednictvím videochatu. Parťákům v týmu podle něj v současnosti jde také hlavně o odpovědi na to, jak bude vše s obnovením ročníku vypadat. "Jak jsem říkal, je strašně moc otázek, na které nám musí dát někdo odpověď. Jde převážně o rodiny, kde budeme hrát, kdy se máme hlásit, jak to bude probíhat. Je to ještě v takové rané fázi a uvidíme, co bude následovat," podotkl Rittich.

Jistotu mají Flames v tom, že se mohou chystat na sérii na tři vítězné zápasy s Winnipegem. Ten skončil podle průměru bodů v Západní konferenci devátý, hned za Calgary. "Mně osobně Winnipeg nevadí. Je to samozřejmě kvalitní tým jako každý z NHL. Mají dvě výborné pětky, které umí dát gól, takže to nebude nic lehkého," prohlásil Rittich.

Při zápasech se budou muset hráči podle něj vyrovnat hlavně s tím, že se bude hrát na neutrální půdě bez diváků. Hostitelská města pro Východní a Západní konferenci, z kterých se bude vybírat, jsou Chicago, Columbus, Dallas, Edmonton, Las Vegas, Los Angeles, Minneapolis (St. Paul), Pittsburgh, Toronto a Vancouver.

"Je samozřejmě škoda, že play off nemůžeme hrát na svých stadionech a bude se to hrát na nějaké neutrální půdě, protože jak pro nás, tak ve Winnipegu by byla skvělá atmosféra. To je jediný takový černý puntík," dodal Rittich.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze tří žen, které jsou symbolem zápasu běloruského lidu o politické a občanské svobody a základní lidská práva. Ocenění uděluje Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 od roku 2013.

Kalesnikavová je zadržována od chvíle, kdy byla před rokem v Minsku unesena běloruskými orgány a úspěšně vzdorovala pokusu o nucený odjezd ze země. Na začátku září byla odsouzena k 11 letům vězení. Čelila obvinění z podvracení a narušování národní bezpečnosti.

Výroční cenu nesoucí jméno prvního prezidenta České republiky, kterou doprovází odměna 60 tisíc eur (téměř 1,6 milionu korun), za ní na zasedání Rady Evropy převzala její sestra.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Prezident podepsal zákon vylučující z dostavby Dukovan ruské a čínské firmy

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. 

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Vedle nízkouhlíkového zákona prezident v pondělí podepsal další zákony. Například novelu o provozu na pozemních komunikacích, která počítá s tím, že motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. 

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Ochrana zákazníků na trhu s energiemi se zvýší, Zeman změny podepsal

Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu stačit nebude. Počítá s tím novela energetického zákona, která rozšiřuje ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Parlament ji schválil navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, že úpravy mohou znamenat zdražení energií. Prezident Miloš Zeman novelu podepsal, oznámil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela proti takzvaným energošmejdům zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy