Co s tím chlapem je? divil se Jágr. Brankář Rittich v Calgary září i díky divnému rituálu

Daniel Poláček Daniel Poláček
19. 12. 2017 6:15
Před sezonou čtyřka Calgary, teď statisticky nejúspěšnější český gólman v hokejové NHL. David Rittich dělá ve své druhé sezoně za Atlantikem skvělý dojem. K výhrám mu pomáhá i rituál, nad kterým mnozí kroutí hlavou. Včetně Jaromíra Jágra.
David Rittich v dresu Calgary Flames.
David Rittich v dresu Calgary Flames. | Foto: ČTK

Praha - Ke konci listopadu dostal Rittich radostnou zprávu: "V Coloradu budeš chytat."

Jak brankáře z farmy nejlépe připravit na ostrý start v NHL, řešil Jordan Sigalet, trenér gólmanů Flames. Kolegovi do farmářského Stocktonu volal, aby zjistil, na co je 25letý Čech zvyklý. Slyšel obvyklé věci. U jedné věty se však zarazil. "David možná bude chtít, abys mu dvakrát vystřelil přímo na hlavu," povídal Colin Zulianello.

"Cože?" zpozorněl Sigalet.

Kolega ze záložního týmu mu vysvětlil, že jde o Rittichův rituál. Odstartoval ho právě Zulianello. Po jednom z letošních tréninků sebral hokejku a prověřil českého brankáře dvěma střelami přímo na hlavu. V následném utkání vychytal Rittich nulu. Když později střelám do masky nečelil, v ostrém duelu inkasoval pětkrát. Rituál byl rázem na světě.

Netrvalo dlouho a vytáhlý Čech povýšil díky skvělým výkonům do Calgary. Hned jak uslyšel, že v Coloradu naskočí místo jedničky Mika Smitha, dvě střely na hlavu si vyžádal od Sigaleta.

Když podle vyprávění brankářského kouče Flames viděl podivný rituál Jaromír Jágr, nevěřícně pronesl: "Co s tím chlapem je?"

Rittich však spokojeně odjel do šatny a o několik hodin poté dovedl mužstvo k výhře výborným výkonem. Podobně zářil i při dalších dvou startech.

Dosud jediné nepovedené vystoupení zažil v přestřelce proti Edmontonu. Do hry šel až na třetí dějství. Protože nestartoval, rituál vynechal. Z šesti ran pak chytil pouze čtyři, což mohlo jen přiživit jeho pověrčivost.

Calgary uhranul výkonem na Spartě

Ale k faktům - Rittich má po čtyřech kláních procentuální úspěšnost zákroků 91,9. Statisticky je lepší než zbylí Češi, kteří odchytali alespoň jeden zápas.

"O tomhle se mi ani nezdálo," řekl Rittich deníku Calgary Sun. "Jsem nadšený z každého dne v NHL a budu makat, jak nejlépe umím." 

Právě tvrdá práce 25letého Čecha vystihuje. "Kluci si Davida zamilovali hned první den, protože dře," tvrdí Jordan Sigalet. "Je obdivuhodné, jak se po příchodu sem přizpůsobil menšímu hřišti, jazyku… Nic z toho ho, zdá se, netrápí."

Rittich podepsal kontrakt s Calgary v létě 2016, přestože nebyl draftovaný a chytal za ne zrovna věhlasnou Mladou Boleslav. Pomohl mu zápas na Spartě, v němž zaujal Dereka MacKinnona. Skaut Flames přišel kvůli někomu jinému, ale z výkonu vytáhlého brankáře hostů byl tak nadšený, že ihned poslal tip Sigaletovi.

O Ritticha poté projevilo zájem několik klubů NHL, ale hon vyhrálo Calgary.

Bojuje až do padnutí

Odchovanec Jihlavy musel v prvním roce za Atlantikem hlavně přesvědčovat trenéry. Nejlepší ligu světa okusil v jediné třetině, jinak dřel na farmě. Nakonec získal takovou důvěru, že nastoupil do rozhodujícího duelu prvního kola play-off AHL.

Trenér Stocktonu Ryan Huska tímhle večerem rád dokládá Rittichovu houževnatost: "V první třetině měl snad dvacet zákroků, deset z nich vyloženě senzačních. Jenže o přestávce mu bylo tak zle, že ve sprchách nemohl vstát z podlahy. Se slzami v očích nám říkal, že už nemůže pokračovat." 

Huskův výběr po bezbrankovém prvním dějství dál bojoval, ale pozdější prodloužení nezvládl. Sérii s farmou San Jose prohrál 2:3.

Rittichův výkon však všem zůstal v paměti. "Když vidíte kluka, který se snaží udělat všechno, aby mohl hrát, hned si ho ceníte o něco víc," vypráví Huska. "Na tenhle večer nikdy nezapomenu."

 

Právě se děje

před 5 minutami

Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 pct

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček předložil ve Sněmovně návrh na zrušení takzvané superhrubé mzdy. Místo toho navrhuje od příštího roku zdanění hrubé mzdy sazbou 19 procent doplněnou o sazbu 23 procent pro příjmy zhruba nad 140.000 korun měsíčně. Návrh chce vložit do vládního daňového balíčku, kterým se má dnes zabývat Sněmovna. Stejný návrh předložil už v pondělí premiér a předseda ANO Andrej Babiš, který ale navrhuje sazby 15 a 23 procent.

Návrh státního rozpočtu na příští rok, který v říjnu schválila vláda, s dopady zrušení superhrubé mzdy nepočítá.

Národní rozpočtová rada dnes Babišův návrh odmítla a nedoporučuje, aby ho Sněmovna přijala. Návrh podle ní porušuje princip úplnosti a reálnosti rozpočtu.

Další zprávy