Rasistické urážky ho stály místo. Rittich a spol. přišli v NHL o trenéra

Sport Sport
30. 11. 2019 8:12
Bill Peters rezignoval na post trenéra hokejistů Calgary Flames. Stalo se tak několik dní poté, co zkušeného Kanaďana dohnala minulost v podobě rasistického výpadu vůči hráči tmavé pleti.
Apr 13, 2019; Calgary, Alberta, CAN; Calgary Flames head coach Bill Peters speaks to his team during the third period against the Colorado Avalanche in game two of the fi
Apr 13, 2019; Calgary, Alberta, CAN; Calgary Flames head coach Bill Peters speaks to his team during the third period against the Colorado Avalanche in game two of the fi | Foto: Reuters

Mužstvo, za které nastupují také Češi David Rittich a Michael Frolík, prozatimně povede dosavadní asistent Geoff Ward.

Petersovi zkomplikoval kariéru incident starý deset let, o němž skrze Twitter informoval Akim Aliu. Hokejista tmavé pleti, který se narodil v Nigérii, vyrůstal na Ukrajině a v sedmi letech odcestoval do Kanady, obvinil kouče z rasistických poznámek na farmě Chicaga v Rockfordu.

Aliu měl jako nováček na starosti hudbu v kabině. Svým vkusem však Peterse nepotěšil. "Před ranním rozbruslením vešel do šatny a řekl: 'Hele, Akime, už je mi z těch tvých negerských sr..ek zle.' Pak odešel, jako by se nic nestalo," řekl Aliu stanici TSN, přičemž zmínil i další situace, při kterých slyšel podobná slova.

Hned nato Calgary Peterse odstavilo s tím, že starý incident začalo prověřovat. Stejně jako samotná NHL. Zkušený kouč se za své chování omluvil. Vyhazov nakonec nedostal, ale sám rezignoval, o čemž v pátek informoval generální manažer klubu Brad Treliving.

Na nevhodné chování Peterse si později stěžoval rovněž český bek Michal Jordán, který prohlásil, že v Carolině ho trenér silně nakopl do zad a jiné hráče mlátil po hlavě.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Britský herec Terry Jones ze skupiny Monty Python daroval mozek vědcům

Jones trpěl poměrně vzácným druhem demence, která postihuje především čelní oblast mozku. Herec měl podle britského tisku v posledních letech problémy s komunikací a porozuměním.

Jeho mozek byl podle The Daily Telegraph uložen v neurologickém institutu londýnské univerzity UCL. "Výzkum mozkových tkání nám pomáhá v pochopení těchto nemocí. Darování mozku není zdaleka běžné, velice si toho ceníme," řekl Thomas Warner, který má v UCL na starosti mozkovou banku.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy