Rasistické urážky ho stály místo. Rittich a spol. přišli v NHL o trenéra

Sport Sport
30. 11. 2019 8:12
Bill Peters rezignoval na post trenéra hokejistů Calgary Flames. Stalo se tak několik dní poté, co zkušeného Kanaďana dohnala minulost v podobě rasistického výpadu vůči hráči tmavé pleti.
Apr 13, 2019; Calgary, Alberta, CAN; Calgary Flames head coach Bill Peters speaks to his team during the third period against the Colorado Avalanche in game two of the fi
Apr 13, 2019; Calgary, Alberta, CAN; Calgary Flames head coach Bill Peters speaks to his team during the third period against the Colorado Avalanche in game two of the fi | Foto: Reuters

Mužstvo, za které nastupují také Češi David Rittich a Michael Frolík, prozatimně povede dosavadní asistent Geoff Ward.

Petersovi zkomplikoval kariéru incident starý deset let, o němž skrze Twitter informoval Akim Aliu. Hokejista tmavé pleti, který se narodil v Nigérii, vyrůstal na Ukrajině a v sedmi letech odcestoval do Kanady, obvinil kouče z rasistických poznámek na farmě Chicaga v Rockfordu.

Aliu měl jako nováček na starosti hudbu v kabině. Svým vkusem však Peterse nepotěšil. "Před ranním rozbruslením vešel do šatny a řekl: 'Hele, Akime, už je mi z těch tvých negerských sr..ek zle.' Pak odešel, jako by se nic nestalo," řekl Aliu stanici TSN, přičemž zmínil i další situace, při kterých slyšel podobná slova.

Hned nato Calgary Peterse odstavilo s tím, že starý incident začalo prověřovat. Stejně jako samotná NHL. Zkušený kouč se za své chování omluvil. Vyhazov nakonec nedostal, ale sám rezignoval, o čemž v pátek informoval generální manažer klubu Brad Treliving.

Na nevhodné chování Peterse si později stěžoval rovněž český bek Michal Jordán, který prohlásil, že v Carolině ho trenér silně nakopl do zad a jiné hráče mlátil po hlavě.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy